Wystawa prac Andrzeja Siemińskiego w kazimierskim muzeum

W najbliższy weekend w Muzeum Nadwiślańskim otwarta zostanie wystawa, będąca swego rodzaju  opowieścią o artyście i o świecie, w którym żył. O jego doznaniach, lękach i nadziejach. Będzie to opowieść o Andrzeju Siemińskim.
Andrzej Siemiński żył i tworzył w Kazimierzu Dolnym. Malarstwo studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Zdaniem wielu, jego sztukę ukształtowało Miasteczko i sacrum, które było obecne nie tylko w twórczości artysty. Także w życiu codziennym. To ono sprawiło, że pielgrzymował pieszo do Rzymu, a kazimierskiej farze podarował cykl obrazów Drogi Krzyżowej.
Po wielu latach starań, w kazimierskim muzeum zaprezentowana zostanie wystawa prac z całego okresu twórczości artysty. 
- Malarstwo Andrzeja Siemińskiego jest niezwykle osobiste, a momentami wręcz intymne – piszą organizatorzy. - To zapis jego relacji z miejscem i ludźmi, oraz, może przede wszystkim, odbicie jego głębokich duchowych doznań. Przestrzeń, w której rozgrywają się narracje, to Nowy Jork, gdzie mieszkał w latach 1988-1991 i Kazimierz Dolny, gdzie spędził dzieciństwo i gdzie powrócił, i mieszkał do końca swoich dni, do 2015 r. Zaburzenie topografii miasteczka mitologizuje to miejsce. Siemiński wpisuje w tę przestrzeń postaci, które często identyfikujemy, ale pomimo to obrazy stają się uniwersalną opowieścią.
Wernisaż wystawy „Andrzej Siemiński. Duch i miejsce”, odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 stycznia o godzinie 12.00 w Galerii Wystaw czasowych w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Zdaniem organizatorów, oglądając wystawę, należy zwrócić szczególną uwagę na cykl prac, których tematem jest pojedynczy człowiek z jego różnie pojmowaną samotnością.
- Kolejna duża seria obrazów powstała pod wpływem duchowych doświadczeń – czytamy w informacji prasowej. - Przepełnione mistyką przekraczają granice świata rzeczywistego. Wystawa jest opowieścią o artyście, świecie, w którym żył, i który osobiście doznawał, a także o jego lękach i nadziejach.
Źródło: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę