Prezydent Polski nie żyje

Skomentuj (25)

zobacz więcej (15)

Trwa żałoba narodowa. Prezydent RP Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Na pokładzie samolotu znajdowało się 88 członków delegacji polskiej, która miała wziąć udział w uroczystościach 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 8 członków załogi. W Polsce ogłoszono żałobę narodową, także w Kazimierzu pojawiły się biało - czerwone flagi z kirem.

W Warszawie trwają uroczystości żałobne za dusze tragicznie zmarłych uczestników delegacji polskiej na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Smoleńsku. Kazimierzacy w modlili się w ich intencji w Kościele Farnym w piątek.

Kazimierz łączy się w bólu ze wszystkimi, których dotknęła tragedia nad Smoleńskiem. Gdy tylko okazało się, że samolot prezydencki rozbił się niedaleko Katynia, zanim jeszcze ogłoszono żałobę narodową, w Kazimierzu wywieszono biało - czerwone flagi z kirem. Na Rynku pojawiły się portrety Prezydenta i zapłonęły znicze. Na cmentarzu parafialnym podczas uroczystości ku czci kazimierskich oficerów zamordowanych 70 lat temu w Katyniu, Charkowie i Twerze posadzono dąb ku pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych 95 ofiar delegacji prezydenckiej. W piątek 16 kwietnia modlono się za dusze zmarłych podczas specjalnej mszy świętej z udziałem władz miasta. Dziś kazimierzacy śledzą uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej przed telewizorami, niektórzy żegnają Prezydenta na miejscu – w Warszawie.

Do Polski z całego świata napływają kondolencje. Złożono je także na ręce burmistrza Grzegorza Duni z partnerskich miast Kazimierza – z Berlina Steglitz - Zehlendorf oraz ze Staufen.

- Jesteśmy głęboko poruszeni i pogrążeni w smutku z powodu katastrofy lotniczej oraz śmierci Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego oraz jego żony, jak też członków delegacji rządowej i pozostałych osób. Nie do pojęcia jest ogrom tego nieszczęścia. Urzędnicy, radni, członkowie stowarzyszeń, mieszkańcy Steglitz - Zehlendorf wyrażają naszym polskim sąsiadom głębokie współczucie. Jesteśmy myślami z Wami i z bliskimi wszystkich ofiar – napisał w liście kondolencyjnym Norbert Kopp z Biura Burmistrza Berlina Steglitz – Zehlendorf.

- Z głębokim współczuciem przyjęliśmy informacje o katastrofie lotniczej. Nasze myśli są zarówno z rodziną Prezydenta, jak i z Rodzinami Ofiar nieszczęśliwego lotu. To jest polityczna i ludzka tragedia. Niech wolno mi będzie osobiście przekazać wszystkim obywatelom, członkom współpracy miedzy miastami i ludności głębokie i szczere kondolencje – napisał burmistrz Staufen Michael Benitz. – Nasi przyjaciele w Polsce powinni wiedzieć, że w tych trudnych godzinach i dniach myślimy o Was i trwamy w ciszy i żałobie. Przed naszym Urzędem wywiesimy żałobną polską flagę. W wszystkim w tym trudnym czasie życzę siły i wiary.

 

Tragedia ta wstrząsnęła także Rosją. Znany rosyjski dziennikarz, Lew Sidorowskij w artykule „Wspólne nieszczęście” w czasopiśmie „Newskoje Wiremia” z 13 kwietnia wyraża ogromne współczucie dla Polaków, wśród których ma wielu przyjaciół, m.in. Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Pendereckiego i… Andrzeja Pawłowskiego – z „maleńkiego miasteczka nad Wisłą – Kazimierza Dolnego” – jak pisze w artykule. Petersburska gazeta cytuje wypowiedź geografa i regionalisty – dr nauk przyrodniczych Andrzeja Pawłowskiego.

 – Też jesteśmy w szoku i nie możemy uwierzyć w tę tragedię - można powiedzieć, że pod Smoleńskiem po raz drugi w ciągu 70 lat Naród Polski utracił Głowę. Nie wiemy, co Pan Bóg chce do nas przez to doświadczenie powiedzieć.

Rosyjski dziennikarz ma nadzieję, że to wspólne nieszczęście zbliży w końcu naród rosyjski i polski.

 

Jutro 18 kwietnia uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej na Wawelu. Trwamy pogrążeni w żałobie.

Skomentuj


Dodane komentarze (25)

 • Zegarkowy
  Na zdjęciach w farze są 94 osoby czy ja źle liczę :(
 • Jorgex
 • Beata L
  Przez cały tydzień przed Ratuszem powiewa Polska flaga.
 • Beata L
  Staufen łączy się w żałobie.
 • znajomy
  Nie, to na pewno nie ona.
 • Olek
  Chciałbym wiedzieć czy Kasia Doraczyńska to żona Sylwka Doraczyńskiego. Proszę o odpowiedż.
 • wiktor
  Mówię to również do siebie
  Szkoda Że Szanujemy Bliźniego Dopiero Po Śmierci Jego.
 • zak
  Odszedł wielki Człowiek, Patriota - mój prezydent. Cześć Jego Pamięci.
 • Ktoś
  jacek ja i wiele osób z Tobą , bez zbędnych słów .
 • Tadek
  Panie, Panowie... Nie za dużo tu o polityce? Ja osobiście jakoś nie potrafię i nie chcę rozpatrywać tej tragedii z takiej perspektywy. O wszystkim dowiedziałem się od żony w sobotę rano, telefonicznie. Włączyłem internet, telewizor. Nie mogłem zrozumieć, co się dzieje. Poszedłem odwiedzić moją mamę. Od drzwi,zamiast powitania rzuciłem:
  - Wiesz już?
  - Wiem... I co teraz zrobi ta Ich biedna chora mama, jak się dowie, że syn nie żyje???
  To była pierwsza reakcja mojej mamy... Co zrobi matka, bo syn nie żyje! Przede wszystkim taki jest rozmiar tej tragedii. Nie chodzi o kraj, sejm, senat. Nie chodzi o politykę. Tylko o życie zwykłego człowieka, który miał matkę, ojca, syna lub córkę...
  Od rana jestem w pracy. 6 osób w jednym pomieszczeniu. Dotąd nie padło ani jedno słowo o tragedii! Ludzie milczą, patrzą w ścianę lub za okno, robią swoje. Tak chyba jest "najprawdziwiej".
 • kazimierzak na wygnaniu
  W katastrofie zginęli prominentni politycy wszystkich partii. ocenę działań politycznych ofiar należy oddzielić od ludzkiego współczucia dla nich i ich rodzin. Nie ulega wątpliwości że każdemu z nich zdarzały się niefortunne i agresywne wypowiedzi o konkurencji czy dziennikarzach, których już nie zdążą przeprosić...
  Drażnią mnie również pojawiające się w mediach, jak i pod pałacem porównania tej tragedii do rozstrzelania oficerów czy proste przenoszenie spiskowych teorii z Gibraltaru.
  W tych dniach potrzebny jest nam spokój i zaduma...
 • ziula
  gdy ludzie - szczerze chcieli wypowiadac o Prezydencie...to stosujac zasade...o zmarłych sie nie mowi źle - niemalze byłaby cisza antenowa...bo niestety ale razem z nim zgineło połowe medialnego srodowiska PiSowskiego
 • Kazimierzak na wygnaniu
  Demokracja polega na tym że każdy ma prawo kogoś nie lubić i wyrażać swoją opinię. Ja również miałem poczucie że p. Kaczyński i jego współpracownicy nie reprezentował mojego poglądu na Polskę. Dziennikarze tak jak inni ludzie mają prawo krytykować i wyśmiewać różne gafy a polityk powinien być na to gotowy. Zdecydowana większość a na pewno tvn nie robiła tego w sposób chamski. Wierzę że łzy pani Olejnik i innych redaktorów były szczere. Zginął nie tylko prezydent ale i całe grono polityków których znali oni z racji swojego zawodu - niektórych spotykali nawet kilka razy w tygodniu i byli z nimi umówieni na kolejne spotkania, które się już nie odbędą. Jestem pewien, że gdyby zginął którykolwiek z byłych prezydentów komentarz na tvn były by takie same, nie jestem natomiast pewien wydźwięku komentarzy ludzi reprezentujących inne "bardziej konserwatywne" media.
  Mam również głęboką nadzieję że politycy nie będą próbowali na tej katastrofie zbijać kapitału politycznego i grać na ludzkich uczuciach. Dotyczy to wszystkich stron sceny politycznej...
  Ofiarom katastrofy należy się szacunek.
 • golibroda
  A ja ceniłem Prezydenta Kaczyńskiego za uczciwość i ciężko będzie znaleźć takiego kandydata na ten urząd. Bawiło mnie zawsze wytykanie gaf prezydenckich przez różnej maści krytykantów, którzy przy takich okazjach krzyczeli: kompromitacja! To znak nowych czasów - bardziej liczy się forma niźli treść. Wolałem prezydenta mylącego się w protokole dyplomatycznym, niż błękitnookich hipokrytów, często z bardzo podejrzaną przeszłością, lub układających się ze wszystkimi za wszelką cenę polityków (teraz mówi się o takich "liberałowie" - kiedyś byliby wyzwani na pojedynek za brak honoru). Lech Kaczyński to był mój Prezydent i bardzo będzie mi Go brakowało.

  Mój komentarz jest próbą wytłumaczenia dlaczego lubiłem Lecha Kaczyńskiego. Nie chcę wywołać nim żadnych dyskusji, zginął niespełna 2 doby temu, odpuśćmy sobie...
 • IzaBelin
  W czwartek oglądałem wiadomości sportowe w tvn24 przed 24 i lekko zniesmaczony rechotaniem redaktorzyn stawiających Prezydenta Kaczyńskiego v. Tiger Woods w kontekście alkowy i gry w golfa - wyłączyłem tv.
  Dziś p. Miecugow rozpływał się nad wspaniałością Prezydenta, a miesiącami rechotał w "szkle" z owego - To jak ja mam to odbierać. Dla mnie L. Kaczyński to był i jest wielki patriota. Idę o zakład, że historia doceni tego człowieka.
 • Kazimierzak
  Ta tragedia dotknęła także kazimierzaków..Katarzyna Doraczyńska to bliska rodzina p.Waldemara Doraczyńskiego oraz p.Zbigniewa Wacławskiego.
  Moje najgłębsze kondolecje
 • Ewita
  Dlaczego nie można cofnąć czasu?..
 • Anna
  To nie był mój prezydent, ale był prezydentem mojego kraju i po prostu człowiekiem a taka śmierć nie powinna spotkać nikogo. Katyń kocha Polską krew.
 • mila
  a Ty Jacku prwnie tv trwam
 • pijany znad Grodarza
  Jacek. Martwi mnie,że w tym"mysleniu" nie Jesteś odosobniony. Przed chwilą sluchałem w TVN 1 rozmowy z Maciarewiczem.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę