Na zamku: Karolina Jonderko

zobacz więcej (8)

"If I lay here" jest niezwykle ciekawym projektem przygotowanym przez Karolinę Jonderko. Zaś inspiracją do jego powstania - piosenka o takim samym tytule. Efekty prac już niebawem będziemy mogli zobaczyć na kazimierskim zamku.
W najbliższy weekend w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie wystawa prac Karoliny Jonderko zatytułowana "If I lay here". Wernisaż odbędzie się na dziedzińcu zamkowym w sobotę, 26 września o godzinie 12.00. Dodatkowo każdy gość, który pojawi się na wernisażu otrzyma oryginalne zdjęcie autorki z autografem.

Karolina Jonderko jest członkinią Agencji Napo Images i absolwentką fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach, a większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw - te zagadnienia odnajdziemy w cyklach "Autoportret z matką", "Zaginieni", "Reborn" i "Mała Polska". Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty - najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.

Artystka jest także laureatką wielu prestiżowych nagród m.in. Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku.

Inspiracją do powstania projektu „If I Lay Here...", którego efekty będziemy mogli podziwiać w Kazimierzu Dolnym, jest piosenka „Chasing Cars" zespołu Snow Patrol.

- Pomysł jest prosty: kładę się w miejscach, które mnie zachwycają i robię zdjęcie – mówi Karolina Jonderko. - Przemierzam świat z małym, żółtym statywikiem na plecach i rejestruje ważne momenty mojego życia. Zależy mi nie tylko na uchwyceniu miejsc, które odwiedzam, ale także na zmianach. Chcę dokumentować, jak się zmieniam na przestrzeni lat: kolor i długość włosów, kształt ciała, ubrania ...jak powoli się starzeję. W ten prosty sposób tworzę ciągły zapis mojego życia...

Co ciekawe, projekt cały czas jest w toku, tak więc non stop pojawiają się nowe zdjęcia...

- Karolina Jonderko buduje swój cykl „If I Lay Here..." w sposób ciągły – mówi Sławomir Tobis.  - Zasługiwałby on także na miano pracy tytanicznej, choć trudno nie zauważyć elementu przyjemności, jaką wykonywanie kolejnych ujęć dostarcza autorce. Założenie jest tyle proste co pojemne: sfotografowanie siebie samej, w ciągle tej samej leżącej pozie, w kontekście różnych miejsc, zarówno tych z kanonu najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wytworów ludzkiej cywilizacji, jak i tych, które są niezwykłe ze względu na walory przyrodnicze lub osobiste związki z autorką-modelem. Za pomocą zdjęć dokonuje się tutaj subtelna analiza osi „ja-świat" oraz „ja-fotografia". Autorka również wyraźnie prowokuje widza do własnej refleksji na te tematy.

Wystawę na kazimierskim zamku oglądać będzie można do 11 listopada 2020. Natomiast tuż po otwarciu wystawy, w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki odbędzie się spotkanie z Karoliną Jonderko.  Jednak w związku z wymogami bezpieczeństwa obowiązuje limit uczestników. Dlatego też konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie. Takie zgłoszenia zawierające imię i nazwisko oraz numer telefonu można przesłać na adres makszkazimierza@tlen.pl.

Źródło: KOKPiT

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę