Oko w oko z historią

zobacz więcej (31)

W Kazimierzu trwa VIII Kazimierskie Spotkanie z Historią. Rynek opanowały auta, z których wiele pamięta czasy II wojny światowej.

Ponad trzydzieści aut militarnych z czasów II wojny światowej z obsługą w mundurach II Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen Andersa czy armii gen. Maczka prezentowało się na kazimierskim rynku przez weekend w ramach VIII Kazimierskiego Spotkania z Historią.

- Większość z tych pojazdów została po II wojnie światowej na terenach Anglii, Francji, Holandii i Belgii i tam udało się nam pozyskać nasze pojazdy, w tym willysa forda GPW „Jeep” prezentującego się tutaj w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty, daimlera „Dingo” – opancerzony wóz zwiadu i łączności z Dowództwa 2 Korpusu Polskiego we Włoszech czy M16 MGMC „Half-Track” półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal 12,7mm – w barwach 1 Dywizji Pancernej – mówi Krzysztof Bielak z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości z Lublina. – Odtwarzamy tutaj sylwetki bojowe żołnierzy II Korpusu i Dywizji Pancernej. Pokazywanie historii w ten sposób, że każdy może przyjść, dotknąć, zobaczyć, jak wyglądał żołnierz, wziąć broń do ręki, wsiąść do pojazdu – jest zupełnie innym pokazywaniem historii niż historia podręcznikowa.

Wśród rekonstruktorów nie brakowało kobiet, które odtwarzały role tzw. pestek – kobiet z Pomocniczej Służby Kobiet w oddziałach gen. Andersa, które – jak mówił Robert Michalak z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – nie brały bezpośredniego udziału w działaniach bojowych, ale były w bazie sanitariuszkami, zaopatrzeniowcami, kierowcami.

W sobotę prezentacjom towarzyszyły występy chóru dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin" pod kierunkiem Tadeusza Kucharskiego oraz koncert grupy Częstochowa Pipes & Drums – jedynej orkiestry w Polsce wykonującej tradycyjną szkocką muzykę na wielkich dudach szkockich.

Organizatorem VIII - a wg dokładnych szacunków głównego organizatora imprezy Piotra Lisa – Kozłowskiego „Szkota” – dziesiątej edycji Kazimierskiego Spotkania z Historią - jest Club Willys Polska.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę