Klamka zapadła: burzymy i budujemy

Skomentuj (42)

Zdania co do nowego budynku, w którym mieścić będzie się w przyszłości Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, od samego początku były podzielone. Jedni upierali się przy odbudowie obecnego obiektu, inni byli za wzniesieniem zupełnie nowego. W końcu decyzja zapadła.

Sprawa szkoły od samego początku budzi w Miasteczku spore kontrowersje, zarówno wśród radnych, jak i mieszkańców. Część ludzi jest za tym, by starą szkołę odbudować, część wolałaby, aby powstał zupełnie nowy projekt i budynek. Gdy w listopadzie 2011 roku przedstawiona została ekspertyza budowlana stanu technicznego budynku Gminnego Zespołu Szkół, zapadły pierwsze decyzje, by jednak wybudować nowy obiekt.

Na początku grudnia ubiegłego roku przez gminę Kazimierz Dolny został ogłoszony konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej budynku, który ma stanąć w miejscu starej szkoły. Przystąpiło do niego ponad 100 firm projektowych, po weryfikacjach pozostało ich 98. Teraz czas na prace nad projektem.

Informacje na temat konkursu zostały przekazane radnym podczas wspólnego posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Nieruchomościami oraz Komisji Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Dziedzictwa Kulturowego Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym 16 lutego w Domu Architekta SARP. Gościem specjalnym była prof. nzw. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – członek sądu konkursowego.

Kazimierscy radni mieli do podjęcia ważną decyzję, gdyż ze strony sądu konkursowego pojawiła się propozycja, by cały budynek starej szkoły został zburzony. Choć przemawiały za tym konkretne argumenty, radni mieli sporo wątpliwości.

- Gdy rozebrano wschodnie skrzydło budynku okazało się, że pozostała jego część jest w dużo gorszym stanie niż wcześniej przypuszczano – mówi arch. Ewa Kuryłowicz. – Naszym zdaniem najrozsądniej byłoby więc rozebrać całość.

Jednym z ważniejszych argumentów, jakie zostały wysunięte, był ten ekonomiczny. Otóż według obliczeń dokonanych przez fachowców koszt odbudowy starej szkoły wcale nie będzie niższy od stworzenia nowych obiektów.

- Czy konieczne jest wykorzystanie tych dwóch działek, zarówno „Zielonego parkingu”, jak i terenu, na którym obecnie mieści się budynek szkoły? – pytali radni. – Przecież do tej pory cały obiekt mieścił się na jednej z tych działek. A uczniów bywało więcej…

- Nie ma takiej możliwości, by cały obiekt umieścić na terenie dawnej szkoły – tłumaczy Ewa Kuryłowicz. – Zmieści się tam jedynie szkoła podstawowa.

Architekci tłumaczą swoje decyzje przepisami, które zmieniły się od czasu, gdy wzniesiony został budynek starej szkoły.

- Moim zdaniem powinniśmy myśleć przyszłościowo – mówi Jerzy Arbuz, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół. – Skoro mamy szansę na to, by wybudować coś na miarę naszych potrzeb, coś nowoczesnego i spełniającego obecne kryteria, to trzeba z tej możliwości skorzystać.

- Byłem uczniem tej szkoły, teraz jestem w niej nauczycielem – mówi radny Kamil Wydra. – Wiem doskonale, jak budynek wyglądał w ostatnich latach. Uważam, że jedyną słuszną decyzją jest budowa nowej szkoły. Od podstaw.

Radni po zapoznaniu się z różnorodnymi opiniami wspólnie podjęli decyzję. Wszyscy, po raz pierwszy od dawna zagłosowali na „tak”. W konsekwencji tego cały budynek starej szkoły zostanie rozebrany. W tym samym miejscu powstanie nowy obiekt, w którym mieścić się będzie szkoła podstawowa.

Skomentuj


Dodane komentarze (42)

 • Ale Krzyś
  Ale ALA, o co chodzi?
 • ALA
  GŁUPOTA WYDAWAĆ TYLE PIENIĘDZY NA MURY SZKOŁY NA TYM ETAPIE TO NIE O TO CHODZI, NAJLEPSZE SZKOŁY TO NIE TE KTÓRE MAJĄ PIĘKNE WEJŚCIA TUTAJ TRZEBA ZAINWESTOWAĆ W KADRĘ, ŚCIĄGNĄĆ DOBRYCH NAUCZYCIELI, A NASTĘPNIE JAK WSZYSCY W OKOŁO ZOBACZĄ ŻE POZIOM JEST TAKI WYSOKI, ŻE OPŁACA SIĘ DZIECKO PRZYWIEŹĆ Z DALSZEJ MIEJSCOWOŚCI GDZIE JEST SZKOŁA WŁAŚNIE DO TEJ BO SIĘ WYRÓŻNIA OSIĄGNIĘCIAMI WTEDY MOŻNA MYŚLEĆ O BUDOWIE, NA RAZIE TO KAZIMIERZ JAKO MIASTO UPADA POD KAŻDYM WZGLĘDEM, SPOŁECZNOŚCI MIESZKAJĄCEJ BO WSZYSCY Z NIEGO UCIEKAJĄ, TURYSTYKI BO NICZEGO WIĘCEJ OPRÓCZ WISŁY, GÓRY 3 KRZYŻY I ZAMKU SPRZED WIEKÓW NIE OFERUJE. NAJPIERW DOBRA KADRA I INFRASTRUKTURA DLA ROZWOJU A NASTĘPNIE POMNIKI
 • zatroskany
  Panie Burmistrzu zamiast tańcować z vipami zajmij się lepiej odbudowaniem szkoły, chyba czas zacząć wreszcie coś działać?
 • agent
  a gdzie te kontenery tak długo oczekiwane z tego co mówił burmistrz to miały tam dzieciaki się zacząć uczyć na przełomie marca i kwietnia
 • malkontent
  pablo wychodzi na to że trzeba dzieci dorobić .
 • biznesmen wiejski
  Dlatego trzeba przy szkole wybudować baseny, spa, korty i termy. Następnie zatrudnić bileterke i czesać z kasy ceprów :)
 • pablo
  po co wogóle budowac szkołę, skoro z roku na rok jest coraz mniej uczniów!!!za trzy lata jak szkoła stanie w całej okazałości, pochłonie ogromne nakłady finansowe i tak nie będzie kogo uczyć:)
 • ignac
  Glejt nie marudź ławeczka jest, choinka jest,saneczki są jest dekoracja świąteczna nic tylko świętować, a szkoła też kiedyś będzie....
 • Glejt
  Szkołę wyburzyć bo tak najprościej!!! Widać silne parcie na "pozamiatanie wszystkiego pod dywan". Burmistrz jako miejscowa władza (wraz z radą) jest instytucją tak dalece niewydolną, że najprawdopodobniej skończy się tylko na wyburzeniu/dewastacji. Potem działka będzie leżeć odłogiem a zaczną się piętrzyć i mnożyć problemy z rozpoczęciem i finałem budowy. Efekt tego będzie taki, że po pewnym czasie burmistrz odtrąbi wielki sukces jakim będzie zdobycie nowego inwestora na "zaniedbany plac w ścisłym centrum szpecący krajobraz miasta". A ponieważ działka będzie teoretycznie zaniedbana i wymagająca wielkich nakładów to zostanie "opchnięta" za śmieciowe pieniądze (w wersji oficjalnej).
  Obym się mylił i nie miał zupełnie racji, ale takie mam jakieś przeczucie, tak to widzę obserwując poczynania obecnych włodarzy. Włodarzy mających niesamowitą wprawę w mnożeniu przeszkód i problemów byle tylko nic nie robić lub robić niewiele (np. do tej pory śmieszny fragment drogi na cmentarz nie został wyremontowany, rok temu miała powstać śluza na Grodarzu...)
 • minio
  idźmy przyszłościowo i postawmy dwa budynki obok siebie osobno podstawówkę i gimnazjum a z liceum zrezygnujmy ciekawe dlaczego projektantka wciska taki kit ze tam musi powstać aby jedna szkoła jakoś w innej gminie na jednej działce stoją dwie szkoły i tm przepisy tego nie zabraniały no chyba ze mamy gminę tak bogata ze na druga szkole będzie trzeba tez ogłosić konkurs
 • nieobiektywnie
  szkoła jest obiektem oświatowym a nie mieszkalnym więc nie widzę powodu żeby o nich mówić.
 • obiektywnie
  Nic się nie mówi o mieszkańcach szkoły ! Co z nimi?
 • mix
  @karol,Acha?! czyżby winny ksiądz?
 • jajestem
  ciekawe za ile pojdzie ta dzialka ;)
 • karol
  Najważniejsze, że znaleźlismy winnego. Taraz możemy wylewać na niego wszystkie nasze frustracje.
 • Maria
  Panie dyrektorze Arbuz,Panie burmistrzu,czemu i czy tak naprawdę zależy Wam na wyburzeniu szkoły bez głębszej analizy,częścią tego co jest chlubą miasta?Ta szkoła wykształciła pokolenia ludzi,którzy wnieśli olbrzymi wkład w dzieje miasta, jak i Polski.W tej szkole również wykształciła się pańska żona,która obecnie jest także nauczycielem.Urzędujący Burmistrz również się tu kształcił,większość radnych! Dlaczego chcecie wymazać z pamięci coś co było i jest nasza historia -Nasza Szkoła.
 • Bobi
  Wyburzajcie wszystko co się da ale pamiętajcie o jednym,że to nie budynek decyduje o jakości nauczania ( ma jakiś wpływ) tylko kadra fachowa z odpowiednim poziomem nauczania.Uważam że dużo złego w tym bałaganie zrobiła również reforma nauczania gdzie wprowadzono gimnazja a zlikwidowano szkoły zawodowe.
 • malkontent
  Pochopna decyzja w sprawie rozbiórki szkoły jest posunięciem nieodpowiedzialnym.Łatwo wyburzyć coś czego się nie budowało ( najlepiej wam to wychodzi). Te nagłe i nieprzemyślane posunięcia rady jak i dyrektora szkoły będą drogo kosztowały społeczność miasta.Jak widać najbardziej aktywni w sprawie wyburzenia szkoły są Ci, którzy doprowadziły do zaniedbań skutkujące wybuchem i zniszczeniem szkoły.Są odpowiedzialni z a tragedię.Panowie nie kompromitujcie się więcej-wstyd!Jest coś takiego jak honor.Czas z tego słowa zrobić użytek. Może Pana panie dyrektorze będzie na to stać.
 • pijany znad Grodarza
  ach ta, tak sobie myślę. Mistrz prowokacji, czy co?
  "Ilu to kazimierskich maturzystów w ciągu ostatnich lat wybrało się na prawo, medycynę,UWarszawski,UJagieloński?"
  Pomyślałem sobie, że taka Poniatowa ma magistra prawa, ktorego to nasz magistrat zatrudnił, bo u nas ŻADNEGO?.
 • azotek
  do crank: To kolego niewiele w życiu osiągnąłeś po tej szkole , że tam miałeś najlepsze lata.Ale zgadzam się z Tobą.Trzeba budować mury, trzeba podnosić poziom nauczania.Tylko niestety obecna kadra łącznie z Panem Dyrektorem jest za cienka...kolesiostwo , które odbębnia godziny i podpisuje listę płac.Dlaczego tyle młodzieży ucieka " w dół Wisły" za Parchatkę?Czy to tylko brak murów je odpycha z tego Miasteczka?...

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę