Marzanna utopiona!

Skomentuj (1)

zobacz więcej (21)

Dziś drugi dzień wiosny. Wyglądam za okno, czy się od wczoraj czasem coś zmieniło – ubyło na przykład śniegu, a może zazieleniły się już trawniki? Skąd ten optymizm? Primo: kalendarz przecież pokazuje, że mamy wiosnę, secundo: wczoraj przecież publicznie palono i topiono Marzanny. W Kazimierzu również.

 

Marzanna. Imię żeńskie, nazwa jednego z kazimierskich statków, bóstwo słowiańskie. O tej porze roku bezsprzecznie kojarzy się ze zwyczajem, praktykowanym dziś już tyko przez dzieci, zwanym topieniem Marzanny.

- Za mej pamięci – pisał w Joachim Bielski w „Kronice polskiej” z 1597 – był on obyczaj u nas po wsiach, iż na Białą niedzielę w poście topili bałwana, jeden ubrawszy snop konopi albo słomy w odzienie człowiecze, który wszystką wieś prowadził, gdzie najbliżej było jakieś jeziorko albo kałuża, tamże zebrawszy z niego odzienie, wrzucili do wody śpiewając żałobliwie: Śmierć się wije u płotu, szukajmy kłopotu. Zwali tego bałwana Marzana.”

Marzan(n)a, Mora, Morana, Morena, Marena, Śmiertka, Śmierć, Śmiercicha – to według mitologii słowiańskiej bogini zimy i śmierci. Słowianie wierzyli, że zabicie postaci symbolizującej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w Jare Święto przypadające w czasie równonocy wiosennej, spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych – odejście zimy i nastanie wiosny.

Jak ten obyczaj wyglądał w Kazimierzu Anno Domini 2013, pokazują zdjęcia kazimierskiego fotografika Maksa Skrzeczkowskiego.

Marzanna bezsprzecznie została spalona i utopiona. Dlaczego więc za oknem pada świeży śnieg?..

 

Fot. Maks Skrzeczkowski

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę