Jak trzej królowie znosili locKDown w KD

Kazimierz poza sezonem zwykle śpi snem zimowym. Niezbyt głęboki to jednak sen: bo nie brakuje miłośników Miasteczka i o tych cichych porach roku. Pandemia i obostrzenia z nią związane sprawiły, że teraz jest tu ciszej niż kiedykolwiek. Tej ciszy nie zakłóciło nawet święto Trzech Króli – nie odbył się tradycyjny orszak, nie odbyły się coroczne jasełka. Trzej królowie jednak pojawili się w Miasteczku.
W farze monarchowie złożyli Nowonarodzonemu 3 szkatułki. Czy były tam – jak podaje tradycja –  złoto, kadzidło i mirra, możemy się tylko domyślać – wszystkie skrzyneczki były szczelnie zamknięte. Nocą na Górze Trzech Krzyży przynieśli jeszcze jeden – najbardziej oczekiwany teraz dar: zniesienie locKDownu, który zmusił Kazimierz do zamknięcia się na głucho.
- Wczorajsze święto sprawiło, że słowo korona (corona) i górujące nad Kazimierzem krzyże uświadomiły mi, że dla mnie są pełne symboliki. Kazimierscy przewodnicy jeszcze przed chwilą snuli turystom opowieści o zarazach, które gnębiły miasto... W Internecie krążą wspomnienia z jasełek, zdjęcia z ubiegłorocznych orszaków Trzech Króli... Trudno uwierzyć, że tętniące życiem miasto tak zamilkło. Podczas rozmowy Weronika Romańska zwróciła moją uwagę, że w samym słowie locKDown, w jego środku są dwie litery KD – mówi malarka Mieczysława Izdebska – Łazorek jedna z inicjatorek happeningu na Górze Trzech Krzyży. – Pomysł powstał spontanicznie, ale postanowiłyśmy go zrealizować.
Napis „LocKDown” wykonany przez Mieczysławę Izdebską – Łazorek z literami „O” w kształcie dziurek od klucza spłonął na Górze Trzech Krzyży w asyście trzech króli, symbolicznie otwierając Miasteczko.
- Kiedy patrzyłam, jak płonie na tle mojego pustego miasta, myślałam, że był to jeden z najważniejszych obrazów, jakie Miecia dotąd namalowała – mówi poetka Weronika Romańska jedna z inicjatorek happeningu na Górze Trzech Krzyży.
A w dole w ogniu świateł Kazimierz płonął w ciszy...
To kolejna akcja artystyczna w Kazimierzu zorganizowana przez artystyczny duet: Romańska - Izdebska – Łazorek.
Oprócz wspólnie przygotowywanych wystaw i wieczorów poezji mają na swoim koncie listopadowy protest przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią: studnia w maseczce.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę