Kazimierz bez wyższej uczelni?

Skomentuj (8)

Jak wygląda sytuacja pomiędzy UMCS a starostwem powiatowym w Puławach? Czy krążące plotki na temat przyszłości Kolegium Sztuk Pięknych Kazimierzu Dolnym są prawdziwe? Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź…

Konflikt między władzami lubelskiego UMCS a starostwem powiatowym w Puławach trwa od dawna. Powodem sporu jest Kolegium Sztuk Pięknych położone w Kazimierzu Dolnym, a dokładniej rzecz ujmując, nie wywiązanie się z zawartej umowy poprzez uczelnię.

- Problematyka Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym jest przedmiotem prac Zarządu Powiatu od ponad dwóch lat – mówi Agata Majcher ze Starostwa Powiatowego w Puławach. - W tym czasie poczynionych zostało wiele kroków związanych z przygotowaniem procesu „odzyskania” nieruchomości. Wskazać należy tu m.in. sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości, bieżące informowanie PINB (Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego) w Puławach o stanie budynków i podejmowanie w wyniku tego działań polegających m.in. na nakazach rozbiórki określonych budynków.

- Niestety UMCS w Lublinie nie był w stanie zrealizować celu, jaki określony został w zawartej z Powiatem w 2002 r. umowie, polegającego na budowie siedziby Kolegium, co powoduje, że Powiat skorzysta z przysługującego mu prawa do rozwiązania umowy ustanawiającej prawo wieczystego użytkowania działki stanowiącej jego własność z jednoczesnym przeniesieniem własności budynków znajdujących się na działce - mówi Agata Majcher. – Ponieważ ustanawiając prawo wieczystego użytkowania oraz sprzedając własność budynków Powiat udzielił UMCS bonifikat od poszczególnych opłat związanych z ustanowieniem tego prawa oraz od ceny budynków, to przysługuje mu prawo żądania zwaloryzowanych kwot tych bonifikat. Po tylu latach są to bardzo znaczące kwoty.

- Mając na uwadze powyższe uwarunkowania prawne, w chwili obecnej pomiędzy Zarządem Powiatu Puławskiego reprezentowanym przez Starostę Witolda Popiołka i Rektorem UMCS w Lublinie JM prof. dr hab. Stanisławem Michałowskim prowadzone są rozmowy mające na celu ustalenie terminów, zasad i trybu, w jakim umowa zostanie rozwiązana - mówi Agata Majcher. - Pomimo tego, z uwagi jednak na rozbieżne interesy stron, nie da się wykluczyć, że dojdzie do postępowania sądowego w tej sprawie. Ostatecznych decyzji w sprawie należy spodziewać się nie później, niż do końca bieżącego roku.

- W chwili obecnej budynek Kolegium Sztuk Pięknych nie jest wykorzystywany przez UMCS – tłumaczy Aneta Śliwińska z Biura Prasowego UMCS w Lublinie. – W opracowanej na zlecenie Uniwersytetu ekspertyzie dotyczącej jego stanu technicznego, pojawiły się dwa wnioski: generalny remont albo rozbiórka. UMCS nie podjął w tej sprawie decyzji przez wzgląd na wystąpienie Starostwa Powiatowego w Puławach o zwrot nieruchomości, na której zlokalizowany jest m.in. przedmiotowy budynek. Obecnie trwają rozmowy ze Starostwem w celu ustalenia warunków i szczegółów zwrotu nieruchomości.

Co to oznacza? Czy Kolegium Sztuk Pięknych zniknie z Kazimierza Dolnego? Wszystko wskazuje na to, że tak.

- Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, rekrutacja w następnych latach do ośrodków zamiejscowych, jakimi są kolegia UMCS, stoi pod dużym znakiem zapytania – chyba, że Uczelnia podejmie decyzję o przekształceniu ich w filie bądź wydziały zamiejscowe – mówi Aneta Śliwińska. – Obecnie wyniki rekrutacji w naszych kolegiach pozwalają sądzić, iż ich losy są przesądzone – nie ze względu na intencje władz Uczelni, by je likwidować, lecz z powodu zbyt małego zainteresowania studiami ze strony kandydatów. Zarówno w bieżącym, jak i ubiegłym roku akademickim nie było naboru do Kolegium w Kazimierzu Dolnym. Dane z 30 grudnia 2011 roku pokazują, iż na ten dzień w Kolegium kształciło się łącznie tylko 47 osób.

Jak zakończy się ta sprawa? Zapewne – czas pokaże. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż rozmowy te toczą się już dwa lata, trudno powiedzieć, kiedy zapadną konkretne decyzje.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Tadek
  Gospodarka rynkowa górą. Money, money, money.
 • ignac
  Były dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych dobrze namieszał nawet kanclerzem był parę rzeczy upiekł przy tym ognisku,a szkoły zawodowe zniszczył tak teraz potrzebne a takich artystów i studentów za pieniądze to już nikt nie chce przykładem puławska szkoła wyższa....
 • lotnik
  To już od początku śmierdziało.Chodziło o przejęcie atrakcyjnych działek,likwidację szkoły i wybudowanie następnych pensjonatów.
 • pijany znad Grodarza
  Uczelnie. Boże, jak to brzmi.
  ps. kiosk " Ruch" przy poczcie. NAJBARDZEJ oplute, NAJBARDZEJ zaśmiecone petami miejsce. Czyje miejsce? Ano popatrz.
 • lolek
  Zamykać uczelnie - niech króluje ciemnogród po co sztuka przecież można kupić coś na Rynku od psełdomalarzy.
 • pijany znad Grodarza
  o tak. ŻENADA./ przepraszam studentow/ WASZYM , no własnie , waszym?. Ach, te lata we Lwowi. Tam byli profesorowie.
 • zdzicho
  26 listopada,poniedziałek.
  Bochotnica,Rzeczyca,Dąbrówka - place przy OSP
  Kazimierz przy stacji trafo koło parkingu na Puławskiej.
  ZBIÓRKA OPON - żyj EKO, nie śmieć w lesie, uprzątnij swoje obejście.
 • kazimierzanka1
  No tak,kolesie z UMCS myśleli że zrobią tu biznes pobierając 2 tys. za semestr,oferując lekcyjki w rozpadających się budach i nocleg w "akademiku".
  To był jakiś głupkowaty żart od początku.Kto to wymyślił ? Czy ktoś się zastanowił czy to ma sens ?
  Tym bardziej,jak pokazuje przykład "uczniów Gnatowskiego",żadna nauka w tym kierunku przecież nie jest potrzebna by wyśmienicie prosperować.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę