Na co tym razem wydamy 25 tysięcy?

Skomentuj (7)

Niedługo mieszkańcy Kazimierza po raz drugi będą mieli okazję  zadecydować, na co zostanie przeznaczone 25 tys. zł z budżetu obywatelskiego. Tak jak w ubiegłym roku do Urzędu Miasta wpłynęły cztery projekty.

Gdy po raz pierwszy decydowano, na co zostanie przeznaczony budżet obywatelski, zwyciężył projekt siłowni plenerowej. Jej otwarcie odbyło się niedawno i choć sezon wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu już za nami, to siłownia cieszy się zainteresowaniem. 


Z jakich projektów będziemy wybierać w tym roku? Ich szczegóły zostały ostatnio opublikowane.

 

Inwestycja w młodzież kazimierską

Projekt zakłada zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego, które umożliwią dzieciom zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania witryn internetowych oraz grafiki komputerowej. W ramach projektu przewidziano zakup dwóch komputerów IMac, drukarki A3, programów Dreamwaver, InDesign, Photoshop, After Effects, Office i programu antywirusowego. Projekt uwzględnia także szkolenia.

- Celem projektu jest rozwijanie kompetencji dzieci i młodzieży z Kazimierza Dolnego w zakresie kreatywnych umiejętności komputerowych – czytamy w projekcie. – Można go rozwijać w przyszłości o nowe parametry, aby dążyć do stworzenia nowoczesnej pracowni komputerowej w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Projekt uzasadniono potrzebą zwiększenia dostępności wiedzy z zakresu programowania, podniesieniem kompetencji uczniów oraz ich szans na rynku pracy a także rozwojem zainteresowań dzieci. Według twórców projekt też stwarzałby też możliwości rozwoju kadry nauczycielskiej i zwiększyłby ogólną atrakcyjność szkoły.

 

Zrób to sam - kazimierskie rękodzieło

W ramach tego projektu od 1 lutego do 30 czerwca 2017 r. odbywałyby się spotkania z rękodziełem. Podczas zajęć można by poznać takie techniki jak: decoupage, szycie zabawek, recykling, tworzenie biżuterii, praca z gliną samoutwardzalną i inne. Zajęcia te adresowane byłyby do dzieci, młodzieży oraz do ich rodziców z terenu Kazimierza Dolnego i odbywałyby się w świetlicy Agape Club w Kazimierzu Dolnym.

- Projekt ma cel edukacyjno-poznawczy i będzie okazją dla adresatów do poznania technik zdobienia i tworzenia nowych rzeczy od podstaw. Mała ilość zajęć tego typu w szkole niesie ze sobą skutki społeczne, tj. niskie umiejętności psycho-motoryczne, gasi rozwój poznawczy dzieci i młodzieży – piszą wnioskodawcy. - Możliwość wykonywania ciekawych prac ręcznych pozwoli uczestnikom na rozwój umiejętności manualnych, intelektualnych, konstruktorskich. Pozytywnie wpłynie na rozwój kreatywności, wyobraźni, stworzy również alternatywę dla czasu spędzonego samotnie przed komputerem.

Uzasadnieniem projektu jest chęć stworzenia grupy, w której dzieci w podobnym wieku wspólnie się rozwijają i bawią. Razem z swoimi pociechami w zajęciach mogliby też uczestniczyć rodzice, a dodatkową pomoc zapewniliby wychowawcy: pedagog oraz psycholog. 

 

Modernizacja ciągów pieszych w przestrzeni Dużego i Małego Rynku

Projekt zakłada modernizację i stabilizację podłoża oraz nawierzchni ciągów pieszych w obrębie Dużego i Małego Rynku. Autorzy zaznaczają, że koszty modernizacji przekroczą kwotę budżetu obywatelskiego na 2017 r. i do realizacji projektu konieczne będzie także zaangażowanie środków z budżetu gminy.

- Ciągi piesze w obrębie Dużego i Małego Rynku są w bardzo złym stanie. Na każdym kroku słychać narzekania mieszkańców Miasteczka oraz przyjezdnych turystów i ludzi zajmujących się handlem – czytamy w uzasadnieniu projektu. - Chodniki przy ulicy Nadrzecznej, Lubelskiej czy Krakowskiej były już kilkakrotnie modernizowane przy okazji remontów dróg, natomiast w samym centrum Miasteczka prace od kilkunastu co najmniej lat (kilku kadencji) odkładane są w nieznaną przyszłość.

Zmodernizowanie ciągów pieszych ma pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo przechodniów oraz wizerunek Kazimierza.

 

Edukacyjne miejsce wypoczynku z punktem widokowym i zdrojem wody

 

W projekcie przedstawiono propozycję zagospodarowania przestrzeni znajdującej się przy schodach prowadzących na teren Kościoła Farnego, pomiędzy murem a chodnikiem. Miałaby tam powstać kamienna ława, postument, z którego tryskałoby źródło wody oraz zostałyby zasadzone ozdobne trawy.

- Cała przestrzeń stanie się ładnym zakątkiem, gdzie będzie można usiąść, ochłodzić ciało w upalny dzień, podziwiać piękny Rynek z wyjątkowej perspektywy i odpocząć. Miejsce to będzie jednocześnie spełniało funkcje edukacyjne. Na ławie wygrawerowane zostaną najważniejsze daty z historii Polski pomiędzy rokiem 966 a 2016. W nie wplecione zostaną również daty istotne dla historii gminy i miasta Kazimierza Dolnego - czytamy w uzasadnieniu. - Będzie zatem można rozwiązywać intelektualne zagadki i odszyfrowywać daty, co może stać się ciekawą atrakcją dla młodzieży szkolnej, turystów i mieszkańców. Potencjał tego miejsca dotąd pozostaje niewykorzystany. Obecnie jest to klepisko straszące ludzi i zaśmiecone psimi odchodami.

Autorzy zaznaczają, że budżet obywatelski pokryłby tylko część kosztów tego projektu, które zostały oszacowane na 70 tys, zł. Reszta pieniędzy zostałaby pozyskana z innych źródeł.

 

Złożone projekty podlegają ocenie burmistrza pod względem formalnym. Na razie nie podano terminu głosowania. 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Joanna
  Bardzo dobrze, że taka inicjatywa się pojawiła, obywatele i obywatelstwo to bardzo ważne dla dobrego życia w kraju. W mieście ,którym mieszkam, Łodzi, od kilku lat bierzemy udział w projektach budżetu obywatelskiego, głosujemy i decydujemy o sprawach ulepszających życie codzienne i podnoszących wartość miasta. Może zatem trochę można by przeznaczyć na Festiwal Pardes? On bowiem wynosi wysoko miasto Kazimierz w wielu miejscach Polski, skąd przyjeżdżają uczestnicy i inwestują w Kazimierz przez 5 dni. Proszę pomyśleć Obywatele i Panie Burmistrzu...
 • Kasia
  Dac kase na robotki reczne. Pare osob sie zabawu i wypije herbatke. Potem ponarzekamy ze nic sie nie dzieje
 • krystyna
  Hm...od kilku lat budżet miasteczka w większości przeznaczany jest na szkołę, może coś dla nas, dla ogółu.
 • ignac
  Projekt nr 1, popieram z całego serca.
  Inwestycja w nasze dzieci i młodzież, to doskonały pomysł jak z 25 tys. wygenerować dodatkową wartość.
  To przykład, jak za pomocą niewielkiej kwoty można zapewnić rozwój i kształcenie obliczone na wiele lat i nieograniczoną liczbę uczestników.
 • krystyna
  Najlepszy moim zdaniem ten ostatni ze zdrojem wodnym...fakt nie będzie się to podobało właścicielom sklepików ale każdy będzie mógł z tego skorzystać, każdy spragniony.
  • Funia
   Jestem za.
 • pijany znad Grodarza
  Maało. Tylko 4 projekty, a tyle narzekań.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę