Jak ustrzec się koronawirusa?

Koronawirus jest tematem nr 1 w Polsce. 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła pandemię koronawirusa. Z tego tytułu zostały zamknięte szkoły i uczelnie, odwołano imprezy masowe. Zaleca się pozostawanie w domu. O czym musimy pamiętać, by nie ulec zakażeniu?
Koronawirus COVID-19 wciąż się rozprzestrzenia. Docierają do nas informacje o kolejnych zarażonych pacjentach w Polsce. Wczoraj odnotowano również pierwszy przypadek śmiertelny. Obecnie w kraju chorych jest już 61 osób, w tym na Lubelszczyźnie – 7. W powiecie puławskim nie ma na razie informacji o przypadkach koronawirusa.
- Proszę unikać wychodzenia z domu, unikać skupisk ludzkich, unikać miejsc, gdzie jest duże ryzyko transmisji zakażenia - apelował wczoraj w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Owczuk, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. - Ostrożności nigdy za dużo. Pamiętajmy, że można się zarazić też od osoby, która nie ma objawów - przypominał Krzysztof Chomiczewski, konsultant krajowy ds. obronności w dziedzinie epidemiologii.
 O czym jeszcze powinniśmy pamiętać i jakich zasad przestrzegać?
Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny należy:
1.    Często myć ręce wodą z mydłem przez 30 sekund, a jeśli to niemożliwe, dezynfekować je płynami na bazie alkoholu.
2.    Podczas kichania i kaszlu zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką jednorazową, ale nie dłonią.
3.    Zachować bezpieczną odległość przynajmniej 1-1,5 metra od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
4.    Unikać dotykania twarzy, zwłaszcza okolic oczu, nosa i ust
5.    Unikać tłumów i dużych zbiorowisk ludzkich, o ile jest to możliwe najlepiej pozostać w domu.
6.    Jeśli zauważymy u siebie objawy podobne do grypy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarzy, telefonicznie.
W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach i na uczelniach Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby czas wolny od zajęć nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich.
- To czas mądrych wyborów zdrowotnych – czytamy na stronie GIS.
W związku z tym, że w czasie pandemii najbardziej zagrożeni są seniorzy, zadbajmy nie tylko o naszych bliskich, ale także sąsiadów, unikajmy jednak ich kontaktów z dziećmi. Dziennik Zachodni zainicjował akcję „Dwa telefony do babci”.
- Choroba COVID-19, wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-2, jest szczególnie niebezpieczna dla starszych osób. Seniorzy muszą uważać, tymczasem – jak wiadomo – wirus przenosi się przez bliskie kontakty osobiste. Skoro należy ograniczyć wizyty u bliskich, podejmijmy inne ważne wyzwanie. Obejmijmy babcie, dziadków, mamy i ojców teleopieką rodzinną. Niech to będą regularne telefony, o określonej porze, rano i wieczorem, by seniorzy mieli pewność, że mają wsparcie. By nasze babcie, dziadkowie, rodzice w dojrzałym wieku, ale też sąsiedzi czy przyjaciele mieli poczucie, że mają kogoś przy boku – czytamy na stronie Dziennika Zachodniego.
Ministerstwo Zdrowia rekomenduje:

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu, gdzie występuje koronawirus, i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie SANEPID w Puławach tel. 509 282 119 lub w Lublinie: 605 194 800.
W przypadku nasilonych objawów dzwoń pod nr 112 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. Najbliższy oddział w Puławach: dla dzieci 81 45 02 212, dla dorosłych 81 45 02 205.
W przypadku, gdy istnieje podejrzenie zakażenia, ale nie masz jeszcze objawów, pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa.
Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji.
Nie zgłaszaj się do przychodni zdrowia sam, chyba że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia.
- Apeluję do wszystkich o rozważne zachowanie i postępowanie zgodnie z zaleceniami - napisał burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski na swoim profilu na Facebooku. - Jesteśmy małą społecznością, znamy się nawzajem i musimy o siebie nawzajem zadbać. Przede wszystkim nie narażając innych, ale także pomagając osobom starszym, które powinny w tym czasie szczególnie chronić swoje zdrowie i zminimalizować wyjścia z domu.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę