Oko w oko z historią

zobacz więcej (31)

W Kazimierzu trwa VIII Kazimierskie Spotkanie z Historią. Rynek opanowały auta, z których wiele pamięta czasy II wojny światowej.

Ponad trzydzieści aut militarnych z czasów II wojny światowej z obsługą w mundurach II Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen Andersa czy armii gen. Maczka prezentowało się na kazimierskim rynku przez weekend w ramach VIII Kazimierskiego Spotkania z Historią.

- Większość z tych pojazdów została po II wojnie światowej na terenach Anglii, Francji, Holandii i Belgii i tam udało się nam pozyskać nasze pojazdy, w tym willysa forda GPW „Jeep” prezentującego się tutaj w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty, daimlera „Dingo” – opancerzony wóz zwiadu i łączności z Dowództwa 2 Korpusu Polskiego we Włoszech czy M16 MGMC „Half-Track” półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal 12,7mm – w barwach 1 Dywizji Pancernej – mówi Krzysztof Bielak z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości z Lublina. – Odtwarzamy tutaj sylwetki bojowe żołnierzy II Korpusu i Dywizji Pancernej. Pokazywanie historii w ten sposób, że każdy może przyjść, dotknąć, zobaczyć, jak wyglądał żołnierz, wziąć broń do ręki, wsiąść do pojazdu – jest zupełnie innym pokazywaniem historii niż historia podręcznikowa.

Wśród rekonstruktorów nie brakowało kobiet, które odtwarzały role tzw. pestek – kobiet z Pomocniczej Służby Kobiet w oddziałach gen. Andersa, które – jak mówił Robert Michalak z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – nie brały bezpośredniego udziału w działaniach bojowych, ale były w bazie sanitariuszkami, zaopatrzeniowcami, kierowcami.

W sobotę prezentacjom towarzyszyły występy chóru dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin" pod kierunkiem Tadeusza Kucharskiego oraz koncert grupy Częstochowa Pipes & Drums – jedynej orkiestry w Polsce wykonującej tradycyjną szkocką muzykę na wielkich dudach szkockich.

Organizatorem VIII - a wg dokładnych szacunków głównego organizatora imprezy Piotra Lisa – Kozłowskiego „Szkota” – dziesiątej edycji Kazimierskiego Spotkania z Historią - jest Club Willys Polska.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2020. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2020 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę