Pardes Festival 2020 w plenerze

Pardes Festival 2020 odbędzie się w plenerach Kazimierza Dolnego i Janowca dopiero 16 - 20 września.
Tegoroczny Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbywa się w nowym wrześniowym  terminie, ale jak zwykle w klimacie nadwiślańskiego późnego lata. Kameralny charakter festiwalu staje się w czasach koronawirusa jego wielkim walorem, a spotkania festiwalowe zaplanowane przede wszystkim w plenerze wpisują się w zalecenia rządu i Sanepidu. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo gości festiwalowych i mieszkańców obu miasteczek utrzymanie procedur sanitarnych organizatorzy i partnerzy festiwalu traktują priorytetowo. Wszystkie wydarzenia odbywają się na żywo: obowiązują maseczki, dystans społeczny i ściśle określona liczba uczestników. W programie dominują spotkania objęte wspólnym tytułem „Pardes znaczy Ogród”. Inauguracja cyklu 16 września o godz. 14.00 w ogrodach wokół Kuncewiczówki. Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przybliży i zinterpretuje znaczenia pojęcia „pardes”. W ramach tego cyklu organizatorzy zapraszają m.in. na spacery tematyczne w przestrzeni Kazimierza Dolnego, bogaty w treści (i lokalne smakołyki) piknik na terenie skansenu janowieckiego pod hasłem „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino” i na warsztat wycinanki żydowskiej w janowieckiej „Galerii w Bramie”. Na finał festiwalu wizyta w winnicy „Widok Wojszyn”.
W programie festiwalu nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń muzycznych: w piątkowe popołudnie 18 września organizatorzy zapraszają na koncert w plenerze. Charyzmatyczna wokalistka Olga Avigail i zespół Tango Attack wystąpią z programem „Yiddish Tango” na Scenie „Pod Orzechem” przy Teatrze Klepisko. Przed zachodem słońca w sobotę festiwalową 19 września na finał pikniku w Janowcu zagra i zaśpiewa Kapela Niwińskich ze specjalnym udziałem Marizy Nawrockiej w repertuarze piosenek jidyszowych. W niedzielę festiwalową 20 września w dniu upamiętnienia żydowskiej społeczności Janowca organizatorzy zapraszają na koncert organowy do kościoła św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty w wykonaniu profesora Wiktora Łyjaka. W programie m.in.: utwory Louisa Lewandowskiego (muzyka synagogalna), Jakoba Ludwiga Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego i Johanna Sebastiana Bacha.
Tegoroczny program Pardes Festival powstał przy wielkim zaangażowaniu partnerów festiwalowych: Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu, Zarządu Głównego SARP i Domu Architekta, Teatru Klepisko w Skowieszynku, Towarzystwa Przyjaciół Janowca, Parafii rzymskokatolickiej i Kościoła Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty w Janowcu.
Portal KazimierzDolny.pl jest – już tradycyjnie – patronem medialnym festiwalu.
Pięknie dziękujemy partnerom i patronom medialnym!
Zapraszamy na wszystkie wydarzenia Pardes Festival, 16-20 września, Kazimierz Dolny i Janowiec.

Tekst: Aleksandra Markiewicz

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę