Na kopercie parkować nie będę

Skomentuj (6)

Do końca listopada trwa w Kazimierzu akcja parkingowa organizowana przez fundację „Miasto przyjazne wszystkim”. W ubiegłym tygodniu w obu kazimierskich szkołach ponadgimnazjalnych odbywały się prelekcje dla młodzieży.

W ubiegłym tygodniu w kazimierskich szkołach ponadgimanzajalnych na lekcjach w klasach, w których uczniowie korzystają z jednego z pierwszych praw dorosłości i przystępują do egzaminu na prawo jazdy, pojawili się przedstawiciele fundacji „Miasto przyjazne wszystkim” i policji. Tematem prelekcji był problem zajmowania przez pełnosprawnych kierowców "kopert", czyli miejsc przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Policjant z sekcji ruchu drogowego Powiatowej Komendy Policji w Puławach mówił na temat odpowiedzialności prawnej w przypadku zajęcia miejsca przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych, przedstawiciel fundacji przedstawiał tę sprawę przede wszystkim od strony praktycznej – stąd II część spotkania miała miejsce na placu szkolnym. Młodzież kazimierska – niejednokrotnie po raz pierwszy – miała okazję zobaczyć, jak wygląda korzystanie przez osobę niepełnosprawną z miejsca parkingowego i ile rzeczywiście miejsca na to potrzeba.

 

- To nieprawda, że zajęcie takiego miejsca "na chwilę" nikomu nie zaszkodzi – mówi Zbigniew Samcik, przedstawiciel Fundacji „Miasto przyjazne wszystkim”. – Jako osoba niepełnosprawna nie tylko muszę szukać wtedy innego, często oddalonego od punktu, do którego chciałem się dostać, miejsca parkingowego, ale często zmuszony jestem prosić obcych ludzi, by wyprowadzili mój samochód z zastawionego miejsca, bo po prostu nie mam jak do niego się dostać, a to – jak wiadomo, jest uciążliwe i wiąże się z pewnym ryzykiem…. Zwykłe miejsca parkingowe są przecież zbyt wąskie, aby niepełnosprawny kierowca mógł swobodnie podjechać wózkiem do swojego auta lub, nie wysiadając zza kierownicy, wyjąć wózek inwalidzki i rozłożyć go obok samochodu. Trzeba sobie uświadomić, że osoby niepełnosprawne wobec takiej beztroski są pozbawione możliwości normalnego i swobodnego funkcjonowania. I to właśnie chciałem pokazać młodym kazimierskim kierowcom i tym, którzy w niedalekiej przyszłości usiądą za kierownicą.

 

Młodzież przyznaje, że taka lekcja bardziej przemawia do wyobraźni niż świadomość kar, jakie nakładane są na kierowców blokujących koperty dla niepełnosprawnych. W przyszłym roku podczas następnej Kampanii Parkingowej odbywającej się pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?" tego typu spotkania będą kontynuowane – zapowiada kazimierska fundacja.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • gebels (gość)
  Naprawde kalectwo jest czymś strasznym bardzo tym ludziom współczuje ale szlag mnie trafia jak na koperte parkuje auto z uprawnieniami a z niego wysiadaą fizycznie sprawni ludzie. JAK TO MOźLIWE ZE ZDROWE OSOBY POSIADAJą ZEZWOLENIA tz.karty parkingowe skandal-chyba ze kryteria na otrzymanie takiej karty są śmieszne.
 • Renia (gość)
  pozdrawiam Cie gorąco Zbysiu!!!
 • renata (gość)
  Zbyszku jestes niesamowity!!!!!!pozdrawiam
 • pomocnik (gość)
  Zbysiu, miałeś się odezwać w sprawie rozkręcania kampanii pod hasłem "Dodajmy wózkom skrzydeł" i co?
  pozdrawiam
 • krzysztof (gość)
  zafajna inicjatywa Zbyszek. Młodzi gniewni, skupieni i wyciszeni.
 • fotone (gość)
  No i rozkrecil sie... WRESZCIE!! GO Tetri GO!!

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę