Święto Zmarłych

Skomentuj (5)

zobacz więcej (7)

Jeszcze kilka dni temu kazimierski cmentarz tonął w słońcu i żółtych klonowych liściach… Ludzie porządkowali groby swoich bliskich – nad pomnikami unosił się gwar rozmów, nekropolia zmalała, stała się bardziej bliska, jakby zbliżyły się dwa światy żywych i umarłych...
W Dzień Wszystkich Świętych kazimierskie groby tonęły w kwiatach jak wszędzie w całej Polsce. Wietrzna Góra od połowy XIX wieku zamieniona w cmentarz zaludniła się ludźmi, którzy przyjechali często z bardzo daleka, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Rynek wyjątkowo w te dni zamienił się w wielki parking.

Na tutejszym cmentarzu nie ma zbyt wielu starych nagrobków – najstarsze pochodzą z połowy XIX w., a najpiękniejsze – z wieku XX. Oprócz mogiły znanej pisarki Marii Kuncewiczowej i jej męża Jerzego tu znajdują się groby Antoniego Michalaka – malarza, który ściągnął do Kazimierza z ziemi łowickiej, Tadeusza Krwawicza – słynnego lubelskiego okulisty czy właścicieli przedwojennego Hotelu Polskiego u stóp Fary, znanego bardziej pod powojenną nazwą Esterka.

Na mogile Kuncewiczów stoi para granitowych krzyży osłoniętych od reszty cmentarza zielonymi krzewami. Nagrobek Krwawicza ma kształt piaskowej latarni – kapliczki przydrożnej. Na płycie nagrobnej napis – „Wracałeś światło oczom ludzi na ziemi, niech Ci światło wiekuiste świeci w niebie”. Z czerwonego piaskowca wykonano pomnik Michalaka i grobowiec rodziny Jaworskich – Lasotów – w zakątku kazimierskiej nekropolii jakby z obrazu „Wyspa umarłych”, gdzie dominującym uczuciem jest głęboki spokój i cisza. Na kazimierskim cmentarzu taki spokój i taka uroczysta cisza panowały w październikowo – listopadowy weekend. Osoby, dla których to święto było okazją do rodzinnych spotkań prowadzili przyciszone rozmowy.

Cmentarz pełen ludzi był także wieczorem - poźne spacery na cmentarze należą już do polskiej tradycji – widok jest wtedy najpiękniejszy. Nad Wietrzną Górą płonęły migotliwe języki świec i zniczy, a na taki roziskrzony cmentarz lało się z gór błękitne księżycowe światło.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • huligan (gość)
  lubie hodzić na cmentaż w nocy bo jest tam dużo świećek
 • mErKa (gość)
  No... właśnie ja napisałam że tekst bardzo dobry ale nagłówek na stronie mniej... zresztą nieważne... Ważne jest to, że już za 2 dni jade sobie do Kazimierza... jak pięknie :)))
 • Anonim (gość)
  Ale z artykułu wcale nie wynika, że w polskim kalendarzu jest Święto Zmarłych. Autor pisze, że "W Dzień Wszystkich Świętych....."
  Moim zdaniem bardzo dobry tekst.
 • mErKa (gość)
  Tekst i zdjęcia są jak najbardziej poprawne... ale święta takiego nie ma w polskim kalendarzu... 1 listopada jest WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH... a 2 listopada ZADUSZKI...... a ludzie non stop mylą te pojęcia...
 • liwna
  Pięknie napisany tekst, ciekawe zdjęcia.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę