Kobiecy weekend w Kazimierzu

zobacz więcej (10)

Wiele różnych wydarzeń artystycznych w różnych punktach Miasteczka. Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki, Dzwonnica Kultury i Muzeum Nadwiślańskie połączyły siły i uświetniły Dzień Kobiet w Kazimierzu tak, jak pozwalały na to obostrzenia covidowe.
Ostatni weekend w Kazimierzu minął pod znakiem Kobiet. To im dedykowane zostały różne wydarzenia w różnych częściach Miasteczka. Miłośnicy fotografii pod przewodnictwem pracowników oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego wytrwale poszukiwali pierwszych oznak wiosny i nasłuchiwali ptasich plotek. Miłośnicy sztuki zgłębiali kobiece wątki w sztuce awangardy i złotnictwie. Miłośnicy książek – poznawali ciekawe pozycje z literatury kobiecej. Przy okazji okazało się, że w Kazimierzu najwięcej książek wypożyczają kobiety! Panie: Maria Kotowska, Jadwiga Baranowska, Barbara Goliszek, Danuta Grabczak, Julia Kuśmirek przeczytały łącznie 1046 książek. Każda z nich nie mniej niż 200.
- Jest to niebywałe osiągnięcie, biorąc pod uwagę stan czytelnictwa w całej Polsce. Gratulujemy i zapraszamy do biblioteki po odbiór upominków – mówi Anna Piłat kierownik biblioteki miejskiej w Kazimierzu. – Mamy nadzieję, że osiągnięcie naszych Pań  pobudzi innych do czytania i ich rekord w kolejnych latach zostanie pobity.
Zamek w Kazimierzu swoim gościom przypomniał czasy, gdy spotykali się tu król Kazimierz z Esterką, obdzielając ochotnie złotymi koronami mniejsze i większe panie. Legenda zresztą mieszała się tu z poezją i daleką podróżą, co przełożyło się na rekord frekwencyjny – w kobiecy weekend zamek odwiedziło ponad 500 osób.
- Na zamku można było przy tej okazji obejrzeć wystawę "If I lay here" Karoliny Jonderko. To ostatnie chwile tej ekspozycji w Kazimierzu. Wkrótce zamieni ją kolejna wystawa, bo planujemy, by na zamku pojawiały się regularnie nowe wystawy fotograficzne – mówi Maks Skrzeczkowski dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki.
Centralnym puntem święta była projekcja filmu „Papusza” w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz spotkanie z reżyserką Joanną Kos-Krauze.
- Film oglądałam już wcześniej, ale poszłam ze względu na spotkanie z reżyser Joanną Kos – Krauze – mówi Ewa Wolna. – I nie zawiodłam się: usłyszałam wiele ciekawostek na temat filmowej kuchni, pracy z aktorami – naturszczykami, budowania planu filmowego w oparciu o obrobione komputerowo stare zdjęcia taborów cygańskich…A i aula szkolna w roli sali kinowej sprawdziła się fantastycznie!
- Planujemy w przyszłości organizować takich spotkań więcej – mówi Maks Skrzeczkowski dyrektor KOKPiT.
Do tych wydarzeń dołączyło się wiele galerii, kawiarni i restauracji, oferując zniżki dla kobiet w dniu ich święta. Cały cykl wydarzeń zamykały życzenia od burmistrza miasta Artura Pomianowskiego wsparte wdziękiem żółtych tulipanów.
Współdziałanie KOKPiT-u, Dzwonnicy Kultury i Muzeum Nadwiślańskiego przy okazji święta Kobiet już przekłada się na kolejne plany dalszej współpracy. M.in. 20 marca o godzinie 11:00 w KOKPiT otwarta zostanie wystawa fotografii dr. hab. Marka Kucharczyka, którego fotografie już podziwiać można w Kuncewiczówce, a które oficjalnie odsłonięte zostaną także 20 marca o 12:00. Sam Marek Kucharczyk towarzyszyć będzie miłośnikom fotografii w czasie pleneru Kazimierskiej Wiosny Fotograficznej.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę