Jest szansa na modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej

Skomentuj (15)

Nasza gmina ma szansę dostać w tym roku dotacje na zmodernizowanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W projekcie przygotowanym przez Miejski Zakład Komunalny w Kazimierzu Dolnym są pozycje, które mają rozwiązać bardzo istotne problemy.

W ostatnich dniach na stronie Urzędu Miasta pojawiła się informacja o dofinansowaniach inwestycji wodno-ściekowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na te cele województwo ma przeznaczone blisko 85 mln zł. Wiele samorządów chce skorzystać z tych funduszy, także nasz gmina.

- O dotacje wystąpiło 130 gmin, które złożyły 170 wniosków na prawie 190 mln zł. Dofinasowanie uzyska 65 projektów, które oceniono najwyżej; kolejne 39 projektów zostało umieszczonych na liście rezerwowej – czytamy na stronie Urzędu Miasta. - Projekt Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym spółka z o.o. został dobrze oceniony, ponieważ połączyliśmy zadania wodno–kanalizacyjne, co było najwyżej punktowane, wybraliśmy również zadania, które będą służyć jak największej liczbie mieszkańców gminy. Cała inwestycja będzie kosztowała  2,452 mln zł, a dotacja ma wynosić ponad 1,5 mln zł.

Co takiego znajduje się w tym projekcie? Pierwszym punktem jest przebudowa stacji uzdatniania wodny „Wierzchoniów” w Witoszynie. 

- Modernizacja stacji w Witoszynie będzie prowadzona w kierunku rozwiązania problemów z jakością wody w Bochotnicy. Właśnie w tym celu zostanie zainstalowany m.in. odżelaziacz – zapewnia dyrektor MZK Michał Kozłowski.

Drugą ważną kwestią będzie rozbudowa oczyszczalni ścieków w Bochotnicy. Zakupiona ma być wirówka oraz urządzenia do wywożenia osadu. Inwestycje te, choć ważne, nie są jednak związane z obecnymi problemami w funkcjonowaniu oczyszczalni.

- To jest odrębna sprawa. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Bochotnicy ma na celu uzyskanie większej ilości suchej masy. W kwestii obecnych problemów z oczyszczalnią wciąż trwają negocjacje z wykonawcą – mówi dyrektor.

Wśród najważniejszych punktów w projekcie ujęta została także budowa wodociągu Mięćmierz-Okale. Jest więc szansa na to, że rozwiązana zostanie kwestia ostatniej miejscowości w gminie, do której wodociąg jeszcze nie dotarł.

Inne planowane działania to: przebudowa ujęcia wody w Kazimierzu Dolnym przy ul. Filtrowej oraz przebudowa sześciu przepompowni ścieków w Bochotnicy i Kazimierzu.

Na informacje o tym czy Kazimierz dostanie pieniądze trzeba jednak trochę poczekać. 

- Trwają wstępne weryfikacje projektów. Zarząd województwa ma czas do czerwca na podjęcie decyzji, które projekty otrzymają dotacje – mówi dyrektor Kozłowski.

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • Dariusz Wrzos
  Jest szansa? Seriale kreca, Grechuta spiewal, Dzierzynski po wawozach spacerowal a oni stwierdzaja ze JEST SZANSA. To od razu powiedzcie ze jak zwykle BYLA TAKA MOZLIWOSC ale w natloku urzedowych spraw wielomilionowej aglomeracji, przeciazeni urzednicy przeoczyli pewne malo istotne aspekty zycia codziennego najnizszej warstwy spolecznej. Jak 50 lat zyje, z czego pare w Kazimierzu tak takich prob robienia ze mnie idioty nie przezylem. Wawozy TRZA BRUKOWAC a nie pierdolami sie zajmowac. Pozdrawiam.
 • Ciekawska
  Jeżdżę tyle lat Puławską i nigdy mnie szambo nie straszyło
 • MMM
  A moze kawkę z rdzawej wody z Bochotnicy ktoś by zapodał na sesji.
 • mukla
  A da się coś zrobić, zeby ta oczyszczalnia przestała śmierdzieć? Tam w pobliżu są domy.
 • pijany znad Grodarza
  Oczyszcalni i spola z oo. Od 1 sierpnia WYWINDOWALI oplatę za zrzuty z szamb do ich interesu. Za 10 m3 życza sobie 8.60 zł / brutto/. A wieć wypróżnienie szamba : oni 90 zł + ? w łasciciel beczki + oko lo 200 zl..
  haha. ilu to prezesów w tejże społce ?
 • nowy mieszba
  Sprawa oczyszczalnia w Bochotnicy dla mnie ważna. Bardzo ważna.
  Żona patrzy na mnie z wyrzutem gdy mijamy tę oczyszczalnię.
 • bonzo
  sratatata. Każdy już dostał a my jak zwykle w czarnej .......
 • John
  A co z kanalizacją ulicy Doły.Tyle osób przemieszcza się w stronę Korzeniowego Dołu, a tu szamba.Dobrze by było aby ktoś o tym pomyślał.
 • piler
  Zgadza sie ze ma szanse ten wniosek chociazby dlatego ze nie przygotowywal go ani Pan Burmistrz Wawer ani Pani Jankowska
 • wagina
  Proszę O zmianę zdjęcia do artykułu. Ma cechy erotyczne.
  • kazimierzanin
   Jak u Marka Hłaski "Bo mnie się wszystko z d... kojarzy"
 • wędkarz
  A co zvoczyszczalnią ścieków która jest wadliwe zmodernizowana i nieoczyszczone ścieki wpływają do Wisły?
 • mieszkanka
  A co ze studzienkami kanalizacyjnymi w Kazimierzu, które po ulewach każdy widzi, jak wyglądają?
  • pijany znad Grodarza
   dlatego każdy widzi. Sorry
 • mieszkaniec
  A może dokończyć kanalizację ulicy Puławskiej. Wstyd żeby przy głównej ulicy dojazdowej straszyły szamba.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę