Ostatni wykład?

Skomentuj (32)

zobacz więcej (7)

Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym istnieje od 2002 roku. Jednak władze UMCS oraz powiat puławski, z którego działki kolegium korzysta, od dłuższego czasu nie potrafią się porozumieć. Studenci bronią szkoły artystycznej, stąd pomysł na happening pt. „Ostatni wykład”.

- „Było to wydarzenie bez precedensu w Kazimierzu Dolnym. Wydarzenie impresjonistyczne,
wydarzenie malarskie, wydarzenie życiowe...” – Tak czytamy w podsumowaniu happeningu przygotowanym przez studentów Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym.

- Przygotowaliśmy jako studenci Kolegium Sztuk Pięknych happening pt. "Ostatni wykład" – mówi Beata Kukawska, przewodnicząca samorządu studentów KSP. - Otóż chcemy zacząć głośno rozmawiać o planach likwidacji szkoły artystycznej w Kazimierzu Dolnym i planach sprzedaży całego obiektu prywatnym inwestorom przez powiat.

W ramach happeningu miały miejsce m.in.: prezentacje prac studentów, proklamowanie Republiki Marzeń. Studenci chcieli w ten sposób wytworzyć pewną atmosferę, by Kolegium stało się centrum kulturalnym Kazimierza, którego, jak sami twierdzą, w Miasteczku tak naprawdę brakuje.

- Chcemy pokazać, że studentom i ludziom, którym Kazimierz jest bliski sercu, zależy na tym, aby Kolegium Sztuk Pięknych nadal istniało – tłumaczy Beata Kukawska.

Wydarzenie to zorganizowane zostało we współpracy z Maciejem Mati Wolińskim, który poprowadził "Ostatni wykład". W happeningu uczestniczyli studenci, absolwenci i wykładowcy oraz dyrektor Kolegium Sztuk Pięknych - Zbigniew Bagiński. Na sali wykładowej znaleźli się również miłośnicy i propagatorzy sztuki.

- Z wielką radością i zapałem do działania przyłączył się do nas Cezary Ciszewski z Fundacji Monte Wideo Foto – mówi Beata Kukawska.

10 stycznia we wtorek o godzinie 12.00 w Kolegium Sztuk Pięknych odbędzie się debata publiczna na temat przyszłości uczelni z udziałem TVP Lublin.

 

Jakie są plany Starostwa Powiatowego w Puławach do kompleksu budynków przy ul. Nadwiślańskiej 9 w Kazimierzu Dolnym, gdzie obecnie mieści się Kolegium Sztuk Pięknych i Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza? Czy prawdą jest, że Powiat chce tę nie ruchomość sprzedać prywatnym właścicielom i doprowadzić do zamknięcia Kolegium?

Robert Stolar, kierownik Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Puławach -

O takich zamiarach nic nie wiem. Działania, jakie Powiat podejmuje wobec UMCS, który jest użytkownikiem wieczystym części terenu przy ul. Nadwiślańskiej, mają na celu uporządkowanie współpracy z UMCS w zakresie tej nieruchomości. Czynności zmierzające do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego podjęto już w roku ubiegłym z uwagi na to, że zadania, które postawiono przed użytkownikiem – który sam na siebie je przyjął – nie zostały ani zrealizowane, ani nawet rozpoczęte. Mówimy tutaj o budowie siedziby Kolegium Sztuk Pięknych. Starosta przedłużył okres, który jest wymagany ustawą na rozpoczęcie i zakończenie działań inwestycyjnych. Pomimo tego do umówionego terminu, czyli do 30 września ubiegłego roku, UMCS nie podjął żadnych działań inwestycyjnych, nie dał nam żadnego sygnału, że coś w tym kierunku będzie się działo. Wobec powyższego przystąpiliśmy do zrealizowania zapisów zawartych w umowie użytkowania wieczystego, zwłaszcza że budynki należące do UMCS na tej działce zostały gruntownie zaniedbane – większość z nich jest w stanie złym lub fatalnym – grozi zawaleniem. Jedynie budynek główny jest w stosunkowo dobrej kondycji. Z uwagi na to, że na tej posesji znajdują się również budynki przeznaczone dla Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, Zarząd Powiatu był zmuszony wystąpić do Powiatowego Nadzoru Budowlanego. Stosowne czynności zostały wykonane 19 grudnia. Jesteśmy w posiadaniu postanowień Inspektora Nadzoru Budowlanego, który nakazuje zabezpieczenie, rozbiórkę, gruntowną naprawę budynków UMCS.

Poza tym sytuacja na należącej do powiatu posesji przy ul. Nadwiślańskiej jest trochę dziwna: część obsady szkolnej – gabinet dyrektora, sekretariat, księgowość jest umiejscowiona w budynku UMCS, natomiast w części budynku, który jest własnością powiatu, ulokował się UMCS. Tę sprawę rozwiązaliśmy w ubiegłym roku. Zakończyła się ona polubownie. UMCS zawarł z Powiatem na tę część umowę użyczenia i teraz na tej podstawie nadal zajmuje 3 sale i hol. Jedną salę zwrócił Zespołowi Szkół.

Chcemy ostatecznie uporządkować te sprawy. Nie może być tak, że sale w budynku powiatu użytkowane są przez UMCS, a dyrekcja i całe zaplecze administracyjne szkoły mieści się w baraku, który grozi zawaleniem.

Spotkanie w sprawie polubownego rozwiązania umowy użytkowania wieczystego z UMCS zaplanowano na 11 stycznia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Puławach.

Czy to oznacza koniec istnienia Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym?


Robert Stolar, kierownik Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Puławach - Nie ma wątpliwości, że UMCS nie utrzyma się w tych budynkach, które są ich własnością z uwagi na wspomniany wyżej stan techniczny tych budynków  . Co najwyżej będzie mógł funkcjonować w części użyczonej przez Powiat – mówi Robert Stolar.

 

Ines, AS.

Fot. Z archiwum Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (32)

 • ann
  Czy to są budynki Przy Nadwiślańskiej 6 lub 7?
 • niki
  Stać nas zawsze na snobizm, jak widać, niestety tylko na snobizm. A może koniec narzekania i trzeba się wziąć do pracy, nad promocją, by nie reklamowali naszego miasta ludzie związani z Kazimierzem jesdynie przez pryzmat interesów, biznesu, ludzie z zewnątrz, którzy kreują nasz wizerunek tak jak oni chcą, nie uwzględniając nas w tym procesie, niech nie będzie największą reklamą rynku reklama piwa ;)
 • artysta
  Jaka szkoła takie dzieła, ale snobizm przede wszystkim bo wyższa szkoła to prestiż czyżby?
 • pijany znad Grodarza
  ładne obrazy
 • Uli
  jeśli ta szkoła jest dobra i ta sztuka jest dobra to każdy do niej drogę znajdzie
 • niki
  Taka gmina ... smutny to komentarz Chochole, ale co z planami kolegium artystycznego, które za jakiś zgodnie z przepisami ustawy o szkolnicywie wyższym funkcjonować w takiej formie dalej już nie bedzie mogło, bo prawo na to nie zezwala? Przeniosą do Lublina? Zlikwidują?
 • chochoł
  może są zrujnowani??? ruiny przyczyna wiedzie do Lublina. Ech, co za fatum na tej gminie? ruina na ruinie...
  I tylko studentów żal, ale karawana pewnie pojedzie...
 • Czarna
  Owszem dostali i doprowadzili, ale oddać, nawet ruiny, nie zamierzają :P I o to w tej walce chodzi. Czytamy?
 • chochoł
  carna, oni o to nie walczą. Oni to dostali i do takiego stanu doprowadzili...ostał ci się ino ...
 • kaz
  http://www.kazimierzdolny.pl/news/klimat_raczej_nieartystyczny/9725.html
 • Czarna
 • Czarna
  Emilia...jakbym siebie słyszała :D Masz zupełną rację. I dodam jeszcze, że tym tekstem studenci-artyści obrażają kulturalną elitę tego miasteczka. Czytając to miałam przed oczami scenę z "Dnia Świra", gdzie padają słowa: "Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!".
  Pozdrawiam "art-studentów" - mieniących się jedynymi krzewicielami polskiej kultury w Kazimierzu Dolnym :D
  Poniżej kolorowa twórczość studentów na budynkach, o które tak walczą :D
 • zKazimierza
  bez komentarza...
 • zKazimierza
  i dodam zdjęcia z ubiegłorocznej wystawy...
 • zKazimierza
  Widzę że ktoś na siłę odświeża temat wpisując serię postów.
  Gadanie do siebie nic nie pomoże !
  Prawda jest taka,że od początku istnienia tej szkółki nic ona w życie miasteczka nie wniosła.Owszem,kilka wystaw się odbyło,ale to chyba naprawdę zbyt mało od tego,czego spodziewać by się można po uczelni artystycznej !
  "Fajnie byłoby mieć" i "jest potrzebna" - a po co i do czego ? W galeriach kazimierskich nie ma prac studentów,ciężko byłoby je sprzedać bo poziom jest bardzo słabiutki.Studentów nie widać,nic nie mówiac już o ich uczestnictwie w życiu miasteczka...
  Likwidację tej szkółki z garstką uczniów(to ten ogromny potencjał ? hahahaha) niewielu w Kazimierzu zauważy.
  Teraz nagle chcą tworzyć "atmosferę w Kazimierzu której brakuje"
  Opamiętali się,rychło w czas !
 • grzegorz
  taak!!!
 • PROF
  TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI DRODZY STUDENCI!!! JESTEŚCIE PRZYSZŁOŚCIĄ NASZEGO NARODU!!!!!
 • taa
  I dobrze! niech im wyjaśnią o co w tym wszystkim chodzi.... może w końcu dojdą do porozumienia wszystkie strony i powstanie nowy budynek UMCS. :) Byłoby pięknie.
 • xxx
  We wtorek czyli 10 stycznia o godz 12:00 studenci robią debatę na temat swojej uczelni. Nie chcą jej stracić. Podobno telewizja się tym mocno zainteresowała. Widziałam wydarzenie na facebooku...
 • Dorota
  JA również.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę