Zamkowa nieprzejezdna: osuwisko

Skomentuj (12)

zobacz więcej (18)

Nie ma przejazdu na ulicę Góry.  Między Zamkiem a Basztą na jezdnię osunęła się skarpa. Trwa udrażnianie jezdni.

 

Wjazd na Góry już na wysokości Fary zagradzają strażacy. Doradzają objazd. Co się stało? Okazuje się, że na Zamkowej między Zamkiem a Basztą osunęła się skarpa. 

 

Rzeczywiście przejazd na Góry okazuje się niemożliwy. Na jezdni leżą zwały ziemi, która jeszcze niedawno stanowiła skarpę – teraz to miejsce rudzieje odarte ze śniegu i krzewów. W powietrzu wiszą obetonowane słupki ogrodzenia. Czy to z powodu tego ogrodzenia osunęła się ziemia?

 

- Ziemia oberwała się ze skarpy nagle tuż po piętnastej niedługo po naszym przejeździe – mówią świadkowie. – Kiedy wracaliśmy na Góry około 15.20, drogę zagradzały już zwały ziemi. 

 

Na miejscu zebrał się już sztab kryzysowy: straż, policja i burmistrz. 

- Jest osuwisko. Osunęła się skarpa na ulicę i zablokowało Zamkową – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Ziemia rozmarza, spływa woda z topniejącego śniegu, co powoduje takie osuwiska – zjawisko częste w okolicach Kazimierza.

 

Pojawia się w końcu ciężki sprzęt. Pierwsza rzecz to wykonanie przepustu, bo przez zawaliskiem w szybkim tempie zbiera się woda z topniejącego śniegu. Ostatecznie zapada decyzja o udrożnieniu przejazdu. Pozostają jednak wątpliwości, jak dalej będzie zachowywać się skarpa.

 

- Usuwamy to dziś – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Sytuację na Zamkowej monitorować będą strażacy, chociaż nie wydaje się, by coś jeszcze tu się mogło jeszcze wydarzyć.  

 

Do pracy przystępuje koparka i wywrotka. Trwa usuwanie ziemi. Dlaczego doszło do utworzenia osuwiska? 

 

- W ostatnich latach obserwujemy, że w Kazimierzu szczególnie nowi właściciele nieruchomości w poczuciu własności chyba wykonują bezmyślnie ogrodzenia –wzdłuż skarp nad wąwozami, w poprzek wąwozów. Grodzone są duże połacie terenu. W nowym planie zagospodarowania będziemy starali się wprowadzić o – ile to będzie możliwe – zapisy zabraniające takiego procederu, bo w tej chwili widzimy, jak dużą szkodę to czyni dla środowiska naturalnego, dla krajobrazu, a także powoduje naruszenie struktury skarp, czego przykładem jest to dzisiejsze osuwisko, które rozpoczęło się w miejscu, w którym wkopane było ogrodzenie. 

 

Do jutra rana ulica Zamkowa powinna być już przejezdna.


Fot. J. Kowalski, AS

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • jakiś ktoś
  o Miruś jest na kejsie.jakbym dłużej pracował u wampirka to może ja bym był.miruś zgłosze się po autograf :0 szkoda że waldzio nie przyjechał detem z winkiem za pazuchą
 • john
  to wszystko winna Tuska o j sorry burmistrza
 • jankowalski
  @spacerowicz-to co w końcu jesteś "spacerowicz " Małgorzata",już masz chyba z 10 nick-ów i tak palisz głupa.
 • spacerowicz
  Czy to prawda, że na Zamkowej było drugie osuwisko?
 • Trzeźwa
  nowy właściciel jest bardzo mocny !!! robi co chce !!! Przebudowa zabytku - nie ma kłopotu !!! Zabetonować trawniki - nie ma kłopotu !!! Osunąć 300 letnie dęby - nie ma kłopotu !!! A to przecież rozwalone specjalnie , żeby dostać pozwolenie na zrobienie pożądnego dojasdu dobze zabetonowanego i dwukiewrunkowego. Aby te Mercedesy mogły Jeździć bezkolizyjnie. Mo może będzie go stać na pożądną kostkę cementową, aby współgrało ze wspaniałą palisadą cementową wykonaną po drugiej stronie jedni pod kierunkiem inż . arch. Landeckiej ( zjęcie 5 i 6). Są tacy co wszystko mogą !!! ......
 • Arthur
  Krzysztof wez sie ogarnij zrób cos!!!
 • pijany znad Grodarza
  "Art. 160 kk § 1. „Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
  § 2. „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
  § 3. „Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”
  § 4. „Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.”
  § 5. „Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

  Sprawcą czynu określonego w art. 160 § 1 kk. może być każdy, z wyjątkiem osób, na których ciąży szczególny obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, wówczas automatycznie przechodzimy do § 2 tego artykułu
 • pijany znad Grodarza
  @ Jaś. Dlatego dwa bo TYLKO tyle jest na stanie straży. A poważnie. To ewidentnie bezmyślne, nagminne podrażanie kosztów utrzymania straży.
 • pijany znad Grodarza
  "W ostatnich latach obserwujemy, że w Kazimierzu szczególnie nowi właściciele nieruchomości w poczuciu własności chyba wykonują bezmyślnie ogrodzenia –wzdłuż skarp nad wąwozami, w poprzek wąwozów. Grodzone są duże połacie terenu. W nowym planie zagospodarowania będziemy starali się wprowadzić o – ile to będzie możliwe – zapisy zabraniające takiego procederu, bo w tej chwili widzimy, jak dużą szkodę to czyni dla środowiska naturalnego, dla krajobrazu, a także powoduje naruszenie struktury skarp, czego przykładem jest to dzisiejsze osuwisko, które rozpoczęło się w miejscu, w którym wkopane było ogrodzenie."
  To dopiero początek osuwisk ,a SĄ TO skutki NIEEGZEKWOWANIA prawa , a więc ZANIECHANIA co jest karalnym występkiem.
 • Jaś
  Do czego tam były potrzebne aż dwa wozy bojowe?
 • tubylec
  no jest mokro less sie osuwa a na 15 zdjeciu stoi strażak chłop wielki Krzyszto G. niech sie wezmie do roboty co on model jest?
 • z za miasta
  To efekt wycinki drzew na zboczach -rewitalizacja wzgórza zamkowego,a także bezmyślnego grodzenia posesji przez nowobogackich.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę