Kim jest człowiek współczesny? (wideo)

zobacz więcej (30)

Wystawa Sylwestra Ambroziaka otwarta właśnie w Kamienicy Celejowskiej oddziale Muzeum Nadwiślańskiego stawia pytania o kondycję współczesnego człowieka.

Tytuł wystawy rzeźby Sylwestra Ambroziaka „Nazywam się człowiek” zachęca do stawiania pytań o kondycję dzisiejszego człowieka, o jego świat wartości, miejsce w społeczeństwie. Wystawa takich odpowiedzi udziela. I nie są to odpowiedzi napawające optymizmem. Człowiek współczesny to człowiek samotny, poszukujący kontaktu z drugim człowiekiem, ale niepotrafiący go nawiązać, a jeżeli już go nawiąże, żyje w poczuciu ciągłego zagrożenia, że go utraci.

Wystawa wypełnia – jak rodzaj ludzki – całą przestrzeń Kamienicy Celejowskiej, a nawet wychodzi poza nią. Rzeźby wkomponowane zostały w sale muzealne, stając się czasem nie tylko samodzielną kompozycją, ale kompozycją, której dopełnieniem są zwiedzający czy obrazy na ścianach. Chociaż nie zawsze tak jest. Ruchoma rzeźba dziecka w łóżeczku jest jedynym eksponatem w jednym z przejściowych pomieszczeń. Monotonne, jednostajne ruchy gigantycznej postaci dziecięcej, które kojarzyć się mogą z objawami choroby sierocej, zaskakują widza nieprzygotowanego na taki obraz w ciemnej w sumie przestrzeni.

Wystawa ma właśnie charakter interdyscyplinarny: posługuje się rzeźbą, ale nie tylko statyczną, towarzyszą jej eksponaty poruszające się, wydające lamentacyjne dźwięki, a także animacje, które obejrzeć można w jednej z sal.

- Artysta pokazuje człowieka okaleczonego. Jest znakomitym obserwatorem i komentatorem dzisiejszych zjawisk, dlatego nie poprzestaje na abstrakcyjnych pojęciach i ogólnikach. Dotyka temat ów aborcji, agresji czy przemocy – czytamy w materiale prasowym.

Rzeźby Ambroziaka noszące ślady dłuta czy spoiny formy podkreślają nie tylko surowość i bezwzględność naszego świata, ale można je odczytać jako symbol masowego charakteru współczesnej cywilizacji, przez to byle jakiej, tymczasowej.

Na szczęście niekoniecznie należy odczytywać tę wystawę jako coś przygnębiającego. Jak zawsze w sztuce jest tu pierwiastek prowokacji. Można tu dostrzec nawet element zabawy. W postaciach dziecięcych jest coś…z niewinnych lalek, które zastygły w pozie przerwanej zabawy – wrócą do niej zaraz, gdy zwiedzający tylko opuszczą salę. Albo nie wrócą – uciekną może przez okno – mimo krat – na dach budynku! Jednej nawet się to udało!

Wystawę Sylwestra Ambroziaka można oglądać w Kamienicy Celejowskiej codziennie w godz. 10:00-17:00 do 5 listopada.

 

Dziękujemy za materiał wideo

nadesłany do redakcji

przez naszego Czytelnika Jerzego A

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę