Góra Trzech Krzyży do kwadratu

Śniegu w Kazimierzu tyle, że jego nadmiar stał się inspiracją do działań artystycznych. Wprawdzie na rynku żadne igloo nie powstało, ale mamy teraz w Miasteczku… dwie Góry Trzech Krzyży! Wciąż przecież trwa pandemia.
Zima w tym roku w Kazimierzu dopisała. Najlepszym tego dowodem jest nie tylko biała szata Miasteczka, ale i góra śniegu na rynku wysokością dorównująca studni. Zwykle jest ona oblegana zarówno przez dorosłych turystów jak i przez dzieci, zwłaszcza że wejście na wznoszącą się nad Kazimierzem Górę Trzech Krzyży zostało zamknięte z powodu oblodzenia. Tym razem góra stała się obiektem zainteresowania performerów, którzy postanowili chyba wyjść naprzeciw wszystkim tym, którzy na wzgórze trzykrzyskie się nie dostaną i zainstalowali na śniegowej pryzmie trzy krzyże. Ideał sięgnął bruku? – pytamy za Norwidem. Interpretacji jest tyle, ilu odbiorców tej instalacji.
- Dobry pomysł, bo teraz trudno się wdrapać na prawdziwą. Chociaż widok już nie taki. No ale coś za coś – czytamy w komentarzach na jednej z kazimierskich grup na Facebooku. – Są krzyże, pandemia może znikać. Jakie czasy, taka góra. Wniosek: będzie dobrze, bo góra niewielka.
W większości odbiór jest pozytywny. Kto jest autorem tej instalacji?
- Muszę przyznać, że nie wiem, kto jest autorem pomysłu przeniesienia Góry Trzech Krzyży pod studnię. Gratuluję autorowi – mówi malarka Mieczysława Izdebska – Łazorek, która wraz z poetką Dominiką Romańską ostatnimi czasy w Kazimierzu przygotowała kilka instalacji w duchu pandemicznym. – Olbrzymia góra śniegu aż się prosiła, żeby coś z niej zrobić. Liczyłam na dzieci, że coś fajnego zbudują. Krzyże zaskoczyły mnie i zachwyciły. Kazimierz to miasteczko, w którym zawsze coś się działo. Ostatnie miesiące przygasiły nas wszystkich. Lęk, strach, izolacja, zamknięte hotele i gastronomia – to wszystko sprawiło jeszcze większą zimową ciszę. Dlatego dla mnie góra z krzyżami pod studnią to powiew optymizmu i poczucia humoru.
Poczucia humoru nie brakuje też i odbiorcom tej instalacji:
- Jak autor taki cwaniak, to niech wtarga teraz na Górę Trzech Krzyży studnię. Jak zamiana to zamiana! – komentuje jeden z internautów.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę