Pieszo z kijkami nordic walking

Skomentuj (9)

zobacz więcej (8)

Mimo pochmurnych zimnych dni idzie wiosna. Coraz wyraźniej zielenią nabrzmiewa pąkowie, wykwitają pierwsze wiosenne kwiaty. Jeszcze trochę i schowamy do szafy ciepłe czapki i szale i założymy wiosenne kurteczki.  By obudzić organizm z zimowego snu, proponujemy spacer, najlepiej z kijkami nordic walking, bo to najlepszy sposób na zrzucenie zimowego „futerka” z tłuszczyku.

- To jest jedna z lepszych form odchudzania, bo pracuje 90 % mięśni – mówi Marzena Skibińska – Sobczuk, trener nordic walking, prezes Stowarzyszenia Klubu sportowego Nordic Świdnik i prezes Federacji Nordic Walking Okręgu Lubelskiego. -  Żeby uruchomić 90 % mięśni na siłowni, na ilu przyrządach trzeba by poćwiczyć! Tu wystarczą dwa kijki, prawidłowa technika, dobre podłoże, godzina marszu i spalamy około 400 kalorii!


Kazimierskie panie dbałość o formę zaczęły jeszcze zimą, jednak w grupie, razem, wyruszyły w wąwozy 8 marca. Kilkudziesięcioosobowa grupa w różnym wieku z Rynku przeszła ulicą Małachowskiego, Plebanką na Miejskie Pola, do Mięćmierza i powróciła do Kazimierza podnóżem wału nadwiślańskiego. Trasa bardzo kazimierska i na początek w sam raz.

- Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że z kijkami można chodzić wszędzie – mówi Marzena Skibińska – Sobczuk. – W tej chwili najnowsze badania dowodzą, ze nordic walking uprawiany na twardej nawierzchni – betonie, kostce za 10 – 15 lat stworzy nową grupę inwalidów po nordic walking. Jako sportowiec i trener uważam, że chodzenie po twardej nawierzchni kłóci się z ideą zdrowotności.  Najlepsze są polne drogi, dopuszczalny jest też asfalt, który zmienia swoją twardość na przestrzeni roku. 

Nordic walking uprawiany w grupie ma jeszcze inne zalety.
- To dobra forma spędzania wolnego czasu, bo wychodzimy na powietrze, jesteśmy z ludźmi, możemy porozmawiać. To nie tylko marsz, ale także rodzaj spotkania – mówi Marzanna Cendrowska – wiceburmistrz Kazimierza, która w takich spotkaniach aktywizujących ciało i umysł uczestniczy nie pierwszy raz.

Ostatnie ósmomarcowe spotkanie kazimierskich miłośniczek nordic walking było także okazją do uzupełnienia podstaw teoretycznych. Wymieniano uwagi na temat kijków i techniki prawidłowego chodzenia.

- O czym należy pamiętać? Na pewno nie zaczynamy uprawiać nordic walking na własną rękę bez konsultacji z instruktorem – mówi Marzena Skibińska, która kazimierskie spotkanie rozpoczęła od poprowadzenia profesjonalnej rozgrzewki. – Generalnie jest taka zasada, że jeżeli nie umiemy chodzić prawidłowo, jeżeli nie odbyliśmy instruktażu, to lepiej chodzić bez kijków na spacer, niż nieprawidłowo z kijkami. Tylko wtedy, gdy mam gwarancję, że chodzę prawidłowo, mam gwarancję, że mój nordic walking jako trening całego ciała jest skuteczny.

W Kazimierzu środowisko osób uprawiających nordic walking poszerza się. Są plany, by właśnie tutaj zorganizować zakończenie sezonu Ogólnopolskich Zawodów Nordic Walking „Puchar Lubelszczyzny”. Czy tak się stanie i 4 października będziemy w Miasteczku miłośników tej dyscypliny sportu, okaże się wkrótce.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • Ulka
  @Pijany znad Grodarza: w tekście stoi napisane, że tak przytoczę "Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że z kijkami można chodzić wszędzie - mówi Marzena Skibińska - Sobczuk. - W tej chwili najnowsze badania dowodzą, ze nordic walking uprawiany na twardej nawierzchni - betonie, kostce za 10 - 15 lat stworzy nową grupę inwalidów po nordic walking. Jako sportowiec i trener uważam, że chodzenie po twardej nawierzchni kłóci się z ideą zdrowotności. Najlepsze są polne drogi, dopuszczalny jest też asfalt, który zmienia swoją twardość na przestrzeni roku."
 • pijany znad Grodarza
  Gdzieś czytałem, że kijki i twarde podłoże, to odwrotny od zamierzonego efekt. Prawda to?
 • turystyczny e-handel
  panie kolego Tadek, zasilanie sieciowe w sprzecie do uzytku domowego jest, a do uzytku turystycznego zasilenie z bateryjek AAA1 wkladanych do kijka po 7 sztuk w jednym, do tego oferujemy palantowki ze swiatelkiem czolowym na bateryjke (z angielska bejsbolowka) dla modnych kijkarzy imponujacych obyciem (z angielska playboys) zas dla dam traperki na koturnie z wentylacja na takie same bateryjki (z angielska midland lady)
 • pijany znad Grodarza
  Drogie Panie dzierżące w rączkach WŁADZĘ / kijki/ . Podajcie numer telefonu kontaktowego.
 • Tadek
  A zasilanie światełka bateryjne, słoneczne, czy- nie daj Bóg- sieciowe?
 • turystyczny e-handel
  mozna na interku kupic tanio specjalne kije marszowe, na jednym jest koszyk z bidonem, a na drugim lusterko wsteczne, i oba maja przycisk z kierunkowskacem, oswietlenie przednie i na dole znak stop, cena kompletu 112 zlotych i piedziesiat piec groszy, bardzo poluplarny sprzet w midland park i yorkshire dales.
 • pijany znad Grodarza
  Razem, razem Pani Krystyno.
 • krystyna
  Chodziła bym z kijkami ale one mi strasznie przeszkadzają.
 • szok
  Cie choroba !!! jak mawiał sołtys Kierdziołek ,widać kobitki skusiły i Mirka .Hmmm może by się i dał namówić na ten NW ? a nie mogą być kije z leszczyny? no bo skoro należy chodzić po bezdrożach i nikt mnie nie widzi to po co mi drogi sprzęt?

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę