Łaźnia sprzedana!

Skomentuj (25)

Budynek dawnej łaźni miejskiej wybudowany w 1921 r. według projektu Jana Koszczyca Witkiewicza jako „Zakład Kąpielowo – Dezynsekcyjny wzniesiony przez Naczelny Nadzwyczajny Komisariat ds. walki z epidemiami” zmienił właściciela. Miastu udało się go sprzedać po blisko dwóch latach.

Łaźnia powstała na miejscu dawnego szlachtuza w 1921 r. wg projektu Jana Koszczyca -Witkiewicza. Nosi cechy stylu dworkowego z elementami renesansu lubelskiego i stylu zakopiańskiego. Niegdyś był tu Zakład Kąpielowo-Dezynsekcyjny wzniesiony przez Naczelny Nadzwyczajny Komisariat ds. walki z epidemiami i pralnia. Później budynek przystosowany został do celów hotelowych i restauracyjnych. Mieściły się tu hotele „Łaźnia” i „Perła Kazimierza”. Po wybuchu gazu w Gminnym Zespole Szkół do dawnej łaźni przeniesiono administrację szkoły.


Budynek był własnością samorządu Kazimierza, który jednak jeszcze wiosną 2011 r. zdecydował o pozbyciu się tej nieruchomości. Ogłaszano kolejne przetargi, ale kończyły się one fiaskiem. Dopiero ostatni, w którym wyznaczono za łaźnię blisko 1800 tys. zł, doprowadził do zmiany właściciela budynku. Zostało nim Stowarzyszenie Filmowców Polskich - największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu – które jest współorganizatorem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Stowarzyszenie to od blisko dwóch lat starało się o utworzenie w Kazimierzu Centrum Sztuki Audiowizualnej, projekt ten jednak upadł. Teraz nabyło łaźnię.  


- Stara łaźnia w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą została kupiona przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W tej chwili czekamy na uprawomocnienie się przetargu. SFP planuje uruchomienie w tym obiekcie Domu Pracy Twórczej. Terminy tej inwestycji na razie nie są znane – mówi Grzegorz Wojtowicz rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

 • sołtys
  łaznia , ruina ,grzyb i grube zimne mury straszny budynek . Pejste myślą że opanują rynek kazimierski -powodzenia życzę
 • pijany znad Grodarza
  @ Wajda. A nie lepiej:
  "ABLUCJA

  Abolucja polega na umyciu twarzy między włosami na głowie a brodą oraz rąk od łokcia do końcówek palców.Należy również zmoczyć ręką wierzch głowy i stopy.A oto inne warunki,których należy przesrzegać dokonując ablucji:
  1.Obmywane części ciała winny być czyste.
  2.Woda używana do ablucji również powinna być czysta
  3.Ablucji towarzyszyć ma intencja,tzn.powinna być ona dokonywana dla zadowolenia Boga.Wykonana dla ochłody itp.jest nieważna
  4.Zachowana musi być kolejność,tzn .najpierw nalezy umyć twarz,potem prawą rękę,następnie lewą,wreszcie głowę zamoczyć i na końcu nogi.
  5.Należy unikać przerw,tzn.ablucja jest ważna wtedy,gdy podczas mycia jednej części ciała,druga jeszcze nie jest sucha.Warunek ten nie jest konieczny,kiedy wysoka temperatura uniemozliwia jego spełnienie.

  KOMENTARZ:Zmaczając głowę można ograniczyć się do zmoczenia samych włosów bez moczenia skóry.Jeżeli włosy sa długie,związane w kok lub rozpuszczone,należy zaczesać je do tyłu i zmoczyć przy cebulkach lub zrobić przedziałek i zwilżyć skórę głowy."
 • Wajda
  Uwaga nowość, rewelacja: Filmowcy przywrócą funkcję łaźni według wskazań konserwatora. Jak onegdaj było. Turyści będą mogli korzystać. A i miejscowi się obmyją w razie pilnej potrzeby. Co wy na to kazimierzaki?
  • Michał
   Jestem z Puław! Kocham Kazimierz Dln. Cudnie! :)
 • deweloper
  Pejsate cwaniaki myślą że zrobili super dila ha ha to ruina wiecznie zalewana przez wodę, grzyb ,grube mury , zabytek nic tam nie nawojują chłopaki w myckach nic!mina jawna, dobrze że to sprzedali po co miastu taki wrak i utrzymanie też kosztuje dobra robota
 • Radny
  Radny z gór co więcej szkodzi jak pomaga ,aż dziwne że nie przeszkadzał w sprzedaży tej ruiny, pewnie lekko miał strachu bo koszerne z pejsami dziadki nie dają se w kasze dmuchać i szybko by szkudnego radnego nauczyli myślenia europejskiego! tak mi się wydaje. Wyczuł temat i był cichutko ,kazimierski wieczny społeczny milicjant
 • jadwiga
  Czy p.burmistrzowi zostalo jeszcze cos do sprzedania[chyba nie wiele]bo juz wszystko co mygl to przechandlowal
 • spacerowicz
  A moim zdaniem, nowy właściciel wszedł na mine. Budynek jest w ruinie, a przyszle uzytkowanie będzie bardzo kosztowne. Łaźnia co roku była zalewana przez podnoszące się wody gruntowe przy każdym większym stanie Wisły. Fundamenty pewnie nie istnieją, grzyb, pleśń, jeden dramat. Miasto zrobiło niezły biznes, ale budynek podzieli losy byłej Esterki.
 • Andrzej (na szczęście zamiejscowy)
  To przepiękny budynek, że tak niemodnie się wyrażę. Właściciel szczęściarzem.
 • Ger
  Wg mojej subiektywnej oceny poszło tanio, bardzo tanio.
 • pijany znad Grodarza
  P. Anna Strzępek napiosała :"Bardzo się cieszę z owego przetargu ,w którym nowym właścicielem staje sie SFP, i oby ten obiekt nie popadł znowu w ręce jakiejś prywaty," Skąd niby te obawy, że "..oby ten obiekt nie popadł znowu w ręce jakiejś prywaty"?. Chyba zawarta umowa, nie daje takowej SZANSY cwaniakom, chociaż..... .
 • Michał Malicki
  zeby nie skonczylo sie tak jak z esterka....
 • Szok
  Synagoga nie była dobrym miejscem dla kina? hmm a na handelek jest miejscem znakomitym ?co za obłuda , ale ona teraz w cenie
 • Anna Strzępek
  Synagoga (jako miejsce kultu religijnego) ,uważam ze nie była dobrym miejscem dla kina, i brakowało w Kazimierzu Dln. również miejsca na prace twórczą i pokazy audiowizualne.
  Bardzo się cieszę z owego przetargu ,w którym nowym właścicielem staje sie SFP, i oby ten obiekt nie popadł znowu w ręce jakiejś prywaty, a był naprawdę dla użytku zgodnie z ideami działaczy w kierunku rozwoju polskiej kinematografii, kontaktów z zagranicznymi twórcami i miejscem warsztatów krajowych dla wszystkich artystów filmowych ,i współtowarzyszących filmom,jak również może dostępnym dla miłośników kina. Kazimierz jest miastem pięknym i magnetycznym , w nim wyrosłam i naprawdę go kocham . Kiedy mogę to przyjeżdżam tu,także na festiwale filmowe.
  Stowarzyszenie Filmowców Polskich może więc zagościć się w pięknym budynku "Łaźni "(wybudowanej na miejscu dawnej rzeźni, przez Jan Koszyca Witkiewicza w 1921),która podnosiła higienę miasteczka ( bo prywatnych łazienek pewnie nie było, a choróbska szalały)...przekazanej potem na inne sprawy prywatne i miejskie związane z hotelarstwem , administracja szkolna i państwowa etc , i teraz ta piękna witkiewiczowska strukturą zaopiekuje sie SFP, Gratulacje !, mam nadzieje ten fakt podniesie jeszcze poziom kultury tego uroczego miasteczka.
 • kalkulator
  Ale dyskutuja kupcy gołod... a i tak na oczy nie widzieli takich pieniędzy.Trza bylo kupowac ale jak widac wy się w zerach nie mozecie doliczyc .
 • Kazimierzanka
  Kwota 1 800 000zł to z 50% bonifikatą (od zabytku)czy bez bonifikaty? Jeśli bez bonifikaty to 900 000zł.
  Akurat na kibel "Duni" wystarczy albo i nie!
 • john
  aby p Burmistrz wzorem p Kopacz (tudziez Chytrej Baby z Radomia) jakis premi nie ustawil wiadomo ze przyklad idzie od gory
 • Ósmoklasista
  Oczywiście, że wiadomo. Mam wrażenie Michael, że jesteś owocem obecnego systemu nauki i nie bardzo uważałeś na lekcjach w gimnazjum. Jedna rada - POWRÓT DO KSIĄŻEK (tych z matematyki przede wszystkim).
 • Michael
  Czyli tysiąc osiemset tysięcy (1800 tyś) - od razu wiadomo ile to jest.
 • jcendrowski
  1,8 mln zł,1800 tys.zł,1 800 000 zł - tak mnie uczono w szkole.
  Nigdy zaś nie używa się skrótu tyś tylko tys. i naturalnie zawsze z kropką.
  Normalnym nie trzeba tłumaczyć.
 • Michał Malicki
  A jaka byla cena ostateczna? 1 750 000 to miala byc wywolawcza

Mapa

Zabytki

Łaźnia


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę