Na Góry? Tylko w łańcuchach!

Skomentuj (48)

Niedawno na ulicy Zamkowej na wysokości Fary pojawił się nowy znak drogowy nakazujący używanie łańcuchów przeciwpoślizgowych przy wjeździe na Góry. To jest pierwszy tego typu znak na terenie powiatu puławskiego.

Na wysokości Fary na ulicy Zamkowej stanął nowy znak nakazu. Owinięte łańcuchami koło na niebieskim tle oznacza, że – jak czytamy w stosownym rozporządzeniu – kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany stosować łańcuchy przeciwpoślizgowe na co najmniej dwóch kołach napędowych.

- Ten znak – C-18 nakazujący używanie łańcuchów przynajmniej na dwa koła napędowe pojazdu – jest postawiony przez osoby uprawnione, więc jest zgodny z prawem, dlatego policjanci, wykonując swoje czynności, będą zwracać uwagę na używanie łańcuchów na tej drodze. Trzeba pamiętać jednak, że znak ten obowiązuje tylko wtedy, kiedy jest śnieg – mówi Marcin Koper, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Puławach.  – Niestosowanie się do tego znaku jest sankcjonowane mandatem karnym w wysokości 200 zł.

Dura lex, sed lex, ale znak ten bulwersuje mieszkańców.

- Jako mieszkaniec Gór i użytkownik tej drogi uważam, że postawienie tego znaku nie ma zupełnie sensu - mówi Marcin Pisula, nauczyciel i radny powiatowy. - Znaki takie stawia się w górach, gdzie przez okres całej zimy drogi są pokryte śniegiem. Jeśli nawet śnieg leżałby na drodze na Góry, to nie byłoby go już na ul Nadrzecznej. Jadąc do szkoły, musiałbym zdejmować koło kościoła łańcuchy i z powrotem zakładać je w drodze powrotnej. Rzecz w tym, aby droga była należycie utrzymana i odśnieżona i zbyteczne będą łańcuchy.

W tej sytuacji jednak trzeba zatrzymać się przed znakiem, założyć łańcuchy, co na ogół nie jest na tyle proste, ani krótkotrwale, i po przejechaniu półkilometrowego odcinka trzeba je zdjąć. A właściwie chyba nie trzeba, bo po wjeździe na Góry nie ma znaku odwołującego nakaz stosowania łańcuchów, podobnie jak nie ma znaku nakazu używania łańcuchów od strony Gór.

- Mamy skargi od mieszkańców, mamy skargi od turystów, którzy nie mogą dojechać do obiektów hotelowych, kwater i pensjonatów na Górach – mówi radny Janusz Kowalski. – Uważam, że jest to decyzja nieprzemyślana i jak najszybciej ten znak powinien zostać usunięty.

Mieszkańcy podkreślają, że zimą ulica Zamkowa jest źle utrzymana, nieodśnieżana, rzadko sypana piaskiem czy solą i poprzez postawienie znaku władze miasta chcą zdjąć z siebie odpowiedzialność za ewentualne problemy na drodze.

- To jest droga w kategorii dróg górskich – mówi burmistrz Grzegorz Dunia – więc obowiązują warunki takie jak w górach. Kto nie ma łańcuchów i nie chce ich zakładać, to może pojechać z drugiej strony, tam nie ma nakazu stosowania łańcuchów, jest więc alternatywa. A tu niestety są warunki trudne.

Na razie problemu nie ma – zima jest, ale śniegu jak na lekarstwo. Na Góry spokojnie można jeździć nie zwracając na razie uwagi na spętane łańcuchem koło. Ale gdy spadnie śnieg, trzeba będzie albo nakładać łańcuchy przeciwpoślizgowe, albo korzystać z objazdów – przez Skowieszynek lub przez Doły – Wąwozem na Wiktora czy Sołtysa (za Korzeniowym Dołem).

 

Skomentuj


Dodane komentarze (48)

 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy trzymać się regulaminu dyskusji.
 • ormo wiec
  dla niezmotoryzowanych Krystyno pan burmistrz sfinansuje rakiety sniegowe i mini lancuszki.... na nozki.
 • Hehehe
  Czyzby Krystyna na owu tym miejscu na zadku w dol zjechala i stad doswiadczenia i dziwne refleksje? A wolala chocia pomocy i kto uslyszal? Ja hopslem w dol na brzuchu to i inny punt widzenia, balem sie wsunac rozpedem pod jakie auto, na szczescie nie jechalo, nie mialo lancuchow.
 • krystyna
  hehe aleś mądry góra była, jest i będzie....widać że mamy troszkę inne doświadczenia a na pewno punkt widzenia, który jak wiadomo zależy od miejsca siedzenia czyżbym prawda zabolała??
 • hehehe
  popieram, to skandal ze burmistrz i radni nie zniwelowali tej gorki i podjazdu pod nia, a co to lopat brak?
 • Mieszkaniec
  Skoro takie niezadowolenie więc w nadchodzących wyborach wybierzmy innego burmistrza
 • krystyna
  Ta moja racja nie daje mi żadnej satysfakcji i ten głupi znak od którego się zaczęła nasza dyskusja to symbol metod postępowania władz miasta....zakazać, nakazać....ech... jak tu żyć i co się dziwić młodym,że szukają lepszego świata.
 • krystyna
  Masz rację tylko miało być inaczej w domyśle lepiej i wkurzają ludzie którzy są naszymi przedstawicielami, mają dbać o nasze miasteczko, o nas a co robią......nic.Skoro nie działają to niech nie biorą kasy albo niech ustąpią miejsca innym bardziej aktywnym, kreatywnym.
 • pijany znad Grodarza
  @ Krystyna. Zaczyna to być wkurzajace:" Radni jak za komuny...." i za tym NAJGORSZE. Minęło to już ile? Ta NIEKOMUNISTYCZNA dochowała sie Swojego pokolenia. Ludzie urodzeni w 1989 roku mają juz swoje dzieci. Najwyższy czas ZAWSTYDZAć obecnymi czasami.
  Z drugiej strony co sie dziwić. Na stronie pisza z Anglii, Irlandii , a pisza o nas np. kmioty. No cóż. INTELIGENCJA wyjechała, a my nasze niepowodzenia ZWALAMY na komunistyczną przeszłość. Czy to mądre?. Może Mc.... z irlandzkiego miasteczka odpowie.
 • krystyna
  Może i tak ale władza poszła na łatwiznę i wykazała się arogancją a przecież jest po to by nam było lepiej. Szkoda ze to"lepiej" to jest w innych miastach,gminach a u nas marazm.Radni jak za komuny bezradni a właściwie beznadziejni, burmistrz malowany.Jak tu żyć??
 • ormo wiec
  ludzie to dla waszego dobra!
 • spokojny czlowiek
  Najnowszy absurd: parkowanie przed wejściem do klasztoru. Obejrzyjcie sobie nowe znaki i spróbujcie wykonać zalecaną figurę. Gratulacje dla pierwszego, któremu się to uda!
  Święty Antoni tuż obok, on jest właśnie od spraw trudnych, wręcz niemożliwych...
 • Redakcja
  Komentarze niezwiązane z treścią powyższego artykułu zostały usunięte. Prosimy trzymać się regulaminu dyskusji.
 • Lennox
  @Krystyna - porzuć "poprawność polityczną" która jest zgubą dla ludzkości. Ciemno jak w d... u murzyna.
 • mieszkaniec
  Jaka władza takie pomysły i efekty jej działania....z komuny wyszliśmy z głupoty jeszcze nie
 • Nauczyciel
  Jeżeli chodzi o księdza to wyjdzie mu na dobre to zakładanie łańcuchów- zgubi ten brzuch :)
 • krystyna
  Fakt baszta oświetlona a zamek oświetlony z zewnątrz i wewnątrz - dziedziniec zamku, robi to wrażenie a Rynek - jaki Rynek ciemno jak u Afrykanina ......
 • aurora ziomek
  Pan Dunia nic nie widzi co zle robi.Na Rynku ciemno a duchy nie mają jak i gdzie latać bo zamek i baszta mają całe oświetlenie miasta...
 • lennox
  Bardzo dobra decyzja, poprawi sprawność fizyczną kierowców którzy będą musieli gimnastykować się z założeniem łańcuchów, wzmocni odporność poprzez zahartowanie gdyż kierowcy będą musieli przecież wyjść na chłód, być może powstaną nowe miejsca pracy bo przecież można w pobliżu sprzedawać łańcuchy, parking przy dzwonnicy zarobi bo trzeba te łańcuchy gdzieś założyć, apteka zarobi na sprzedaży leków tym nie zahartowanym, policja zaoszczędzi na paliwie bo sobie staną z boku (no i w niedzielę zyski z mandatów spore bo parking już za znakiem). Tylko księżom można współczuć bo na parę metrów będą musieli łańcuchy zakładać, a tak to same plusy.
 • kac vegas
  Wesołe te władze Kazimierza. Gdzie się nie obejrzysz to się z nich śmieją.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę