Manifest z rzodkiewką w tle

Skomentuj (5)

zobacz więcej (17)

Co łączy rzodkiewki i sztukę? Tego między innymi mogli dowiedzieć się ci, którzy uczestniczyli w otwarciu wystawy "Głaz. Jędrzejewski. Sensybilizm" w oddziale Kamienica Celejowska Muzeum Nadwiślańskiego. Ekspozycja poświęcona jest jednemu z najbardziej oryginalnych kierunków w sztuce polskiej XX wieku, którego założenia ogłoszone zostały 60 lat temu właśnie w Kazimierzu Dolnym.

60 lat temu w Kazimierzu ogłoszono manifest sensybilizmu – powstałego 2 lata wcześniej w Wałbrzychu nowego kierunku w sztuce. Manifest ten na nowo zawisł na drzwiach Kamienicy, zawieszony uroczyście przez prof. Michała Jędrzejewskiego.

- Niedefiniowalny, trudny do zwerbalizowania najpełniej realizuje się – ponieważ nadal trwa – w strukturze zdarzeń – czytamy na stornie Muzeum Nadwiślańskiego. – To, co było pierwotnie najważniejsze dla twórców, to zderzenie idei z publicznością. Happening. Sam Kazimierz Głaz twierdził: „sztuka powinna burzyć rzeczywistość, rozkładać ją na pierwiastki, budować nowe światy niedorzeczne”.

Czy taka właśnie sensybilistyczna rzeczywistość zaistniała podczas wernisażu wystawy „Głaz. Jędrzejewski. Sensybilizm" w Kamienicy Celejowskiej wraz z pojawieniem się… rzodkiewek? 60 lat temu podczas jednego ze spektakli studenckich zagrały one swoją rolę nie tylko jako rekwizyt dla aktorów, ale rozczęstowane wśród publiczności ułatwiły jej wejście w rzeczywistość przedstawienia.

Obecni na wernisażu chrupali rzodkiewki, a tym, którzy teraz odwiedzać będą wystawę w Kamienicy Celejowskiej, pozostają już tylko same eksponaty typu: funt patagoński, którego wartość równa jest braku 100 zł, rozrysowany spektakl – happening, „Teatr katastroficzny” i inne prace twórców sensybilizmu Kazimierza Głaza i Michała Jędrzejewskiego rozmieszczone w trzech salach muzeum.

Wystawa trwa do 19 listopada.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (5)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2017.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2017.
Pokaż stopkę