O badaniach w Kłodnicy, naszych słowiańskich przodkach i łucznictwie...

zobacz więcej (24)

Jak wyglądało życie dawnych Słowian? Co takiego odkryto podczas badań archeologicznych w Kłodnicy? Jak poprawnie strzelać z łuku? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie podczas „Spotkań z archeologią”, które trwają właśnie w Grodzisku Żmijowiska.

Położone pomiędzy łąkami, lasami i polami uprawnymi. Nad rzeką Chodelką. Niewielkie grodzisko w Żmijowiskach, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Miejsce spotkań miłośników archeologii i wszystkich tych, którzy cenią sobie odpoczynek na łonie natury. Od lat w pierwszych dniach maja na terenie dawnego grodu odbywają się „Spotkania z archeologią”, które są swego rodzaju inauguracją sezonu letniego.

W programie tegorocznych „Spotkań z archeologią” oprócz możliwości porozmawiania z pracownikami Muzeum Nadwiślańskiego i zwiedzenia terenu archeologicznego skansenu oraz wysłuchania opowieści przy ognisku o dziejach tego miejsca, w którym już w IX wieku osiedlili się nasi słowiańscy przodkowie, wszyscy chętni mogą także wysłuchać prelekcji nt. "Wczesnośredniowieczne grodzisko w Kłodnicy w świetle ostatnich badań archeologicznych". Prelekcję połączoną z prezentacją przygotował dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

- Zostałem zaproszony przez ekipę z Muzeum Nadwiślańskiego, żebym opowiedział o badaniach grodziska w Kłodnicy, które prowadziliśmy przez dwa lata (2016 – 2017) i znaleźliśmy tam bardzo dużo ciekawych rzeczy – mówi dr Łukasz Miechowicz. - Znaleźliśmy tam budynek a w nim 5,5 tys. skorup. Między tymi skorupami było mnóstwo szczątków roślin: bobiku, pszenicy, prosa, soczewicy, grochu i jest to w tej chwili największy znany zbiór roślin z tego z okresu, tj. X i XI wiek.

Oprócz tych skorup i roślin archeolodzy znaleźli na miejscu także bardzo dużo zabytków metalowych, m.in. arabskie dirhemy, krzesiwo żelazne, bransoletę oraz  zapinkę podkowiastą.

- Przebadaliśmy do tej poru pół budynku, dalsza część jest zajęta przez uprawy – mówi dr Łukasz Miechowicz. -  Musimy więc czekać aż konserwator zabytków coś z tym zrobi i umożliwi nam ponowne wejście na ten teren. Ale jeśli chodzi o sam zbiór zabytków archeologicznych, roślin, metali to w zachodniej Lubelszczyźnie jest to jedno z największych odkryć archeologicznych.

O badaniach prowadzonych w Kłodnicy możemy posłuchać jeszcze zarówno 2, jak i 3 maja o godzinie 13.00.

Dodatkową atrakcją dwóch pierwszych dni „Spotkań z archeologią” jest możliwość poznania łuczników, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania a także pozwolą, byśmy spróbowali swoich sił w strzelaniu z łuku.

Grodzisko Żmijowiska jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok, jednak podczas tego rodzaju imprez tętni tam życie. Warto się o tym przekonać. Z różnych względów. Na pewno nie będziecie żałować.

„Spotkania z archeologią” trwają od 1 do 3 maja. Archeolodzy są na miejscu w godzinach od 10.00 do 16.00.

 

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę