Kazimierz Dolny - Smart City

Skomentuj (21)

zobacz więcej (15)

Monitoring miejski, inteligentne oświetlenie uliczne, miejskie rowery i pojazdy elektryczne oraz sieci Wi-Fi hot spot to tylko część zadań realizowanych w ramach porozumienia, które miasto Kazimierz Dolny zawarło z T-Mobile. Tym samym Miasteczko stanie się pierwszym w Polsce Smart City.

Ogólnopolskie media, przedstawiciele T-Mobile Polska oraz burmistrz Kazimierza Dolnego – w takim składzie podpisane zostało porozumienie o stworzeniu w Miasteczku pokazowego Smart City, czyli inteligentnego miasta. Pomysłodawcą oraz inwestorem jest T-Mobile Polska,  niemiecka spółka należąca do grupy Deutsche Telekom.

- Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu Smart City – mówi  Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. – Do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce. Już w przyszłym roku zaoferujemy miastu, jego mieszkańcom i odwiedzającymi go turystom 12 usług z zakresu Smart City, na które złoży się blisko 700 instalacji.

Projekt Smart City to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile. Firma chce w ten sposób wysłać jasny sygnał do włodarzy miast w całej Polsce, że mają właśnie w tej firmie partnera, z którym mogą budować przyszłość swoich społeczności.

Kazimierz zyska m.in.: inteligentne oświetlenie ulic, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek miejskich – w sumie ponad 500 instalacji, ponad 40 kamer w ramach monitoringu miejskiego, miejskie rowery i pojazdy elektryczne – ponad 60 oraz 3 stacje ładowania pojazdów elektrycznych, ponad 40 punktów sieci Wi-Fi hot spot. a także dwie stacje monitoringu jakości powietrza.

- Dodatkowo projekt zakłada zintegrowanie z systemem Smart City aplikacji miejskiej, która ułatwi korzystanie z atrakcji turystycznych i zastosowanych rozwiązań, jak również przygotowanie panelu administracyjnego dla władz lokalnych, integrującego informacje statystyczne z działania poszczególnych rozwiązań – mówi Andreas Maierhofer. – T-Mobile wykona również szereg analiz z zakresu Big Data, które mogą pomóc podejmować decyzję w zakresie zadań inwestycyjnych czy promocyjnych miasta.

Inwestycja w Kazimierzu realizowana będzie jeszcze w roku bieżącym, tak aby jak najszybciej przygotować większość planowanych rozwiązań. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pełen zakres usług będzie testowany i komercjalizowany od początku 2019 roku.

Realizacja Smart City będzie najbardziej zaawansowanym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Celem współpracy pomiędzy Miasteczkiem a T-Mobile jest poprawa jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych na terenie miasta, a także zastosowanie rozwiązań służących bezpośrednio mieszkańcom, wspierających administrację lokalną w zarządzaniu miastem i komunikacji z mieszkańcami, a także pozwalających na poradzenie sobie z wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego.

- Kazimierz Dolny to ponad 1 milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Dzięki współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarządzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie. Jest dla mnie powodem do dumy, że nasze miasto, nie tracąc swojego spójnego historycznego wyglądu, wykona skok w przyszłość, stając się jednym z liderów innowacji w Polsce.
   
Porozumienie podpisane zostało na dwa lata. Później miasto będzie mogło się wycofać lub zacząć finansować ze swoich środków funkcjonowanie Smart City. Trudno jednak teraz mówić o przyszłości oraz o tym, jak tą inwestycję postrzegać będą mieszkańcy czy kazimierscy radni. Na konferencji prasowej kazimierzacy byli bowiem… nieobecni. Powodem była zwyczajna niewiedza. Bo o podpisaniu porozumienia dowiedzieli się post factum - z mediów.

 

Relację na żywo z konferencji prasowej obejrzeć można na facebooku.

 

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (21)

Mapa

Hotele

Dom Pracy Twórczej Architekta - SARP


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Pokaż stopkę