Cmentarz na Wietrznej Górze

Skomentuj (20)

zobacz więcej (14)

Co roku w listopadowe święta cmentarz na Wietrznej Górze gromadzi rzesze żywych, przychodzących tu z modlitwą za tych, którzy z kazimierskiej społeczności odeszli już na zawsze i teraz z góry spoglądają na Miasteczko, wspomagając je swoim modlitewnym szeptem, słyszanym w koronach drzew.

Maria Kuncewiczowa, podróżując po świecie, wyróżniła kazimierską górę cmentarną określeniem "uroczysko, któremu nie dorówna w ekspresji żadne Campo Santo nad lazurową zatoką czy na romantycznej skale". Ten nastrój starał się oddać w swoim fotoreportażu Mateusz Stachyra.
 

Skomentuj


Dodane komentarze (20)

 • ćwicz. 2 (gość)
  I Ty też!!!
  Odhacz się!!!
 • slim (gość)
  Odhacz się!
 • ćwicz.1 (gość)
  odhaczam *
  odhaczasz *
  odhacza *
  odhaczamy *
  odhaczacie *
  odhaczają
 • Kasiulka.....O.L. (gość)
  No właśnie...tacy wielcy ludzie...i wogóle ...a tak wogóle to nigdzie nie widać żadnych infornacji o tym grobir i wogóle jak by świat o nim zaginą... a ja zawsze jak jestem na cmentarzu to zachodze na ten pomnik...+++ [*] [*] [*]
 • Aneri (gość)
  Robisz zdjęcia z tym..........czymś.I dlatego Ci zazdroszczą.
 • fotone (gość)
  sorry bardzo...nastepnym razem zrobcie wishlist ,a ja bede odchaczal z listy jedno po drugim i porozsylam wam zdjecia na m@il'a :>
 • kjl (gość)
  Dlaczego nie ma zdjęcia najsłynniejszego grobu, a mianowicie Marii i Jerzego Kuncewiczów?
 • Anonim (gość)
  Tak "krzyś" masz rację że jest to już jeden z niewielu cmentarzy...... gdzie płaci się bajońskie kwoty za wszystko.Ceny dyktuje jeden monopolista. Zatem żyć nie umierać!!!
 • krzyś (gość)
  Nasz cmentarz mogę obserwować przez cały rok. Jest przepiękny, a zagłębianie się w ciasne ścieżki wśród tych pięknych, również zaniedbanych, pretensjonalnych i skromnych grobów zawsze pozwala mi przypomnieć sobie o tym najważniejszym w życiu - dniu odejścia.
  Znani czy też zwykli wszyscy leżą tam w jednakowej cichej harmonii.
  Szkoda jednak drzew, których wciąż ubywa - niestety padają nie tylko te już uschłe - nastrój tego miejsca nieco doznaje przez to uszczerbku.
  Kiedyś, gdy cmentarz nie był tak gremialnie odwiedzany, przez co był nieco zaniedbany drzewa mogły rosnąć bez przeszkód.

  Co do śmieci to należy pamiętać, że jest to już jeden z niewielu cmentarzy gdzie nikt nie płaci stałych opłat od grobów na utrzymanie porządku. A sami właściciele grobów nie zawsze wyrzucają śmieci do wyznaczonych miejsc.
 • A.F.A. (gość)
  Mam lepszy pomysł na fotoreportaż:
  Kazimierski cmentarz i Śmieci.
  Niedługo zaczną się staczać do Plebanki, ekipa odpowiedzialnego za utrzymywanie porządku pana M. stawia na terenia cmentarza kolejne, obrzydliwe, budy - a śmieci (siiiiic!) są przykrywane gałęziami...
  O wąwozie między cmentarzami szkoda nawet mówić.
  Wszędzie wokół cmentarza, w dół, do wąwozów spychana są stare znicze, butelki, gruz, sztuczne kwiaty. Polecam wszystkim spacer po obrzeżach cmentarza.
 • kaz (gość)
  Dziękuję za zdjęcia.
  Nie mogłem być w tym czasie w Kazimierzu ale dzięki nim zobaczyłem cmentarz, na którym spoczywają moi Dziadkowie.
 • Aneri (gość)
  Zrozumiałam Cię,ale chciałam wyrazić też i swoje zdanie.
  Chociaż czytając Twoje trzecie zdanie w pierwszym komentarzu,można pomyśleć.....inaczej.Owszem nie "przykadziłeś , ale mi ........"przy............. .
 • karol (gość)
  Żałuję że nie zrozumieliśmy sie....Według mnie zdjęcia są piękne i oddają nastrój cmentarza wogóle i przejrzałem je z duża uwagą i refleksją, j,ak zresztą wiele innych fotografii P. Mateusza.
  Chodziło mi o to, że można było pokazać ciekawe stare nagrobki (kazimierskie), np te najstarsze, kamienne, projektowane lub wykonane przez znanych ludzi związanych z Kazimierzem ...
  Lub przypomnieć sławnych ludzi (pokazując ich groby), którzy odeszli...a związani byli w szczególny sposób z Miasteczkiem. To oczywiście moja osobista refleksja i nie każdy musi się z nią zgadzać.
  No po prostu nie "przykadziłem"
  :(:(
 • Aneri (gość)
  Myśle,że autorowi zdjęć,chodziło nie o jedonoznaczne,"okreslenie"jaki to cmentarz.Kto tam śpi.Wszystkich wspaniałych,którzy nadal mają pieczę nad Kazimierzem, nie sposób w małym fotoreportażu wymienic.Autor zapewne nie chciał NIKOGO pominąć,bo i nie taki byl Jego zamysł.Za to oddał tą wyjątkową atmosferę tam panującą.trzeba tylko dokładnie przyjrzeć się zdjęciom.Nawet niebieskie kazimierskie niebo,odbiło swoją "twarz" w nagrobkowym lustrze.........itd.Jest wiele innych "przeslanek" od autora zdjęć,który znany jest z wyjątkowej zdolności,"łapania"nastroju w kadrach swoich zdjęć.Coś na ten temat .....wiem.
  To takie moje zdanie.
  Zresztą podzielają je też inni.
  Czy się mylę????
 • Antimatter (gość)
  Taaa,nie aparat zdobi fotografa...
 • golibroda (gość)
  karol, nie rób scen. Czy widziałeś że portal wymienił
  Mateusza nie tyko z imienia?
 • karol (gość)
  Szkoda, że nie ująłeś najciekawszych, najstarszych nagrobków....
  Takie zdjęcia można wykonać na każdym cmentarzu!!! Według mnie nie oddałeś nastroju kazimierskiego cmentarza.
  Kazimierz jest szczególny. Są tu nagrobki malarzy, pisarzy, architektów ludzi zasłuzonych dla Miasteczka i zwyczajnych obywateli, którzy mają ciekawe pomniki i groby, są również nagrobki projektowane przez znanych rzeżbiarzy, ale o tych w Twoich fotografiachnie ma ani jednego zdjęcia.......
  Szkoda:(
 • golibroda (gość)
  8 zdjęcie najlepsze (moim zdaniem). Trochę pocztówka, ale godna wszystkiego...
 • Aneri (gość)
  Ci,którzy zostali na Wietrznej Gorze nie odeszli w kat zapomienienia.
 • sarete (gość)
  Dzięki, za umieszczenie zdjęć cmentarza. Szczególnie piękne są te wykonane po zmroku. Na tym cmentarzu leży mój tata. Nie mogłam w tym roku przyjechać i wzruszyłam się oglądając to miejsce.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę