O literaturze do młodych

Skomentuj (1)

Z wykształcenia geolog i dziennikarz, z zawodu… pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, krytyk literacki i filmowy. Autor powieści Czaszka w czaszce, która postawiła go w rzędzie najwybitniejszych twórców generacji, Piotr Wojciechowski – gość Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego pojawił się z odczytem w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Na co dzień spotyka się z młodymi ludźmi podczas wykładów na łódzkiej PWSFTviT, gdzie uczy wiedzy o scenariuszu i pisania scenariuszy, oraz w Pracowni Prozy w Laboratorium Reportażu UW. 28 października mówił do młodszych – uczniów szkoły ponadgimnazjalnej – Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Piotr Wojciechowski – pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy, krytyk literacki, filmowy, rysownik, taternik i propagator turystyki rowerowej.

Spotkanie zorganizowane przez Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów – oddział Muzeum Nadwiślańskiego poświęcone zostało literaturze i twórczemu pisaniu – umiejętności, która nie musi prowadzić do zdobycia zawodu: pisarz, ale jest bardzo pomocna w codziennym życiu, które przecież opiera się na komunikacji.

- W Stanach Zjednoczonych prowadzone na 20 tysiącach uczelni o statusie wyższym oraz coraz popularniejsze w Polsce kursy twórczego pisania pomagają zdobyć przede wszystkim umiejętność świadomego posługiwania się językiem w komunikacji, która jest niesłychanie potrzebna w każdym zawodzie i na każdym stanowisku, a szczególnie w życiu rodzinnym. Olbrzymia ilość poważnych konfliktów rodzinnych, z konfliktem pomiędzy pokoleniami na linii rodzice dzieci i z konfliktem pomiędzy małżonkami, wynika z tego, że ludzie nie do końca są w stanie się ze sobą skomunikować. Poznając język, potrafimy to zrobić, a ponadto potrafimy zrobić jeszcze jedną rzecz: wyrazić siebie, również wyrazić siebie sobie samemu: kim jestem? dokąd idę? kogo uważam za moich przyjaciół? co jest moim zakorzenieniem? gdzie jest granica mojego świata: czy mój świat to Kazimierz Dolny? czy mój świat to Lubelszczyzna? czy mój świat to Polska wschodnia? czy mój świat to Europa? i co ja o tym świecie wiem? – mówił Piotr Wojciechowski podczas spotkania z młodzieżą.

 

Fot. Katarzyna Ponikowska, Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Dom Kuncewiczów
    Dziękujemy za sprawozdanie z odczytu. Mamy nadzieję, że planowane przez nas warsztaty kreatywnego pisania będą ciekawe i pożyteczne!

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę