Jest szansa na modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej

Skomentuj (15)

Nasza gmina ma szansę dostać w tym roku dotacje na zmodernizowanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W projekcie przygotowanym przez Miejski Zakład Komunalny w Kazimierzu Dolnym są pozycje, które mają rozwiązać bardzo istotne problemy.

W ostatnich dniach na stronie Urzędu Miasta pojawiła się informacja o dofinansowaniach inwestycji wodno-ściekowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na te cele województwo ma przeznaczone blisko 85 mln zł. Wiele samorządów chce skorzystać z tych funduszy, także nasz gmina.

- O dotacje wystąpiło 130 gmin, które złożyły 170 wniosków na prawie 190 mln zł. Dofinasowanie uzyska 65 projektów, które oceniono najwyżej; kolejne 39 projektów zostało umieszczonych na liście rezerwowej – czytamy na stronie Urzędu Miasta. - Projekt Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym spółka z o.o. został dobrze oceniony, ponieważ połączyliśmy zadania wodno–kanalizacyjne, co było najwyżej punktowane, wybraliśmy również zadania, które będą służyć jak największej liczbie mieszkańców gminy. Cała inwestycja będzie kosztowała  2,452 mln zł, a dotacja ma wynosić ponad 1,5 mln zł.

Co takiego znajduje się w tym projekcie? Pierwszym punktem jest przebudowa stacji uzdatniania wodny „Wierzchoniów” w Witoszynie. 

- Modernizacja stacji w Witoszynie będzie prowadzona w kierunku rozwiązania problemów z jakością wody w Bochotnicy. Właśnie w tym celu zostanie zainstalowany m.in. odżelaziacz – zapewnia dyrektor MZK Michał Kozłowski.

Drugą ważną kwestią będzie rozbudowa oczyszczalni ścieków w Bochotnicy. Zakupiona ma być wirówka oraz urządzenia do wywożenia osadu. Inwestycje te, choć ważne, nie są jednak związane z obecnymi problemami w funkcjonowaniu oczyszczalni.

- To jest odrębna sprawa. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Bochotnicy ma na celu uzyskanie większej ilości suchej masy. W kwestii obecnych problemów z oczyszczalnią wciąż trwają negocjacje z wykonawcą – mówi dyrektor.

Wśród najważniejszych punktów w projekcie ujęta została także budowa wodociągu Mięćmierz-Okale. Jest więc szansa na to, że rozwiązana zostanie kwestia ostatniej miejscowości w gminie, do której wodociąg jeszcze nie dotarł.

Inne planowane działania to: przebudowa ujęcia wody w Kazimierzu Dolnym przy ul. Filtrowej oraz przebudowa sześciu przepompowni ścieków w Bochotnicy i Kazimierzu.

Na informacje o tym czy Kazimierz dostanie pieniądze trzeba jednak trochę poczekać. 

- Trwają wstępne weryfikacje projektów. Zarząd województwa ma czas do czerwca na podjęcie decyzji, które projekty otrzymają dotacje – mówi dyrektor Kozłowski.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (15)

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2018 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Pokaż stopkę