O szkole z radnymi (wideo)

Skomentuj (65)

zobacz więcej (9)

Jak o szkole nie było słychać w ogóle, tak teraz temat ten jest podnoszony na szczeblach władz gminnych prawie codziennie. Po poniedziałkowym spotkaniu w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza z przedstawicielami starostwa, także w Koszczycu miało miejsce spotkanie burmistrza z radnymi, którym przedstawił problemy związane zarówno z budową szkoły jak plany co do dalszej nauki w szkole kontenerowej.

Podczas połączonego posiedzenia komisji Rady Miejskiej burmistrz Andrzej Pisula zaprezentował radnym oraz zebranym rodzicom, nauczycielom i mieszkańcom historię działań związanych z budową szkoły i użytkowaniem szkoły kontenerowej. Po prezentacji radni – korzystając z obecności przedstawicieli głównego wykonawcy firmy Coprosa i radcy prawnego – pytali  o przyczyny niezakończenia budowy szkoły w terminie i kwestie finansowe.

Najważniejszą rzeczą wydaje się tutaj fakt, że negocjacje gminy z głównym wykonawcą zostały zakończone, w tej chwili dopinane są kwestie formalne. W ramach wynegocjowanej sumy ponad 4700 tys. główny wykonawca zrealizuje nie tylko zabezpieczenie skarpy, ale także budowę muru oporowego od strony wschodniej. Na placu budowy trwają już stosowne prace.

Kwestią, która najbardziej interesowała rodziców, było jednak to, gdzie ich dzieci pójdą do szkoły 1 września. To, że nauki nie zaczną w nowej szkole, jest jasne. Burmistrz przedstawił 3 możliwości: dalsza dzierżawa kontenerów, zakup kontenerów i wynajęcie sal na terenie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, pokazując plusy i minusy każdej z nich. Najwięcej plusów miała oczywiście rekomendowana przez burmistrza lokalizacja Gminnego Zespołu Szkół w Koszczycu. Okazało się jednak, że jest jeszcze możliwość czwarta, a właściwie pierwsza – dalsza dzierżawa kontenerów. Firma, od której gmina dzierżawi kontenery zwróciła się w poniedziałek wieczorem do burmistrza z propozycją wystawienia nowej oferty, znacznie korzystniejszej, dzierżawy. Czy miał na to wpływ telefon do tejże firmy od kazimierskich rodziców?

- Dzwoniliśmy do tej firmy. Są skłonni do negocjacji – mówi jedna z matek.

Oferta ma wpłynąć do gminy być może nawet już dzisiaj.

Rodzice próbowali przekonać radnych, by pozwolili ich dzieciom kontynuować naukę w szkole kontenerowej do momentu wejścia do nowego budynku.

- Jesteśmy w swojej szkole. Nie tułamy się po obcych szkołach. Dzisiaj mieliśmy okazję obejrzeć Koszczyca. Nie widzę tu warunków do nauki dla dzieci z klas 1 – 3 czy 4 – 6. To nie jest dobry pomysł, by przenieść tu naszą szkołę – mówi jedna z matek. – Część rodziców już deklaruje chęć zabrania dzieci do innych szkół. A co z pracownikami naszej szkoły? Jest Pan Marian, sprzątaczki. Komu oni będą tu potrzebni? A co będzie za rok, jeżeli znowu nie uda się oddać szkoły do użytku?

Burmistrz przekonywał, że zarówno dzieci mogą się czuć w Koszczycu bezpieczne a pracownicy i nauczyciele niezagrożeni. Na terenie szkoły trwają znowu prace budowlane przy zabezpieczaniu skarpy, a sam budynek wewnątrz będzie gotowy lada dzień.

- Praktycznie większość klas jest już posprzątanych, ustawione są meble – mówi burmistrz Andrzej Pisula. – Do końca czerwca budynek szkoły będzie skończony. Do realizacji zostanie tylko łącznik i patio.
Podczas posiedzenia komisji Rady Miejskiej burmistrzowi zarzucano także dezinformowanie rodziców w sprawie zmianowości pracy szkoły w Koszczycu.

- Podczas spotkania pan dyrektor Zespołu Szkół wyraźnie mówił, że w poniedziałek ma wolnych 7 sal, we wtorek 9, w środę 7, a my mamy przecież 14 oddziałów. To będzie upychanie naszych dzieci między klasami szkoły Koszczyca. Zmianowość więc będzie – mówi dyrektor Gminnego Zespołu Szkół Jerzy Arbuz. – Pan burmistrz nie mówi do końca prawdy. Tej komunikacji ciągle nam brakuje.

Burmistrz przekonywał jednak, że to nie będzie sensu stricto druga zmiana, gdzie dzieci przychodzą do szkoły na 13.00 i kończą o 18.00 czy o 20.00.

- Zajęcia mogłyby się rozpoczynać o 10.30 czy 11.30 – dzieci mogłyby czekać na lekcje na świetlicy od 8.00 – przekonuje burmistrz Pisula. – Nikt nie skończy później niż o godzinie 15.00. Tu ma znaczenie kwestia ułożenia planu.

Pomysł ten skrytykowała radna Ewa Wolna:

- Jeżeli dzieci z pierwszej czy drugiej klasy będą przychodziły na 10.30 i spotykały tu 19 – latków, to może lepiej, żeby już przychodziły na drugą zmianę? – zastanawia się głośno radna. – Tu nie ma mniejszego zła. To jest zło.

Wtórowały jej inne radne.

- Jeżeli robimy wszystko, pochylając się nad dobrem dziecka, a tak było, gdy wyrażaliśmy zgodę na nieliczną pierwszą klasę, zostawmy dzieci w szkole modułowej – mówi Laurencja Krasowicz. – Tylko należałoby się porządnie przygotować do negocjacji.

- Wydaje mi się, że jest bardzo duża nieudolność w prowadzeniu negocjacji z firmą dzierżawiącą nam kontenery – wtóruje jej Magdalena Grabczak. – Nasza gmina przez dłuższy czas wynajmowała te kontenery, nie będą się one nadawały do dzierżawy kolejnym potencjalnym zainteresowanym.

Radząc utrzymać Gminny Zespół Szkół w szkole modułowej, radni przekonywali burmistrza do radykalnego zaciskania pasa.

- Jak jest poważny wydatek, bo się komuś chałupa spaliła, to się rezygnuje z innych zakupów – przekonuje Ewa Wolna, odwołując się wzorem burmistrza do przykładów z gospodarstwa domowego. – Dajmy sobie spokój z brukowaniem wąwozów, remontowaniem dzwonnicy, która póki co się jeszcze nie wali – czekało to tyle lat, poczeka jeszcze rok. Każdy grosz się liczy. Jakbyśmy się przyjrzeli finansom, to w budżecie jest zapewnione 50 tys. na ul. Szkolną. Przecież ta ulica nie będzie robiona w tym roku! Takich inwestycji, na które zaklepaliśmy pieniądze w budżecie, podejrzewam jest więcej. Przeznaczmy je na nasze dzieci!

Wszystkie te wypowiedzi były gromko oklaskiwane przez zebranych rodziców i nauczycieli GZS.

Podczas posiedzenia podniesiona została także sprawa policji, która „przywitała” rodziców i radnych wchodzących w poniedziałek rano na teren Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

- Kto zaprosił te służby do dziesięciorga rodziców, którzy się tam zebrali, i w jakim celu? – pyta radna Wolna. Temu pytaniu towarzyszą temu oklaski.

- A kto nagłaśnia informacje, że odbędzie się pikieta? – odpowiada pytaniem na pytanie burmistrz Andrzej Pisula.

- A była? – docieka radna?

- Nie wiem – odpowiada burmistrz.

- Kto więc poprosił te służby? - drąży dalej radna.

- Oni mają swój wywiad i wiedzą – odpowiada burmistrz.

Reakcja zebranych na sali jest jednoznaczna: wiedzą, jaki wywiad zadziałał. Podczas całego spotkania zebrani żywiołowo reagowali na wypowiedzi burmistrza i radnych. Widać było wyraźnie, które wypowiedzi są po ich myśli, a które nie.

We wtorek – mimo że spotkanie trwało blisko 4 godziny – żadne decyzje jednak nie zapadły. Głosowanie w sprawie ewentualnych przenosin Gminnego Zespołu Szkół do Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza przeniesiono na najbliższą zaplanowaną na czwartek sesję.

 

Dziękujemy za materiał wideo

nadesłany do redakcji

przez naszego Czytelnika Jerzego A

Skomentuj


Dodane komentarze (48)

 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • lula
  Sprawa prosta do rozwiązania, rozdmuchana przez tych, którzy przegrali. Prymitywna zemsta. Straszenie rodziców młodzieżą z Koszczyca niesmaczne. Przecież to normalna,ucząca się młodzież, a nie mordercy,pedofile przestępcy. Miłość do dusznych, wręcz piekielnie gorących latem, kontenerów, a zimą lodowatych, wynika z chęci dokopania Pisuli przez tych,którzy w dużym stopniu bezpośrednio przyczynili się do obecnych problemów. Dzieci miałyby lepsze warunki, przestrzeń, stołówka, sala gimnastyczna w szkole nad Wisłą, tylko nauczyciele musieliby solidnie pełnić dyżury, tak jak to robią w kontenerach. Postawa roszczeniowa niektórych radnych,rodziców i nauczycieli przypomina rozpieszczonego dzieciaka, którego nie interesują problemy finansowe, tylko tupie nogami, wrzeszczy, bo on chce ,a Ty rodzicu/czytaj burmistrzu/spraw cud. Ludzie! dajecie sobą manipulować, zamiast zrozumieć sytuację i pomóc. Myślcie!Myślenie daje wolność.
  • Leo
   Lula, masz całkowitą rację, a Ty Mater, zaślepiony nienawiścią i złością, nie wiesz co mówisz!
 • Swój
  Tu nie chodzi o dzieci i szkołę. On właśnie rozpoczął kampanię wyborczą. Nie z nami te numery!
 • mieszkaniec
  Może skończcie z tym hejtem. Sprawę szkoły bada NIK.Wyniki będę dla wszytkich chyba interesujące.
  Prokuratura prowadzi sprawę z Art.305 km.To bardzo ciężkie przestępstwo.Aspekt dotyczy czasu kiedy burmistrzem był pan Dunia.
  Obecny burmistrz Pisula Andrzej jest pokrzywdzonym w sprawie.Więc chyba jest coś na rzeczy.Zupełnie na odwrót niż to co Wy niektórzy probujecie przepcgać .
 • Z zewnątrz
  Fajne te panie na tym pierwszym zdjęciu. Tylko z tego powodu warto przyjeżdżać do Kazimierza. Kiedy następne zebranie? Chętnie dołączę.
  • Turysta
   Taa szczególnie ta w różowym
 • Gal Anonim
  A może do Kazimierza zaprosić telewizję w sprawie szkoły. W innej sprawie tak bardzo interesowała się TVP Info - To jest temat. Ta sprawa jest bardziej medialna. Może Kowalski, Rupiewicz, Szuszek i Wawer jako przewodniczący Komitetu Wyborczego tym razem też wystąpią.
 • Kaprys
  A w Wąwolnicy znowu przyciągnęli inwestorów i pozyskali środki unijne. A w Kazimierzu NIC. Cisza, spokój, nic się nie dzieje, kolejna perspektywa unijna mija. Jeszcze trochę a niczego nie będzie. Jeszcze trochę i ludziska będą mówić, że Kazimierz to taka dziura koło Wąwolnicy.
  • jacek
   w kazimierzu opozycja goni inwestorów
  • Piotrek
   Opozycja czyli kto i w stosunku do kogo? Trudno się połapać w tych realiach. Wawer to szef Komitety Wyborczego Pisuli, Rupiewicz i Kowalski udzielali wsparcia obecnemu burmistrzowi. Zatem to w zależności od punktu wiedzenia może być albo opozycja albo koalicja. Napisz jaśniej bo nie wiadomo o kogo chodzi. Poza tym burmistrz może być też w opozycji do Rady Miejskiej, która może być w Koalicji z Kowalskim i Rupiewicz, a ci mogą być w opozycji do burmistrza lub może to być dokładnie odwrotnie.
 • janek
  We wtorek Burmistrz mówił, że to Radni podejmą decyzję. On rekomenduje im warianty. Dzisiaj wniosek Burmistrza przepadł w głosowaniu, ale Burmistrz powiedział , że to tak On podejmuje decyzję. Nie chcę prorokować, ale decyzje już podjął. Z końcem czerwca umowa z Ramirentem wygaśnie, a od 1 września dzieci bedą uczyły sie w plebanii i w Zespole Szkół Jana Koszczyca Witkiewicza.
 • mela
  Burmistrz znow sie nie popisal znow warczal i znow sie dziwil ze rodzice mysla o dzieciach a nie o jego wspanialym rzadzeniu czyli nic nowego...
 • Uradowany
  Do Fana Duni wyznajesz zasadę, chociaż bieda w kamienicy ale hasaj na ulicy?
 • mietek
  Czy ta " beza " ma przyobiecane jakieś stanowisko, że ten mąż tak " skacze " ? i w godzinach pracy i po pracy :)
 • Uradowany
  Jak możecie państwo pisać niepochlebne posty na temat byłego włodarza, przecież tak wiele zrobił dla Kazimierza:
  - wyremontował zamek, to nic,że za niebosiężne pieniądze;
  - pobudował szalety, co z tego,że zanim się dobiegnie można nie zdążyć skorzystać, trudno na wszelki wypadek nośmy pampersy;
  -ul. Krakowska, jest? Jest i jest atrakcja trochę pudru nie zaszkodzi,
  - dla wsi, "figa z makiem" to też coś trzeba się cieszyć.
  Bijmy brawa niech powraca. Jeszcze jest tyle do zrobienia.
  • Fan Duni
   Uradowany powinieneś podpisywać się "złośliwy"
   1.Zamek-super koncerty i imprezy
   2.Kto chce do innej toalety zdąży, chyba że jest taką gapą jak Ty
   3.Krakowska była jeszcze gorsza niż " z pudrem"
   4.A droga Cholewianka-Dąbrówka?
   Rzeczywiście po Pisuli jest bardzo dużo do zrobienia
 • POPISPSL precz!
  Obecny totalna kompromitacja, a poprzedni nie ma prawa do głosu po tym co zniszczył w czasie swoich 2 kadencji. Wspaniałą trójcę uzupełnia kolarz z Kwaskowej. Mądrzy ludzie w Gminie! Ruszcie się! Bądźcie bardziej aktywni. Nie pozwólmy tym miernotom rządzić naszą gminą, naszą szkołą etc.
  • Fan Duni
   POPISPSL "kto się przezywa ten się tak nazywa" to a propos miernot
 • real
  pan Cezary u JK twierdzi, ze on i jego żona nie interesuja sie życiem państwa Duniów. No to państwo Duniowie są jakimiś wyjątkami chyba.
  • ???
   O co chodzi i co to za wrzuta... dlaczego się tu miesza te trzy osoby... co się chce przekazać?
 • asz
  O ktorej ta komisja. Jakby to wioski jakiejs dotyczylo gdzies w podkarpackim to kazdy by sie stawil takze licze na Was rodzice dziadkowie i sasiedzi a burmistrzu i zono Iwono opamietajcie sie!
 • gal
  W czasie wystąpienia Marcina Pisuli (14 minuta) pan burmistrz znudzony już tym, że mówi ktos inny a nie on, rozpoczyna smsowe negocjacje z Ramirentem :)
  Kto wie, może dzięki temu, ze przerwano słowotok naszemu gawędziarzowi znalazł on czas na załatwienie kontenerów. Dzięki panie Marcinie!
 • Wacek
  Dajta ludzie spokój naszemu Burmistrzoju. Zły chłop, czy co ?
 • kazimierzak
  Dunia to ma tupet, puścił szkołę z gruzem, podpisał szkodliwe dla gminy umowy ws szkoły, a teraz zgrywa bohatera. Wstyd.
 • Haha
  Na początku parę lat temu jak miały być kontenery było tyle narzekań jak to nasze dzieci w kontenerach a teraz my chcemy do kontenerów .
 • aaaaaa
  aaaaaaaaaaa

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę