Yiddish Tango na początek Pardes Festival! Konkurs!

Komplikacje w międzynarodowym ruchu lotniczym spowodowały zmianę daty koncertu Olgi Avigail i Tango Attack. Artystka przylatuje do Polski wyłącznie na dwa koncerty: w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu i w Teatrze Klepisko – inauguracja Pardes Festival 2020.
Wyjątkowy koncert na inaugurację Pardes Festival 2020! Środa, 16 września | godz. 19.00 | Teatr Klepisko. Teatr Klepisko / Skowieszynek 15 – droga przez Doły kazimierskie na Wylągi i dalej do Skowieszynka, skręt  na lewo, w polną drogę do Teatru Klepisko.
Fundacja Spichlerz Kultury, organizator Pardes Festival, zaprasza na koncert w plenerze. Na Scenie „Pod Orzechem” w Teatrze Klepisko wystąpi charyzmatyczna wokalistka Olga Avigail i zespół Tango Attack.
Polskie tango przedwojenne to splot pierwiastków słowiańskich i żydowskich, z nieustanną inspiracją tangiem argentyńskim w tle. Stolicą tanga była międzywojenna Warszawa: tango rozbrzmiewało w kawiarniach, kabaretach  i rewiach.  Tanga tworzyli w znakomitej większości tekściarze i muzycy żydowskiego pochodzenia. Teksty pisali Julian  Tuwim, Andrzej Włast, Władysław Szlengel, muzykę Henryk Wars, bracia Gold, Jerzy Petersburski. To oni w znacznej mierze ukształtowali oblicze nowoczesnej kultury rozrywkowej w Polsce. Dzięki nim istniała i rozwijała się wymiana kulturowa pomiędzy obiegiem polskim i jidyszowym.  Po wybuchu II wojny wielu twórców znalazło się po drugiej stronie muru – w zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Polsko-żydowskie tango siłą „rozdzielono” jak kochanków, niegdyś nierozłącznych.
W programie koncertu tanga w jidysz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej “Rebeki” z Kazimierza w wersji jidyszowej czy  „Ostatniej Niedzieli/Ostatniego Szabatu".
Projekt „Yiddish Tango” prezentowany był m.in. na prestiżowej scenie muzycznej Ameryki - Kennedy Center w Waszyngtonie, w nowojorskim JCC, na festiwalu Ashkenaz w kanadyjskim Toronto, w synagodze hiszpańskiej w czeskiej Pradze, w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu, w centrum Eden Tamir w Jerozolimie, na Festiwalu Singera w Warszawie.
Wystąpią: Olga Avigail z zespołem Tango Attack:
Olga Avigail – wokal
Hadrian Tabęcki – pianino
Piotr Malicki – gitara
Grzegorz Bożewicz – bandoneon
Zapraszamy do niezwykłej podróży muzycznej w rytm tanga i spotkanie z wybitnymi muzykami w Teatrze Klepisko. Koncert w plenerze pozwoli na zachowanie dystansu społecznego. Obowiązują maseczki! Warto ubrać się cieplej i zabrać pledy, aby w pełni korzystać z przyjemności obcowania z naturą i muzyką. Bilet 35 zł, sprzedaż przed koncertem.
KONKURS!
Zapraszamy do udziału w naszym konkursie. Podwójna wejściówka powędruje do osoby, która w sposób najbardziej interesujący odpowie na pytanie konkursowe:
Dlaczego chciałabym/ chciałbym uczestniczyć w koncercie Olgi Avigail i Tango Attack organizowanym w Teatrze Klepisko w ramach Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską 2020?
Na odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu należy przesłać na adres: redakcja@kazimierzdolny.pl  z dopiskiem KONKURS czekamy do 10 września do godziny 20:00. Ogłoszenie wyników 11 września na łamach naszego portalu.

Fot. autorka zdjęcia Olga Cieślar; Olga Avigail z zespołem Tango Attack.
Tekst: Aleksandra Markiewicz

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę