Na temat owadów

zobacz więcej (25)

„Owad – przyjaciel czy wróg” to tytuł nowej wystawy czasowej prezentowanej w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

W Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta została nowa wystawa czasowa pt. „Owad – przyjaciel czy wróg?”. Wystawa powstała dzięki inspiracji Małgorzaty Sosik – pełniącej obowiązki kierownika oddziału oraz owocnej współpracy pracowników muzeum z różnymi osobami prywatnymi i instytucjami.

- Cały ten rok w Oddziale Przyrodniczym postawiliśmy na owady – mówi Małgorzata Sosik, p.o. kierownika Muzeum Przyrodniczego, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Chcieliśmy przybliżyć tę raczej niedocenianą przez ludzi grupę zwierząt. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są to istoty, zarówno te pozytywne, jak i te negatywne, oraz jak ważną rolę odgrywają w życiu człowieka. W naszym oddziale odbył się już szereg warsztatów edukacyjnych związanych z owadami. W październiku będziemy realizowali zajęcia dla grup szkolnych poświęcone również owadom. Stąd wziął się pomysł na wystawę. Bo jeśli mówimy o owadach, to cóż innego jak nie wystawa w muzeum? Tak właśnie zrodziła się cała koncepcja. Jest to element całorocznej pracy w naszym oddziale.

Podczas uroczystego otwarcia nowej wystawy odbyła się również prelekcja poświęcona owadom, którą wygłosiła dr Izabela Kot - pracownik Katedry Entomologii Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

- Mam niezwykłą przyjemność, by przybliżyć Państwu tą bardzo interesującą grupę zwierząt, jaką są owady – mówi dr Izabela Kot. – Na tej wystawie zostało postawione pytanie: „przyjaciel czy wróg?”. Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna i zależy indywidualnie od każdego z nas. Jeżeli jedno powie „przyjaciel”, a drugie powie „wróg”, każdy z nas będzie miał rację. Ale to tylko od nas zależy, czy te zwierzęta będziemy szanować i lubić, czy po prostu będą nam obojętne, czy też wręcz będziemy ich nienawidzić.

Wystawę prezentowaną w Muzeum Przyrodniczym oglądać będzie można do 31 sierpnia 2016 roku.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę