Na temat owadów

zobacz więcej (25)

„Owad – przyjaciel czy wróg” to tytuł nowej wystawy czasowej prezentowanej w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

W Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta została nowa wystawa czasowa pt. „Owad – przyjaciel czy wróg?”. Wystawa powstała dzięki inspiracji Małgorzaty Sosik – pełniącej obowiązki kierownika oddziału oraz owocnej współpracy pracowników muzeum z różnymi osobami prywatnymi i instytucjami.

- Cały ten rok w Oddziale Przyrodniczym postawiliśmy na owady – mówi Małgorzata Sosik, p.o. kierownika Muzeum Przyrodniczego, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Chcieliśmy przybliżyć tę raczej niedocenianą przez ludzi grupę zwierząt. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są to istoty, zarówno te pozytywne, jak i te negatywne, oraz jak ważną rolę odgrywają w życiu człowieka. W naszym oddziale odbył się już szereg warsztatów edukacyjnych związanych z owadami. W październiku będziemy realizowali zajęcia dla grup szkolnych poświęcone również owadom. Stąd wziął się pomysł na wystawę. Bo jeśli mówimy o owadach, to cóż innego jak nie wystawa w muzeum? Tak właśnie zrodziła się cała koncepcja. Jest to element całorocznej pracy w naszym oddziale.

Podczas uroczystego otwarcia nowej wystawy odbyła się również prelekcja poświęcona owadom, którą wygłosiła dr Izabela Kot - pracownik Katedry Entomologii Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

- Mam niezwykłą przyjemność, by przybliżyć Państwu tą bardzo interesującą grupę zwierząt, jaką są owady – mówi dr Izabela Kot. – Na tej wystawie zostało postawione pytanie: „przyjaciel czy wróg?”. Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna i zależy indywidualnie od każdego z nas. Jeżeli jedno powie „przyjaciel”, a drugie powie „wróg”, każdy z nas będzie miał rację. Ale to tylko od nas zależy, czy te zwierzęta będziemy szanować i lubić, czy po prostu będą nam obojętne, czy też wręcz będziemy ich nienawidzić.

Wystawę prezentowaną w Muzeum Przyrodniczym oglądać będzie można do 31 sierpnia 2016 roku.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę