Iłłakowiczówna znana i nieznana

Skomentuj (9)

W Domu Kuncewiczów w poniedziałek, 18 lutego 2008 roku, o godz. 10.00 rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu przeznaczonego dla młodzieży pt. „Paszporty Republiki Globu” - „Iłłakowiczówna znana i nieznana”. Kuncewiczówka zaprasza na nie także mieszkańców Miasteczka i turystów.

Tytuł cyklu spotkań „Paszporty Republiki Globu” nawiązuje do książki Jerzego Kuncewicza z roku 1938, w której autor przedstawił idealną rzeczpospolitą, obejmującą cały świat, w którym wszyscy mają równe szanse rozwoju i szczęśliwego życia.

Jednak swoboda przekraczania granic państwowych nie oznacza, że wędrowiec będzie pełnoprawnym gościem danego kraju: potrzebny mu język, a także  wykształcenie. Kuncewiczówka ma być miejscem, w którym spotkanie z ciekawymi artystami, z literaturą i sztukami pięknymi, ma przybliżać świat i ułatwiać jego rozumienie. Zajęcia edukacyjne kończą się wręczeniem uczestnikom symbolicznego paszportu, który jest też kartą stałego bywalca Domu Kuncewiczów.
 
Poniedziałkowe spotkanie poświęcone będzie poetce Kazimierze Iłłakowiczównie (1892-1983) w 25. rocznicę śmierci. Ewa Wolna, pedagog, w programie pt. „Iłłakowiczówna znana i nieznana” przedstawi sylwetkę wybitnej poetki, poliglotki, tłumaczki, nauczycielki języków, a także urzędniczki państwowej i wojennej sanitariuszki. Utwory Iłłakowiczówny odczyta Ewa Wolna, a także jej uczennice z II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzu Dolnym: Maja Garbal, Mariola Piłat i Natalia Grabczak.
 
W poranku poetyckim wezmą udział uczniowie kazimierskich szkół, lecz mile widziani będą mieszkańcy miasteczka i goście, przebywający w Kazimierzu, szczególnie uczniowie, którzy spędzają u nas ferie.
 
Będzie okazja obejrzeć niedawno zakonserwowane meble i tkaniny, a także wystawę plastyczki Domu Kuncewiczów – Danuty Wierzbickiej.

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • lea (gość)
  Obiecywało serce, że pęknie.
  Nie pękło.
  Groziło życie, że zwiędnie,
  - nie zwiędło.
  Gdzież to się wszystko podziało
  i czy było prawdziwe ?
  W poezji skamieniało,
  jest żywe.
 • chłop (gość)
  Dla mojej miłości
  "Obejmij mnie, pokochaj... Jesteśmy sami, sami...
  ...Wicher przebiega po włosach, wicher potrząsa oknami...
  Ręce mam zimne, przybiegłam -- jak liść -- z pustego ogrodu
  do ciebie, do oczu twoich o barwie ciemnego miodu".
 • Kuncewiczówka-Team (gość)
  Odpowiadamy ZOFII: część spotkań w Domu Kuncewiczów adresowana jest wprost do uczniów miasta i gminy Kazimierz Dolny. Odbywają się w poniedziałki (choć tradycyjnie w ten dzień muzea w Polsce są zamknięte), przychodzą wówczas młodzi ludzie z naszych szkół (za zgodą dyrekcji). Przekonaliśmy się, że to najbardziej chłonna publiczność. Oczywiście na taki poranek literacki może wejść każdy, kto ma na to ochotę. Czsam łatwiej dotrzeć do Domu Kuncewiczów rano, niż wieczorem, szczególnie zimą.
  Do LIKO: znamy to niezwykłe muzeum na Gajowej w Poznaniu, naprzeciw starej zajezdni tramwajowej, w poblizu zabytkowego Ogrodu Zoologicznego. Tam - Ty to wiesz - "w Poznaniu na wygnaniu" poetka, zwana "Iłłą" napisała tuż po tragicznych wypadkach poznańskich 1956 roku wiersz "Rozstrzelano moje serce w Poznaniu". Był czytany na poniedziałkowym spotkaniu, wydrukowaliśmy go w 1. numerze kwatalnika "Klematis".
 • LIKO (gość)
  dużo pamiątek po Iłłakowiczównie można zobaczyć w Poznaniu przy ul Gajowej 8 gdzie mieszkała i ZMARŁA TA BARWNA POSTAĆ SZCZEGÓLNIE OKRESU MIEDZYWOJENNEGO
 • polonista (gość)
  Chyba niepotrzebnie wkradł się zaimek "jej" ... Tak myslę.
 • Anonim (gość)
  Pani Ewa Wolna nie uczy klasy II Lo!!! I nigdy w LO nie uczyła, to jakieś przekłamanie?
 • Zofia (gość)
  Dla kogo było to spotkanie o takiej godzinie. Czy było to przemyślane????????????
 • Kuncewiczówka-Team (gość)
  Atrakcją spotkania poniedziałkowego będzie także mozliwość obejrzenia serii zdjęć Iłłakowiczówny z różnych lat, nawet z okresu wczesnej młodości.
 • Kuncewiczówka-Team (gość)
  Kazimiera Iłłakowiczówna była zaprzyjażniona z Kuncewiczami. Ślad jej wizyt w "Willi pod Wiewiórką" znajdujemy w starej księdze pamiątkowej.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę