Jak trzej królowie znosili locKDown w KD

Kazimierz poza sezonem zwykle śpi snem zimowym. Niezbyt głęboki to jednak sen: bo nie brakuje miłośników Miasteczka i o tych cichych porach roku. Pandemia i obostrzenia z nią związane sprawiły, że teraz jest tu ciszej niż kiedykolwiek. Tej ciszy nie zakłóciło nawet święto Trzech Króli – nie odbył się tradycyjny orszak, nie odbyły się coroczne jasełka. Trzej królowie jednak pojawili się w Miasteczku.
W farze monarchowie złożyli Nowonarodzonemu 3 szkatułki. Czy były tam – jak podaje tradycja –  złoto, kadzidło i mirra, możemy się tylko domyślać – wszystkie skrzyneczki były szczelnie zamknięte. Nocą na Górze Trzech Krzyży przynieśli jeszcze jeden – najbardziej oczekiwany teraz dar: zniesienie locKDownu, który zmusił Kazimierz do zamknięcia się na głucho.
- Wczorajsze święto sprawiło, że słowo korona (corona) i górujące nad Kazimierzem krzyże uświadomiły mi, że dla mnie są pełne symboliki. Kazimierscy przewodnicy jeszcze przed chwilą snuli turystom opowieści o zarazach, które gnębiły miasto... W Internecie krążą wspomnienia z jasełek, zdjęcia z ubiegłorocznych orszaków Trzech Króli... Trudno uwierzyć, że tętniące życiem miasto tak zamilkło. Podczas rozmowy Weronika Romańska zwróciła moją uwagę, że w samym słowie locKDown, w jego środku są dwie litery KD – mówi malarka Mieczysława Izdebska – Łazorek jedna z inicjatorek happeningu na Górze Trzech Krzyży. – Pomysł powstał spontanicznie, ale postanowiłyśmy go zrealizować.
Napis „LocKDown” wykonany przez Mieczysławę Izdebską – Łazorek z literami „O” w kształcie dziurek od klucza spłonął na Górze Trzech Krzyży w asyście trzech króli, symbolicznie otwierając Miasteczko.
- Kiedy patrzyłam, jak płonie na tle mojego pustego miasta, myślałam, że był to jeden z najważniejszych obrazów, jakie Miecia dotąd namalowała – mówi poetka Weronika Romańska jedna z inicjatorek happeningu na Górze Trzech Krzyży.
A w dole w ogniu świateł Kazimierz płonął w ciszy...
To kolejna akcja artystyczna w Kazimierzu zorganizowana przez artystyczny duet: Romańska - Izdebska – Łazorek.
Oprócz wspólnie przygotowywanych wystaw i wieczorów poezji mają na swoim koncie listopadowy protest przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią: studnia w maseczce.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę