Na świętego Marcina najlepsza gęsina

Ponad 90 restauracji z całej Polski uczestniczy w jesiennej akcji „Gęsina na świętego Marcina”. Jest wśród nich restauracja z Kazimierza.

Powoli przyzwyczajamy się, że podczas uroczystego obiadu 11 listopada na naszych stołach gości gęsina. To powrót do staropolskiej tradycji. Wszak jak głosi przysłowie – „na świętego Marcina najlepsza gęsina”! Właśnie wtedy gęsi są najtłustsze i najsmaczniejsze. W dawnej Polsce na świętego Marcina bez umiaru objadano się gęsiną - była to ostatnia okazja, by przed adwentem najeść się do syta.

W ogólnopolskiej akcji „Gęsina na świętego Marcina” uczestniczy ponad 90 restauracji. Wśród nich – „Kuchnia i Wino” z Kazimierza, która na tę okazję przygotowała specjalne menu.

•    Sałata / wędzony półgęsek / porzeczka / słonecznik
•    Carpaccio / gęś / orzech laskowy / porzeczka / oliwa dyniowa
•    Krem z dyni / makaron z cukinii / ser koryciński
•    Noga z gęsi / racuszki owsiane / czerwona kapusta / kalafior / czerwone wino
•    Sernik / dynia / pomarańcza / malina

Na szczęście to nie jedyna restauracja w Kazimierzu, która jesienią serwuje tu gęsinę.

Dań z gęsi skosztujemy „Pod Wietrzną Górą”, gdzie szef kuchni poleca gęsinę pieczoną podaną z kluskami półfrancuskimi i surówką.

Restauracja Kazimierzówka zaprasza na zupę rydzową na gęsinie oraz nogę z gęsi po polsku pieczoną z jabłkami, podaną z kaszą gryczaną, modrą kapustą i sosem z derenia.

Gęsi z kapuście skosztujemy w Restauracji „U Fryzjera”. Tam także polecamy potrawy z gęsich podrobów: wątróbki gęsie podduszane na maśle z dodatkiem cebuli, migdałów i rodzynek moczonych w koniaku oraz słynne gęsie pipki – specjał kuchni żydowskiej - czyli gęsie szyjki faszerowane wołowiną, gęsimi wątróbkami i rodzynkami przyrumienione w piecu.

Gęsie pipki - żołądki na grzance maślanej z konfiturą z dyni i duszonymi borowikami - serwowane są także w Domu Restauracyjnym Barbary i Cezarego Sarzyńskich.

W listopadzie zapraszamy na gęsinę do Kazimierza!

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę