Pożegnanie zimy

Skomentuj (4)
Chociaż nie bardzo to widać, kalendarz od 21 marca nieodwołalnie pokazuje wiosnę. Sprawę ostatecznie – zgodnie ze staropolskim zwyczajem – przypieczętowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzu, topiąc Marzannę tuż za burtą jednego ze statków. Zima już nie wróci.
Według słynnego polskiego etnografa Oskara Kolberga zwyczaj topienia Marzanny, oznaczający pożegnanie zimy, narodził się na ziemiach polskich w początkach chrześcijaństwa. W niedzielę śródpostną pleciono ze słomy kukłę i ubierano ją w kobiece stroje. Wetknąwszy na wysoką tykę, obnoszono po wsi ze śpiewem, przy czym śpiewały tylko dziewczęta. Potem Marzannę niesiono nad wodę, gdzie ją rozbierano i wśród licznych okrzyków wrzucano do rzeki czy stawu. Do wsi wracano z choinką ozdobioną wstążeczkami, malowanymi skorupkami, złotymi i srebrnymi paseczkami. Chłopcy i dziewczęta – już wspólnie – śpiewali piosenkę „Gaiczek zielony pięknie przystrojony”, chodząc od domu do domu i domagając się poczęstunku.

Do tej tradycji nawiązali uczniowie młodszych klas szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego. Ze Szkolnej nad Wisłę wyruszył korowód dzieci na czele z Marzanną, którą utopiono tuż za burtą jednego z wycieczkowych statków. Tym samym zima przepadła w nurtach rzeki. Do szkoły powrócono, niosąc zielony gaik – symbol wiosny.
Fot. Katarzyna Ponikowska

Skomentuj


Dodane komentarze (4)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę