Pieszo z kijkami nordic walking

Skomentuj (9)

zobacz więcej (8)

Mimo pochmurnych zimnych dni idzie wiosna. Coraz wyraźniej zielenią nabrzmiewa pąkowie, wykwitają pierwsze wiosenne kwiaty. Jeszcze trochę i schowamy do szafy ciepłe czapki i szale i założymy wiosenne kurteczki.  By obudzić organizm z zimowego snu, proponujemy spacer, najlepiej z kijkami nordic walking, bo to najlepszy sposób na zrzucenie zimowego „futerka” z tłuszczyku.

- To jest jedna z lepszych form odchudzania, bo pracuje 90 % mięśni – mówi Marzena Skibińska – Sobczuk, trener nordic walking, prezes Stowarzyszenia Klubu sportowego Nordic Świdnik i prezes Federacji Nordic Walking Okręgu Lubelskiego. -  Żeby uruchomić 90 % mięśni na siłowni, na ilu przyrządach trzeba by poćwiczyć! Tu wystarczą dwa kijki, prawidłowa technika, dobre podłoże, godzina marszu i spalamy około 400 kalorii!


Kazimierskie panie dbałość o formę zaczęły jeszcze zimą, jednak w grupie, razem, wyruszyły w wąwozy 8 marca. Kilkudziesięcioosobowa grupa w różnym wieku z Rynku przeszła ulicą Małachowskiego, Plebanką na Miejskie Pola, do Mięćmierza i powróciła do Kazimierza podnóżem wału nadwiślańskiego. Trasa bardzo kazimierska i na początek w sam raz.

- Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że z kijkami można chodzić wszędzie – mówi Marzena Skibińska – Sobczuk. – W tej chwili najnowsze badania dowodzą, ze nordic walking uprawiany na twardej nawierzchni – betonie, kostce za 10 – 15 lat stworzy nową grupę inwalidów po nordic walking. Jako sportowiec i trener uważam, że chodzenie po twardej nawierzchni kłóci się z ideą zdrowotności.  Najlepsze są polne drogi, dopuszczalny jest też asfalt, który zmienia swoją twardość na przestrzeni roku. 

Nordic walking uprawiany w grupie ma jeszcze inne zalety.
- To dobra forma spędzania wolnego czasu, bo wychodzimy na powietrze, jesteśmy z ludźmi, możemy porozmawiać. To nie tylko marsz, ale także rodzaj spotkania – mówi Marzanna Cendrowska – wiceburmistrz Kazimierza, która w takich spotkaniach aktywizujących ciało i umysł uczestniczy nie pierwszy raz.

Ostatnie ósmomarcowe spotkanie kazimierskich miłośniczek nordic walking było także okazją do uzupełnienia podstaw teoretycznych. Wymieniano uwagi na temat kijków i techniki prawidłowego chodzenia.

- O czym należy pamiętać? Na pewno nie zaczynamy uprawiać nordic walking na własną rękę bez konsultacji z instruktorem – mówi Marzena Skibińska, która kazimierskie spotkanie rozpoczęła od poprowadzenia profesjonalnej rozgrzewki. – Generalnie jest taka zasada, że jeżeli nie umiemy chodzić prawidłowo, jeżeli nie odbyliśmy instruktażu, to lepiej chodzić bez kijków na spacer, niż nieprawidłowo z kijkami. Tylko wtedy, gdy mam gwarancję, że chodzę prawidłowo, mam gwarancję, że mój nordic walking jako trening całego ciała jest skuteczny.

W Kazimierzu środowisko osób uprawiających nordic walking poszerza się. Są plany, by właśnie tutaj zorganizować zakończenie sezonu Ogólnopolskich Zawodów Nordic Walking „Puchar Lubelszczyzny”. Czy tak się stanie i 4 października będziemy w Miasteczku miłośników tej dyscypliny sportu, okaże się wkrótce.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • Ulka
  @Pijany znad Grodarza: w tekście stoi napisane, że tak przytoczę "Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że z kijkami można chodzić wszędzie - mówi Marzena Skibińska - Sobczuk. - W tej chwili najnowsze badania dowodzą, ze nordic walking uprawiany na twardej nawierzchni - betonie, kostce za 10 - 15 lat stworzy nową grupę inwalidów po nordic walking. Jako sportowiec i trener uważam, że chodzenie po twardej nawierzchni kłóci się z ideą zdrowotności. Najlepsze są polne drogi, dopuszczalny jest też asfalt, który zmienia swoją twardość na przestrzeni roku."
 • pijany znad Grodarza
  Gdzieś czytałem, że kijki i twarde podłoże, to odwrotny od zamierzonego efekt. Prawda to?
 • turystyczny e-handel
  panie kolego Tadek, zasilanie sieciowe w sprzecie do uzytku domowego jest, a do uzytku turystycznego zasilenie z bateryjek AAA1 wkladanych do kijka po 7 sztuk w jednym, do tego oferujemy palantowki ze swiatelkiem czolowym na bateryjke (z angielska bejsbolowka) dla modnych kijkarzy imponujacych obyciem (z angielska playboys) zas dla dam traperki na koturnie z wentylacja na takie same bateryjki (z angielska midland lady)
 • pijany znad Grodarza
  Drogie Panie dzierżące w rączkach WŁADZĘ / kijki/ . Podajcie numer telefonu kontaktowego.
 • Tadek
  A zasilanie światełka bateryjne, słoneczne, czy- nie daj Bóg- sieciowe?
 • turystyczny e-handel
  mozna na interku kupic tanio specjalne kije marszowe, na jednym jest koszyk z bidonem, a na drugim lusterko wsteczne, i oba maja przycisk z kierunkowskacem, oswietlenie przednie i na dole znak stop, cena kompletu 112 zlotych i piedziesiat piec groszy, bardzo poluplarny sprzet w midland park i yorkshire dales.
 • pijany znad Grodarza
  Razem, razem Pani Krystyno.
 • krystyna
  Chodziła bym z kijkami ale one mi strasznie przeszkadzają.
 • szok
  Cie choroba !!! jak mawiał sołtys Kierdziołek ,widać kobitki skusiły i Mirka .Hmmm może by się i dał namówić na ten NW ? a nie mogą być kije z leszczyny? no bo skoro należy chodzić po bezdrożach i nikt mnie nie widzi to po co mi drogi sprzęt?

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę