Aktualności dla "Wszystkich Świetych"

Na czas uroczystości Wszystkich Świętych, podobnie jak w latach poprzednich, w Kazimierzu Dolnym wprowadzone zostaną pewne zmiany w organizacji ruchu oraz funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Co warto wiedzieć? Wszystkie szczegóły poniżej.

Na kazimierskim cmentarzu – jak i na wielu innych cmentarzach w Polsce – w dzień Wszystkich Świętych były tłumy. Zapalenie lampki na grobie bliskich zmarłych było okazją także do spotkań – ze znajomymi, rodziną. Wspomnienia mieszały się ze sprawami doczesnymi.

Centralnym punktem celebrowania uroczystości Wszystkich Świętych w Kazimierzu jest msza święta na cmentarzu wśród posadzonych siedem lat temu dębów katyńskich. W tym roku ze względu na pogodę odbyła się ona we wnętrzach Fary. Tu także stanęła kazimierska młodzież w szarfach sztandarowych, upamiętniając ofiary Golgoty Wschodu. Tu wysłuchaliśmy kazania odwołującego się do ośmiu biblijnych błogosławieństw.

Kazimierskie memento

Przeżywamy czas upamiętniania tych, którzy od nas odeszli. W niedzielną uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie celebrowano mszę świętą na cmentarzu parafialnym na Wietrznej Górze.

Wszyscy święci

Wszystkich Świętych. Święto niezależnie od poglądów religijnych dedykowane tym, którzy odeszli. Świece zapalamy na grobach bliskich, znajomych, bohaterów narodowych, czasem na mogiłach tych, na których brak światła zobowiązuje nas, by tam też… zapalić pamięć. 

Wietrzna Góra w Kazimierzu była dziś centralnym miejscem Miasteczka. To tu kierowali się i kazimierzacy, i przyjezdni. Miejsce zwykle ciche, zatętniło życiem, wypełnione gwarem rozmów z dawno nie widzianymi krewnymi, znajomymi. Wszystkich Świętych – czas na spotkania z bliskimi – spotkania w kontekście wieczności.

Pokaż stopkę