Mistrzowie różnych technik na jednej wystawie

zobacz więcej (13)

Duszacka, Potworowa, Dawidiuk, Olszewski, Owczarski, Kośmiński, Gruszecki, Szutter,  Grabski – obrazy tych dziewięciu artystów oglądać możemy w Galerii Grabskich.  Wszystko za sprawą nowo otwartej wystawy poplenerowej pt. „Dziewięciu wspaniałych”.

„Dziewięciu wspaniałych” to jedna z najciekawszych poplenerowych wystaw tego roku – tak zapowiadali organizatorzy. Czy tak jest w rzeczywistości? Odpowiedzieć na to pytanie mogą jedynie Ci, którzy wystawę widzieli. Bez wątpienia jednak jest to wystawa wyjątkowa, bo prezentująca malarstwo różnorodne, zarówno pod względem techniki, jak i tematu.

Kim są artyści przedstawiani jako „dziewięciu wspaniałych”?

- Wirtuozka najtrudniejszej, królewskiej techniki malarskiej - akwareli, która każdy z podjętych tematów przedstawia z ogromną lekkością smakiem i elegancją – tak o Irenie Duszackiej piszą organizatorzy wystawy w Kazimierzu Dolnym.

Artystka tworzy niepowtarzalne baletnice, zmysłowe akty kobiece i piękne kwiaty. Warto wspomnieć także o tym, że malarka przez wiele lat tańczyła jako profesjonalna baletnica, więc tematyka ta jest jej naprawdę bliska i dobrze znana zarazem.

Tatiana Potworowa to jedna z najmłodszych i najzdolniejszych impresjonistek z Białorusi. Jej praca ze światłem i kolorem to czysta klasyka gatunku. Kompozycja i tematyka jej obrazów dowodzi świeżości spojrzenia i świetnego wyczucia nastroju.

- W jej malarstwie poczujecie tradycję Francji, impresjonizm – mówi Olga Grabska. – Bardzo dużo światła, bardzo dużo nastroju, ale także ruchu i energii.

Małgorzata Dawidiuk jest konserwatorem i ekspertem w dziedzinie ikonografii. To artysta-malarz w jednej osobie.

- Jako konserwator "strzępki" historii wplata w obrazy nowe, jako artysta łączy sacrum i profanum, jako ekspert – ikonografista temat tradycyjnej ikony przenosi we współczesne dzieła sztuki sakralnej – piszą organizatorzy wystawy.

Janusz Olszewski jest jednym z najlepszych polskich impresjonistów. W jego obrazach farba przy pomocy pędzla i szpachli staje się prawdziwym żywiołem kolorów. Talent artysty docenili m.in. rodzina cesarska w Japonii, Robert De Niro oraz wnuczka Marii Skłodowskiej – Curie.

Kolejny artysta to Tomasz Owczarski, jeden z najlepszych malarzy współczesnych, u którego znajdziemy to, czego często brakuje dzisiejszej sztuce, czyli tak formę, jak i treść.

- Owczarski będzie nam wszystkim przypominał, zarówno gamą kolorystyczną, jak i fakturą w malarstwie, Młodą Polskę – mówi Olga Grabska. – Kolorystyka w jego obrazach jest bardzo oszczędna. Jednak, chociaż w jego pracach jest bardzo mało barw, to przekazują one bardzo dużo treści.

O Jacku Kośmińskim mówi się, że jest spadkobiercą najlepszych tradycji plenerowego malarstwa Kazimierza. To jeden z ostatnich uczniów mistrza Jerzego Gnatowskiego. To artysta z wielką swobodą, bawiący się barwą, światłem i urokiem kazimierskich uliczek. Członek Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Roman Gruszecki jest wirtuozem techniki impasty, światła i koloru, który zamyka w swoich obrazach słońce południa. To malarz, który świetnie radzi sobie z formatem wielkim i małym, zawsze pełnym pozytywnego nastroju.

- Edward Szutter to perfekcjonista techniki i genialny obserwator – piszą organizatorzy wystawy. – Bezkonkurencyjny mistrz martwej natury, która jest pełna treści, kompozycyjnego rytmu i czystego koloru. Realizm form oraz ich niedosłowna prezentacja w przestrzeni przywodzą na myśl surrealizm Salvadora Dalego.

Wybitny artysta dwóch technik – akwareli i oleju. Malarz, który potrafi oddać wyjątkowy nastrój miejsc. Posługuje się z wielką biegłością rysunkiem i świetnym warsztatem, tworząc malarstwo przesycone romantyzmem. Jan Grabski.

- Jako jedyny posługuje się dwoma technikami, olejem i akwarelą – mówi Olga Grabska. – Na wystawie możemy obejrzeć jego olejne prace. Jest w nich bardzo dużo romantyzmu i delikatności.

Prace zaprezentowane na kazimierskiej wystawie są różnorodne, nie są to tylko obrazy powstałe podczas pleneru. Jak tłumaczą organizatorzy, wszystko po to, by pokazać wachlarz możliwości tych dziewięciu artystów. A one są naprawdę ogromne.

Wystawę oglądać można w Galerii Grabskich przy ul. Lubelskiej 33, codziennie w godzinach: 10.00 – 18.00.

 

Skomentuj


Mapa

Galerie

Galeria Grabskich


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę