Odbudują zamek w Janowcu?

Remont w Muzeum Nadwiślańskim wciąż trwa. I wszystko wskazuje na to, że już niebawem do remontowanych oddziałów dołączy Zamek w Janowcu. W planach jest odbudowa części zamku oraz rewitalizacja parku.
Zamek w Janowcu jest jednym z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, odbywają się tam także różnorodne imprezy, które rozsławiają, zarówno sam zamek, jak i Janowiec na całą Polskę. Teraz prawdopodobnie sława janowieckiego zamku zyska dodatkowy zasięg, gdyż w planach jest częściowa rekonstrukcja obiektu.
- Obecnie pracujemy nad koncepcją, na podstawie której przygotowana mogłaby zostać dokumentacja techniczna – mówi na łamach Dziennika Wschodniego Piotr Kondraciuk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. - To bardzo ważny etap, w którym pokażemy, co powinno zostać odbudowane, a co zachowane jako trwała ruina. Musimy zająć się murami, zabezpieczyć je przed dalszą degradacją i przykryć. Nie stać nas na ciągłe łatanie dziur, bo w mojej ocenie to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dlatego staramy się zająć tą sprawą kompleksowo. W części przeznaczonej do odbudowy chcemy stworzyć nowe sale ekspozycyjne, dlatego należy wstawić okna i zaprojektować nowy system ogrzewania oraz wentylacji.
Dokumentacja zostanie przygotowana przez pracowników muzealnych, których wspierać mają specjaliści z Politechniki Lubelskiej. W planach jest odbudowa części zamku, gdzie znalazłyby się m.in. nowe sale wystawiennicze czy przestrzeń konferencyjna. Według założeń, zamek w Janowcu mógłby być siedzibą nowej instytucji, swego rodzaju centrum, naukowo-badawczego zajmującego się ruinami tego rodzaju w całej Europie. To w Janowcu prowadzone byłyby badania, to tu tworzono by ekspertyzy i organizowano konferencje naukowe. Taki pomysł na janowiecki zamek ma dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego -  Piotr Kondraciuk.
W planach jest także rewitalizacja parku i stworzenie winnicy. A koszt całego przedsięwzięcia to ok. 50 mln zł. Muzeum Nadwiślańskie chce pozyskać środki na realizację tego zadania z funduszy europejskich.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę