Ikony dobrotliwe u Grabskich

Skomentuj (3)

zobacz więcej (8)

Przez trzy najbliższe tygodnie w Galerii Grabskich będzie można podziwiać wystawę „Ikony dobrotliwe”. To już 18. taka wystawa organizowana przez Olgę i Jana Grabskich.

Chociaż ikona nieodparcie kojarzy się z prawosławiem, to według Olgi Grabskiej w ikonie nie ma podziałów, najważniejsza jest duchowość, a to przecież jest tak samo ważne i dla prawosławnych, i dla katolików. To niejako fragment Pisma Świętego, stąd też ikony się pisze, a nie maluje, i to pisze się zgodnie z kanonem, co przypomina trochę kopiowanie średniowiecznych ksiąg. Niezwykle wiernie – z zachowaniem surowych reguł.

- Ikonę pisze się na czczo, w pierwszej połowie dnia, przy świetle dziennym, bez wspomagania się światłem sztucznym – mówi Olga Grabska. – Ikonę pisze się przy modlitwie. Tak długo, jak ikonografista pisze ikonę, tak długo się modli.

- Ikona wymaga pewnej predyspozycji duchowej – uzupełnia Maria Podleśna, która prowadzi pracownię pisania ikon przy Parafii Grekokatolickiej w Lublinie. – Nie mówię tu o pisaniu w stanie łaski uświęcającej – bo nie zawsze jest to możliwe – ale nie jest tak, że ikona wycisza. To my mamy ze spokojnym sercem do tej ikony usiąść. Jest to pewna przestrzeń spotkania z Bogiem.

Spotkanie z ikoną podczas otwarcia wystawy było niejako wejściem z przedświąteczną sferę sacrum. Pozostawały w niej także współczesne Ikony Cieni Małgorzaty Dawidiuk z przemyskiej pracowni koserwatorsko – artystycznej Ikos. Jej tajemnicze ikony łączą w sobie talent artysty malarza i konserwatora. Ich podstawą są skrawki starych ikon, które pozostają po konserwacji. Według artystki są one uświęcone wielowiekową modlitwą wiernych i musiały znaleźć należne im miejsce w nowym obrazach.

Ikony dobrotliwe u Grabskich będzie można podziwiać do 21 kwietnia.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Galerie

Galeria Grabskich


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę