Muzyka pod batutą kina

Skomentuj (1)

Brawurowe siostry Labeque, poruszający Sixto Ridrigez, zadziorni Możdżer i Tymański to bohaterowie sekcji „Muzyka, Moja Miłość”. – Tak muzyczną stronę festiwalu zapowiadają organizatorzy. Według najnowszych informacji, w tym roku pierwsze skrzypce na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zagrają gitary.

Tegoroczny Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zbliża się wielkimi krokami. Co chwilę pojawiają się również nowe informacje dotyczące programu. Tym razem parę słów o muzyce…

 

Muzyczną stronę festiwalu rozpocznie duet fortepianowego. Będzie to swego rodzaju „flirt klasyki z popkulturą”, czyli Katia i Marielle Labeque, które są specjalistkami w tej dziedzinie.

 

- Artystki równie dobrze czują się w repertuarze muzyki dawnej, co we współczesnych kompozycjach – czytamy w informacji prasowej. - Goszczą w renomowanych salach koncertowych, ale też w telewizji śniadaniowej. Od ponad 30 lat niezmiennie zaskakują skalą talentu i konsekwencją w budowaniu własnej marki. Dokument „The Labeque Way” odsłania kulisy ich artystycznego rozwoju.

 

Co jeszcze przed nami w sekcji „Muzyka Moja Miłość”? Same znakomitości.

 

- Od batuty na Dwóch Brzegach poprowadzi nas Dimitri Mitropulos – zapowiadają organizatorzy. - Choć nosił klasyczny frak, ale nie bał się eksperymentów. Jako jeden z pierwszych muzyków, grając partie solowe, jednocześnie dyrygował orkiestrą. Nie potrzebował partytur. Muzykę miał w głowie.

 

Historię tego artysty na język filmu przełożył Giorgos Skevas. Film „Naked Hands” będzie miał na Dwóch Brzegach polską premierę. Jednak na tym nie koniec. Będzie ich bowiem dużo więcej. Otóż za sprawą kolejnej z sal koncertowych przeniesiemy się do cygańskiego taboru.

 

- Bohaterami „Sons of the wind” Bruno Le Jeana są gitarzyści: Angelo Debarre, Moreno, Ninine Garcia and Tchavolo Schmidt – czytamy w informacji prasowej. - Kontynuują spuściznę Django Reinhardta, mistrza strun, który grał z największymi muzykami XX wieku, takimi jak: Louis Armstrong, Duke Ellington.

 

Jednak pamiętajmy o tym, że muzyka to nie tylko wirtuozeria. Bo jak wiadomo, czasem pisanie bluesowych piosenek czy śpiew operowy bywa buntem i azylem, o czym opowiada film „The Creators”.

 

- Ta południowo afrykańska produkcja przenosi nas w realia współczesnego RPA – czytamy w zapowiedzi. - Opowiada, jak sztuka pomaga kolejnym pokoleniom radzić sobie z dziedzictwem apartheidu.

 

Na południu Afryki zostaniemy dłużej za sprawą filmu „Sugarman”. Jest to laureat Nagrody Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles, Melbourne. W tym roku otrzymał także Oscara.

 

- Każdy szanujący się sklep muzyczny ma specjalne stoiska z kolekcjonerskimi wydaniami „winyli” – piszą organizatorzy. - Na czym polega ich fenomen, sprawdzili twórcy filmu „Vinylmania. When life runs at 33 revolutions per minute”. O swojej fascynacji muzyką spod igły opowiadają m.in. Philippe Cohen Solal (Gotan Project), Winston Smith (Dead Kennedys, Green Day record sleeve artist), Peter Saville (Joy Division, New Order record sleeve artist) and DJ Kentaro (2002 DMC World DJ Champion).

 

W ramach tej sekcji nie zabraknie też polskiego tytułu. „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego opowiada historię sukcesu, ale i rozpadu jednego z najważniejszych polskich zespołów jazzowych. Dokument, którego bohaterami historii są m.in. Leszek Możdżer i Tymon Tymański został nagrodzony Złotym Lajkonikiem na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

 - Muzycznych akcentów w programie tegorocznego festiwalu jest znacznie więcej – czytamy w informacji prasowej. - Film otwarcia „W kręgu miłości" Felixa Van Groeningena opowiada o fascynacji bluegrassem. Oglądając inne premiery Dwóch Brzegów, warto zwrócić uwagę na autorów muzyki do filmów. Autorem ścieżki dźwiękowej do premierowo pokazywanego w Kazimierzu Dolnym „Konesera” (Giuseppe Tornatore), jest sam Ennio Morricone. Czy film powtórzy sukces „Cinema Paradiso”, przekonamy się już niebawem.

 

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi już za trzy tygodnie. Start 27 lipca 2013r.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Maga
    Zaczynam odliczanie! Jak zwykle widać, że warto było czekać cały rok żeby spotkać tak niezwykłych artystów. Do zobaczenia za trzy tygodnie :)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę