Historia zamknięta pod maską

Skomentuj (1)

zobacz więcej (14)

W Kazimierzu trwa VII Spotkanie z Historią. Stare wojskowe samochody można podziwiać na kazimierskim Rynku.

VII Spotkanie z Historią organizowane przez Willys Club Polska to okazja do obejrzenia pojazdów militarnych z czasów drugiej wojny światowej, takich jak dodge czy willisy, ale także i późniejszych, takich jak honkery czy gaziki.

- Mój egzemplarz jest o tyle ciekawy, że tych dodge zrobiono 200 tys. w kilku – 6 – 7 – wariantach, gdzie 85% części było wymienialnych między nimi, chociaż każdy miał inne zastosowanie. Były samochody z wyciągarką z przodu, bez wyciągarki, komandorki, sanitarki, dwuosiowe, trzyosiowe… - mówi Piotr Lis – Kozłowski główny organizator VII Spotkania z Historią. – Spośród tych 200 tys. dodge zrobiono 5 tys. sztuk wersji, która miała na pace z tyłu zamontowane działo przeciwpancerne M37. Doszedłem po numerach, że z tej wersji pochodzi mój samochód Dodge WC 55.  Pierwotnie nie miał on boków ani przedniej szyby, by działo mogło się obracać o 360 stopni. Jak się okazało, że działo jest za słabe, wyrzucono działo, pozostawiono wzmocnienia, dobudowano stelaże i szybę z przodu. Wyciągarka pozwoliła, by ten konkretny egzemplarz po wojnie był używany do… wyrywania drzew.

Spotkanie z Historią to także okazja do rozmowy o historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, zwłaszcza, że krewni niektórych uczestnicy spotkania służyli na Zachodzie pod komendą generała Maczka.

Chętnych do oglądania i dyskusji na temat i aut, i ich historii na kazimierskim Rynku nie brakowało.

Kolejne Spotkanie z Historią za rok.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę