Kupił Esterkę, odbuduje Hotel Berensa

Skomentuj (23)
Artur Jasik, przedsiębiorca z Kozienic chce w ciągu dwóch lat zrekonstruować słynny Hotel Polski Berensa w Kazimierzu Dolnym. Dziś w tym miejscu straszą ruiny „Esterki”.
Chodzi o zbudowany w 1880 roku przez Aleksandra Berensa pierwszy hotel w Kazimierzu znany pod nazwą „Dom Polski” lub „Hotel Polski”. Mieściła się tu luksusowa restauracja. Bywała tu Hanka Ordonówna. Bywali Tuwim, Lechoń, Słonimski, Wieniawa Długoszowski, Schilller i Zelwerowicz
Po wojnie mieściła się w tym miejscu restauracja „Esterką”. Na słynne flaki, dziczyznę i ryby przyjeżdżali tu smakosze z całej Polski.
Przed ośmioma laty kupił ją od Gminnej Spółdzielni Adam Gessler z warszawskiej rodziny znanych restauratorów, ale pieniędzy i zapału starczyło mu na postawienie płotu i rozpoczęcie remontu. Ostatnio właścielem ruiny była fundacja „Miejsce pamięci”.
– Chcę w ciągu dwóch lat odbudować Hotel Polski Berensa. Jest już gotowa koncepcja architektoniczna. Jej autorem jest architekt Mieczysław Brzozowski z Puław – mówi Artur Jasik.
Nowy właściciel „Esterki” jest przedsiębiorcą z Kozienic, zajmuje się budownictwem i transportem.
Obiekt jest w katastrofalnym stanie. Musimy go rozebrać i postawić od nowa. W ramach rekonstrukcji dawnego hotelu Berensa odbudujemy także pozostałe budynki, które stają obok Esterki – mówi Mieczysław Brzozowski.
– Jeśli dostaniemy aktualną ekspertyzę o katastrofalnym stanie budynku, damy zgodę na rozbiórkę. Ale oryginalne piwnice muszą zostać nienaruszone. Generalnie wizja architekta jest po kilku poprawkach do zaakceptowania – mówi Dariusz Kopciowski, z-ca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.
W odbudowanym budynku będzie nowoczesny kompleks hotelowo gastronomiczny. Właściciel chce odtworzyć legendę Hotelu Polskiego i Esterki.
– Po odbudowie powinniśmy zobaczyć to, co widać na przedwojennych pocztówkach – dodaje Brzozowski.
O nowej inwestycji w Kazimierzu niewiele wiedzą w Urzędzie Miasta.
– Planujemy nawiązać kontakt z nabywcą Esterki i dowiedzieć się szczegółów – mówi Andrzej Szczypa, burmistrz Kazimierza.
O nowym właścicielu Esterki i jego planach Waldemar Odorowski z Muzeum Nadwiślańskiego dowiedział się od nas.
– Cieszę się, że ruina, która przez kilka lat szpeciła krajobraz Kazimierza zamieni się w słynny hotel Berensa. To dobra wiadomość dla naszego miasta – mówi Odorowski.


Waldemar Sulisz
Dziennik Wschodni, 24 lutego 2006

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę