Kazimierz bez wyższej uczelni?

Skomentuj (8)

Jak wygląda sytuacja pomiędzy UMCS a starostwem powiatowym w Puławach? Czy krążące plotki na temat przyszłości Kolegium Sztuk Pięknych Kazimierzu Dolnym są prawdziwe? Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź…

Konflikt między władzami lubelskiego UMCS a starostwem powiatowym w Puławach trwa od dawna. Powodem sporu jest Kolegium Sztuk Pięknych położone w Kazimierzu Dolnym, a dokładniej rzecz ujmując, nie wywiązanie się z zawartej umowy poprzez uczelnię.

- Problematyka Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym jest przedmiotem prac Zarządu Powiatu od ponad dwóch lat – mówi Agata Majcher ze Starostwa Powiatowego w Puławach. - W tym czasie poczynionych zostało wiele kroków związanych z przygotowaniem procesu „odzyskania” nieruchomości. Wskazać należy tu m.in. sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości, bieżące informowanie PINB (Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego) w Puławach o stanie budynków i podejmowanie w wyniku tego działań polegających m.in. na nakazach rozbiórki określonych budynków.

- Niestety UMCS w Lublinie nie był w stanie zrealizować celu, jaki określony został w zawartej z Powiatem w 2002 r. umowie, polegającego na budowie siedziby Kolegium, co powoduje, że Powiat skorzysta z przysługującego mu prawa do rozwiązania umowy ustanawiającej prawo wieczystego użytkowania działki stanowiącej jego własność z jednoczesnym przeniesieniem własności budynków znajdujących się na działce - mówi Agata Majcher. – Ponieważ ustanawiając prawo wieczystego użytkowania oraz sprzedając własność budynków Powiat udzielił UMCS bonifikat od poszczególnych opłat związanych z ustanowieniem tego prawa oraz od ceny budynków, to przysługuje mu prawo żądania zwaloryzowanych kwot tych bonifikat. Po tylu latach są to bardzo znaczące kwoty.

- Mając na uwadze powyższe uwarunkowania prawne, w chwili obecnej pomiędzy Zarządem Powiatu Puławskiego reprezentowanym przez Starostę Witolda Popiołka i Rektorem UMCS w Lublinie JM prof. dr hab. Stanisławem Michałowskim prowadzone są rozmowy mające na celu ustalenie terminów, zasad i trybu, w jakim umowa zostanie rozwiązana - mówi Agata Majcher. - Pomimo tego, z uwagi jednak na rozbieżne interesy stron, nie da się wykluczyć, że dojdzie do postępowania sądowego w tej sprawie. Ostatecznych decyzji w sprawie należy spodziewać się nie później, niż do końca bieżącego roku.

- W chwili obecnej budynek Kolegium Sztuk Pięknych nie jest wykorzystywany przez UMCS – tłumaczy Aneta Śliwińska z Biura Prasowego UMCS w Lublinie. – W opracowanej na zlecenie Uniwersytetu ekspertyzie dotyczącej jego stanu technicznego, pojawiły się dwa wnioski: generalny remont albo rozbiórka. UMCS nie podjął w tej sprawie decyzji przez wzgląd na wystąpienie Starostwa Powiatowego w Puławach o zwrot nieruchomości, na której zlokalizowany jest m.in. przedmiotowy budynek. Obecnie trwają rozmowy ze Starostwem w celu ustalenia warunków i szczegółów zwrotu nieruchomości.

Co to oznacza? Czy Kolegium Sztuk Pięknych zniknie z Kazimierza Dolnego? Wszystko wskazuje na to, że tak.

- Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, rekrutacja w następnych latach do ośrodków zamiejscowych, jakimi są kolegia UMCS, stoi pod dużym znakiem zapytania – chyba, że Uczelnia podejmie decyzję o przekształceniu ich w filie bądź wydziały zamiejscowe – mówi Aneta Śliwińska. – Obecnie wyniki rekrutacji w naszych kolegiach pozwalają sądzić, iż ich losy są przesądzone – nie ze względu na intencje władz Uczelni, by je likwidować, lecz z powodu zbyt małego zainteresowania studiami ze strony kandydatów. Zarówno w bieżącym, jak i ubiegłym roku akademickim nie było naboru do Kolegium w Kazimierzu Dolnym. Dane z 30 grudnia 2011 roku pokazują, iż na ten dzień w Kolegium kształciło się łącznie tylko 47 osób.

Jak zakończy się ta sprawa? Zapewne – czas pokaże. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż rozmowy te toczą się już dwa lata, trudno powiedzieć, kiedy zapadną konkretne decyzje.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Tadek
  Gospodarka rynkowa górą. Money, money, money.
 • ignac
  Były dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych dobrze namieszał nawet kanclerzem był parę rzeczy upiekł przy tym ognisku,a szkoły zawodowe zniszczył tak teraz potrzebne a takich artystów i studentów za pieniądze to już nikt nie chce przykładem puławska szkoła wyższa....
 • lotnik
  To już od początku śmierdziało.Chodziło o przejęcie atrakcyjnych działek,likwidację szkoły i wybudowanie następnych pensjonatów.
 • pijany znad Grodarza
  Uczelnie. Boże, jak to brzmi.
  ps. kiosk " Ruch" przy poczcie. NAJBARDZEJ oplute, NAJBARDZEJ zaśmiecone petami miejsce. Czyje miejsce? Ano popatrz.
 • lolek
  Zamykać uczelnie - niech króluje ciemnogród po co sztuka przecież można kupić coś na Rynku od psełdomalarzy.
 • pijany znad Grodarza
  o tak. ŻENADA./ przepraszam studentow/ WASZYM , no własnie , waszym?. Ach, te lata we Lwowi. Tam byli profesorowie.
 • zdzicho
  26 listopada,poniedziałek.
  Bochotnica,Rzeczyca,Dąbrówka - place przy OSP
  Kazimierz przy stacji trafo koło parkingu na Puławskiej.
  ZBIÓRKA OPON - żyj EKO, nie śmieć w lesie, uprzątnij swoje obejście.
 • kazimierzanka1
  No tak,kolesie z UMCS myśleli że zrobią tu biznes pobierając 2 tys. za semestr,oferując lekcyjki w rozpadających się budach i nocleg w "akademiku".
  To był jakiś głupkowaty żart od początku.Kto to wymyślił ? Czy ktoś się zastanowił czy to ma sens ?
  Tym bardziej,jak pokazuje przykład "uczniów Gnatowskiego",żadna nauka w tym kierunku przecież nie jest potrzebna by wyśmienicie prosperować.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę