Ku Wietrznej Górze

Skomentuj (14)

zobacz więcej (16)

Rynek w weekend zamienił się w wielki parking, a biegnąca pod klasztornym murem ulica Cmentarna była najbardziej uczęszczaną ulicą w Miasteczku. Dwa pierwsze listopadowe dni zgromadziły w Kazimierzu tych, którzy tu na Wietrznej Górze mają groby swoich bliskich.

Kazimierski cmentarz. Ciche miejsce wśród drzew i wąwozów. Z pięknym widokiem na miasto sprzed bramy, gdzie baszta, zamek, fara, klasztor i… właśnie cmentarz układają się na jednej linii. Linia zaczyna się blisko nieba białą starościńską basztą górującą nad okolicą, a kończy właśnie na Wietrznej Górze, gdzie nasze myśli kierują się ku rzeczom ostatecznym. Sprawy świeckie splatają się więc z boskimi. Linia zaczyna się blisko nieba i blisko nieba kończy... jak życie ludzkie – dobre w swej naturze…

Cmentarz. Ciche miejsce wśród drzew i wąwozów, nad którym teraz króluje jesień, przykrywając ziemię i pomniki żółtym płaszczem liści. Obnażone drzewa w swej czerni oddają cześć umarłym.

Początek listopada czyni cmentarz coraz bardziej nie tylko barwnym, świetlistym, ale i gwarnym miejscem. Świętych obcowanie… Chociaż wśród rozmów krewnych nad mogiłą nie zawsze słychać, co mają do powiedzenia ci, co odeszli… I znów królują sprawy doczesne. Święto zmarłych jest przecież świętem rodzinnym, jedyną okazją w roku do spotkań z często dawno nie widzianymi krewnymi. Ale to jest ważne, że się spotykamy, że się wspólnie pochylamy pamięcią nad tymi, co już odeszli tam, gdzie kierują się i nasze drogi.

Skomentuj


Dodane komentarze (14)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę