Kazimierskie memento

zobacz więcej (7)

Przeżywamy czas upamiętniania tych, którzy od nas odeszli. W niedzielną uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie celebrowano mszę świętą na cmentarzu parafialnym na Wietrznej Górze.

Kazimierski cmentarz parafialny na Wietrznej Górze podzielony jest na dwie części wąwozem zwanym Głęboczyzną. Jego brzegi spinają ramiona kamiennego mostu arkadowego, tuż przy którym co roku odbywają się uroczystości poświęcone pamięci tych, którzy uprzedzili nas w drodze do wieczności.

- Dzisiaj przyniosłeś na grób kwiat, zapaliłeś znicz. Piękna sprawa. Bądźmy wdzięczni naszym ojcom, że taką tradycję wytworzyli i tego szacunku nas nauczyli. Ale za rok, kto wie, może na moim, może na twoim grobie kto inny zapali znicz, położy kwiat? Jesteśmy w drodze – mówił proboszcz kazimierski ks. Tomasz Lewniewski, przypominając, że te kwiaty i znicze są potrzebne nie zmarłym, ale nam jako swoiste memento mori.

Homilia była też okazją do przypomnienia podstawowej hierarchii wartości.

- To są zeschłe liście: prestiż, pieniądze, kariera, bogactwo – mówił ksiądz proboszcz. – Liczy się tylko jedno: będziemy święci, będziemy w Królestwie Niebieskim. Dzisiaj wypaczyliśmy pojęcie świętości. Świętych chcemy zamknąć w gipsowej figurce, tandetnym obrazku. Ale świętość to jest szczęście, błogosławieństwo, życie bez końca w pełnej szczęśliwości przed Bogiem, po tym wielkim ucisku naszej doczesności.

Msza święta odbyła się jak co roku w miejscu, gdzie pięć lat temu zasadzono dęby katyńskie upamiętniające kazimierzaków i osoby związane z Kazimierzem, którzy życie oddali za ojczyznę na Wschodzie. Przy dębach – które trudno wrastają w kazimierską glebę – poświęconych kpt. Franciszkowi Barszczewskiemu, por. Zdzisławowi Berensowi, asp. PP Władysławowi Duni, mjr Rajmundowi Duraczowi, por. Bronisławowi Skrzeczkowskiemu, por. Witoldowi Steciukowi, por. Janowi Adamowi Witkiewiczowi oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej 2010 r. młodzież szkolna zaciągnęła warty.

Kazimierska młodzież gimnazjalna kwestowała także na rzecz Fundacji Niezłomni wpierającej poszukiwania, ekshumacje i identyfikacje żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Dziś 2 listopada Dzień Zaduszny. Także czas modlitw za zmarłych na cmentarzu. Po mszy świętej w Farze za zmarłych w minionym roku rozpoczynającej się o godzinie 10.00 na Wietrzną Górę wyruszy procesja. Tam także o godzinie 16.30 odmówiony zostanie różaniec. Również we wtorek 3 listopada o godz. 16.30 odbędzie się tam modlitwa różańcowa. Tym razem w intencji dzieci zmarłych, utraconych, nienarodzonych.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę