Lalka na dobry początek

Skomentuj (2)

Maturzyści w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w piątek rozpoczęli swoje zmagania o jak najlepsze noty na egzaminie dojrzałości. Pierwszym wyzwaniem był tradycyjnie egzamin z języka polskiego.

Po raz czwarty Centralna Komisja Egzaminacyjna zaproponowała maturzystom fragment „Lalki” Bolesława Prusa jako punkt wyjścia do rozważań – tym razem na temat tęsknoty. Stanisław Wokulski zwierza się przyjacielowi Ignacemu Rzeckiemu ze swoich uczuć, które nie należą w powieści Prusa do dominujących – tęsknoty do ojczyzny. Tym łatwiej w pracach maturalnych powinny pojawić się – jako odwołania do całości utworu – rozważania o tęsknocie za miłością, której podporządkował całe swoje życie – do Izabeli Łęckiej.

Na sali egzaminacyjnej w Koszczycu wspólnie zasiedli maturzyści z Technikum Hotelarskiego, Technikum Logistycznego i Liceum dla Dorosłych. Do pierwszego egzaminu podeszli z uśmiechem, chociaż nie bez stresu.

- Mam mieszane uczucia – mówi po egzaminie z języka polskiego Eliza Murat z Technikum Hotelarskiego, która wybrała temat z „Lalki”. – Niby nie było jakieś bardzo trudne. Ale stres był. Jak będzie? Nie wiem, zobaczymy.

- Wypracowanie teoretycznie było proste, napisałem wszystko. Myślę, że matura z polskiego będzie zdana, a jak będzie, to zobaczymy – mówi Paweł Jagieło z Technikum Logistycznego, który na ostatnim egzaminie zawodowym otrzymał z obu części podwójne 100%. – Stres? Nie było. Z uśmiechem wszyscy podeszliśmy do matury.

I takiego podejścia życzymy wszystkim maturzystom przed kolejnymi egzaminami. W poniedziałek w Koszczycu matura z matematyki, a potem język angielski, niemiecki, włoski, wiedza o społeczeństwie, geografia lub historia.

 

Źródło: Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza
w Kazimierzu Dolnym

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Ulka - Kazimierz
    Podobno w 1963 r. matura była w czerwcu, po zimie stulecia. Czy ktoś to pamięta?
    • Marek
      Tak, ja pamiętam. Cały luty albo styczeń 1963 nie chodziłem do przedszkola. Prawdziwa "zima stulecia" to 78/79 - w dwa miesiące po wyborze Naszego Papieża. W czerwcu 1997 pobłogosławił Wrocław i w miesiąc później była powódź tysiąclecia.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę