Manifest z rzodkiewką w tle

Skomentuj (5)

zobacz więcej (17)

Co łączy rzodkiewki i sztukę? Tego między innymi mogli dowiedzieć się ci, którzy uczestniczyli w otwarciu wystawy "Głaz. Jędrzejewski. Sensybilizm" w oddziale Kamienica Celejowska Muzeum Nadwiślańskiego. Ekspozycja poświęcona jest jednemu z najbardziej oryginalnych kierunków w sztuce polskiej XX wieku, którego założenia ogłoszone zostały 60 lat temu właśnie w Kazimierzu Dolnym.

60 lat temu w Kazimierzu ogłoszono manifest sensybilizmu – powstałego 2 lata wcześniej w Wałbrzychu nowego kierunku w sztuce. Manifest ten na nowo zawisł na drzwiach Kamienicy, zawieszony uroczyście przez prof. Michała Jędrzejewskiego.

- Niedefiniowalny, trudny do zwerbalizowania najpełniej realizuje się – ponieważ nadal trwa – w strukturze zdarzeń – czytamy na stornie Muzeum Nadwiślańskiego. – To, co było pierwotnie najważniejsze dla twórców, to zderzenie idei z publicznością. Happening. Sam Kazimierz Głaz twierdził: „sztuka powinna burzyć rzeczywistość, rozkładać ją na pierwiastki, budować nowe światy niedorzeczne”.

Czy taka właśnie sensybilistyczna rzeczywistość zaistniała podczas wernisażu wystawy „Głaz. Jędrzejewski. Sensybilizm" w Kamienicy Celejowskiej wraz z pojawieniem się… rzodkiewek? 60 lat temu podczas jednego ze spektakli studenckich zagrały one swoją rolę nie tylko jako rekwizyt dla aktorów, ale rozczęstowane wśród publiczności ułatwiły jej wejście w rzeczywistość przedstawienia.

Obecni na wernisażu chrupali rzodkiewki, a tym, którzy teraz odwiedzać będą wystawę w Kamienicy Celejowskiej, pozostają już tylko same eksponaty typu: funt patagoński, którego wartość równa jest braku 100 zł, rozrysowany spektakl – happening, „Teatr katastroficzny” i inne prace twórców sensybilizmu Kazimierza Głaza i Michała Jędrzejewskiego rozmieszczone w trzech salach muzeum.

Wystawa trwa do 19 listopada.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Linka
  Proszę Was. Co wy z tym ze w muzeum nic się nie działo. Działo się i to dużo. Wystawy, wydawnictwa w Celejowskiej. W Kuncewiczówce spotkania, przedstawienia. Dzieje się dalej i dobrze, ale dlaczego ciągle ktoś niesprawiedliwie pisze źle o poprzednikach obecnych kierownikach?
  • Olo
   To prawda, dość już tych złośliwości o poprzednich kierownikach. To zresztą wcale dobrze nie służy obecnym. To tak jakby ich działania same nie świadczyły o nich, ale trzeba bylo koniecznie deprecjonowac poprzedników, żeby ktoś zwrócił uwagę na obecną ofertę Muzeum. Zastanówcie się, czy o to Wam chodzi. W oddziałach Muzeum działo się i dzieje się, i to na tyle.
 • Montek
  A jeszcze niedawno nic tam się nie działo!
  • Montania
   @Montek, przecież wiesz, że to nieprawda.
 • bywalec
  Brawo Pani Kustosz Dorota Seweryn-Puchalska!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę