Pardes Festival 2020 w plenerze

Pardes Festival 2020 odbędzie się w plenerach Kazimierza Dolnego i Janowca dopiero 16 - 20 września.
Tegoroczny Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbywa się w nowym wrześniowym  terminie, ale jak zwykle w klimacie nadwiślańskiego późnego lata. Kameralny charakter festiwalu staje się w czasach koronawirusa jego wielkim walorem, a spotkania festiwalowe zaplanowane przede wszystkim w plenerze wpisują się w zalecenia rządu i Sanepidu. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo gości festiwalowych i mieszkańców obu miasteczek utrzymanie procedur sanitarnych organizatorzy i partnerzy festiwalu traktują priorytetowo. Wszystkie wydarzenia odbywają się na żywo: obowiązują maseczki, dystans społeczny i ściśle określona liczba uczestników. W programie dominują spotkania objęte wspólnym tytułem „Pardes znaczy Ogród”. Inauguracja cyklu 16 września o godz. 14.00 w ogrodach wokół Kuncewiczówki. Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przybliży i zinterpretuje znaczenia pojęcia „pardes”. W ramach tego cyklu organizatorzy zapraszają m.in. na spacery tematyczne w przestrzeni Kazimierza Dolnego, bogaty w treści (i lokalne smakołyki) piknik na terenie skansenu janowieckiego pod hasłem „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino” i na warsztat wycinanki żydowskiej w janowieckiej „Galerii w Bramie”. Na finał festiwalu wizyta w winnicy „Widok Wojszyn”.
W programie festiwalu nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń muzycznych: w piątkowe popołudnie 18 września organizatorzy zapraszają na koncert w plenerze. Charyzmatyczna wokalistka Olga Avigail i zespół Tango Attack wystąpią z programem „Yiddish Tango” na Scenie „Pod Orzechem” przy Teatrze Klepisko. Przed zachodem słońca w sobotę festiwalową 19 września na finał pikniku w Janowcu zagra i zaśpiewa Kapela Niwińskich ze specjalnym udziałem Marizy Nawrockiej w repertuarze piosenek jidyszowych. W niedzielę festiwalową 20 września w dniu upamiętnienia żydowskiej społeczności Janowca organizatorzy zapraszają na koncert organowy do kościoła św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty w wykonaniu profesora Wiktora Łyjaka. W programie m.in.: utwory Louisa Lewandowskiego (muzyka synagogalna), Jakoba Ludwiga Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego i Johanna Sebastiana Bacha.
Tegoroczny program Pardes Festival powstał przy wielkim zaangażowaniu partnerów festiwalowych: Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu, Zarządu Głównego SARP i Domu Architekta, Teatru Klepisko w Skowieszynku, Towarzystwa Przyjaciół Janowca, Parafii rzymskokatolickiej i Kościoła Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty w Janowcu.
Portal KazimierzDolny.pl jest – już tradycyjnie – patronem medialnym festiwalu.
Pięknie dziękujemy partnerom i patronom medialnym!
Zapraszamy na wszystkie wydarzenia Pardes Festival, 16-20 września, Kazimierz Dolny i Janowiec.

Tekst: Aleksandra Markiewicz

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę