O literaturze do młodych

Skomentuj (1)

Z wykształcenia geolog i dziennikarz, z zawodu… pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, krytyk literacki i filmowy. Autor powieści Czaszka w czaszce, która postawiła go w rzędzie najwybitniejszych twórców generacji, Piotr Wojciechowski – gość Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego pojawił się z odczytem w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Na co dzień spotyka się z młodymi ludźmi podczas wykładów na łódzkiej PWSFTviT, gdzie uczy wiedzy o scenariuszu i pisania scenariuszy, oraz w Pracowni Prozy w Laboratorium Reportażu UW. 28 października mówił do młodszych – uczniów szkoły ponadgimnazjalnej – Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Piotr Wojciechowski – pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy, krytyk literacki, filmowy, rysownik, taternik i propagator turystyki rowerowej.

Spotkanie zorganizowane przez Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów – oddział Muzeum Nadwiślańskiego poświęcone zostało literaturze i twórczemu pisaniu – umiejętności, która nie musi prowadzić do zdobycia zawodu: pisarz, ale jest bardzo pomocna w codziennym życiu, które przecież opiera się na komunikacji.

- W Stanach Zjednoczonych prowadzone na 20 tysiącach uczelni o statusie wyższym oraz coraz popularniejsze w Polsce kursy twórczego pisania pomagają zdobyć przede wszystkim umiejętność świadomego posługiwania się językiem w komunikacji, która jest niesłychanie potrzebna w każdym zawodzie i na każdym stanowisku, a szczególnie w życiu rodzinnym. Olbrzymia ilość poważnych konfliktów rodzinnych, z konfliktem pomiędzy pokoleniami na linii rodzice dzieci i z konfliktem pomiędzy małżonkami, wynika z tego, że ludzie nie do końca są w stanie się ze sobą skomunikować. Poznając język, potrafimy to zrobić, a ponadto potrafimy zrobić jeszcze jedną rzecz: wyrazić siebie, również wyrazić siebie sobie samemu: kim jestem? dokąd idę? kogo uważam za moich przyjaciół? co jest moim zakorzenieniem? gdzie jest granica mojego świata: czy mój świat to Kazimierz Dolny? czy mój świat to Lubelszczyzna? czy mój świat to Polska wschodnia? czy mój świat to Europa? i co ja o tym świecie wiem? – mówił Piotr Wojciechowski podczas spotkania z młodzieżą.

 

Fot. Katarzyna Ponikowska, Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Dom Kuncewiczów
    Dziękujemy za sprawozdanie z odczytu. Mamy nadzieję, że planowane przez nas warsztaty kreatywnego pisania będą ciekawe i pożyteczne!

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę