Dyskusja o hańbie domowej

Skomentuj (7)

Kolejny program z edukacyjnego cyklu „Paszporty republiki globu”w sobotę 8 marca br. o godz. 16.00 poświęcony będzie życiu i twórczości pisarza Mieczysława Jastruna w dwudziestopięciolecie jego śmierci.

Mieczysław Jastrun - ten bardzo znany prozaik, poeta i tłumacz ma jednak w swojej biografii niechlubną kartę: należał to tych twórców, którzy ulegli fascynacji ideologią komunistyczną i  popierali stalinowski reżim. Po latach sam  Jastrun ubolewał nad tym w „Dzienniku 1955-1981”, a organizatorzy  rocznicowego spotkania  chcą zadać uczestnikom parę  pytań.
 
Czy twórczość Jastruna przetrwała próbę czasu? Czy jego wysoka pozycja w literaturze polskiej jest jedynie efektem tamtego reżimowego wyniesienia? Czy pisarstwo może być skutecznym narzędziem manipulacji? Komu i jak powinien służyć artysta?
 
Zjawisko kolaboracji twórców z rządzącymi bada wielu historyków kultury. Jacek Trznadel w swojej książce pt. „Hańba domowa”, która zaczyna się Norwidowskim cytatem „Po zgonie jeszcze w swym ukrywa łonie/H a ń b ę - d o m o w ą,” przeprowadził kilkanaście rozmów z polskim pisarzami, którzy „przyczynili się do tego, co w sferze zniewolenia duchowego [Polaków] zostało przez komunistów osiągnięte.” Z Jastrunem, jak Trznadel przyznaje, porozmawiać autor "Hańby" nie zdążył.  Mieczysław Jastrun jednakże pozostawił po sobie słowa, które poddają się analizie i interpretacji, więc do takiej próby zachęcają organizatorzy spotkania literackiego.
 
Wiersze i proza Jastruna zostaną odczytane w Domu Kuncewiczów przez stałą współpracownicę  Kuncewiczówki – Ewę Wolną. Ta znakomita polonistka i wychowawczyni wielu kazimierskich generacji obdarzona jest talentem recytatorskim i aktorskim, o czym zaświadcza prawdziwy autorytet: prof. Wiesław Komasa z Akademii Teatralnej w Warszawie, z którym współpracowała w czasie „Warsztatów Teatralnych 2006”, organizowanych w Domu Kuncewiczów dla kazimierskiej młodzieży. Także od jej talentu zależy ostateczna ocena dzieła Jastruna w czasie rocznicowego spotkania, na które serdecznie zapraszamy.

źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Zespół Kuncewiczówki (gość)
  Dziękujemy za dobre słowo i zapraszamy na 29 marca: wystąpi jeden z najoryginalniejszych polskich poetów Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKI. Zupełnie niezwykła, niesamowita postać, dzięki której można zrozumieć, że poezja jest dziedziną mało poznaną a tak fascynującą!
 • 7 dziewcząt (gość)
  Byłyśmy na tym spotkaniu - gratulujemy pomysłu i sposobu realizacji który zachwyca profesjonalizmem i budzi zachwyt u osób które mogą w tym uczestniczyć. Bardzo dziękujemy za przypominanie a często umożliwaienie nam zetknięcia sie poraz pierwszy z literaturą czy poezją
  wczesnniej nam nieznaną .
  Pozdrawiamy i zyczymy sukcesów i dalszych interesujacych spotkań.
 • pierwsi goście (gość)
  Juz przyszliśmy do Kuncewiczówki w rytm Papaya Dance!
 • pracownicy Kuncewiczówki (gość
  W Kazimierzu jest dzisiaj piękna słoneczna pogoda: tym serdeczniej zapraszamy na popołudniowe spotkanie literackie. Początek o godz. 16.
 • Sofokles (gość)
  Kto przyjmuje służbę u władcy, staje się jego niewolnikiem, choćby przyszedł był jako człowiek wolny.

 • Jan Lechoń-skamandryta (gość)
  Od żalu nie uciekniesz, nie ujdziesz goryczy,
  I każda twa pociecha - to widmo przeszłości.
  Ach! czegóż się spodziewa i na cóż to liczy
  Każdy z nas, co na tyle patrzał nikczemności?

  I tylkoś jest zdziwiony, że jeszcze cię wzrusza
  To drzewo całe w kwiatach, różowy wschód słońca,
  I żyjesz aby twoja nieśmiertelna dusza
  Co dane jej przecierpieć, cierpiała do końca.

  Cóż z tego, że coś kochał - przemija jak dymy,
  Że po tych, co odchodzą, żal serce ci tłoczy.
  My z starym Sofoklesem spokojnie patrzymy
  Na ten widok, na który chciałbyś zamknąć oczy
 • Mieczysław Jastrun (gość)
  "Pocałunek"
  Ty jesteś jak źródło a ziemia
  Mój sen niepowrotny już przędzie
  Zbudź mnie pocałunkiem z kamienia
  Kiedy mnie z Tobą nie będzie

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę