Na początek sezonu ...ikony dobrotliwe

zobacz więcej (16)

Piętnastu wybitnych ikonografistów i ponad ponad sto pięćdziesiąt wyjątkowych prac. Po raz kolejny w Galerii Grabskich otwarta została wystawa zaytułowana „Ikony dobrotliwe”.

W Galerii Grabskich w Kazimierzu Dolnym otwarta została pierwsza w tym roku wystawa. ”Ikony dobrotliwe” to jedyne cykliczne od osiemnastu lat wydarzenie organizowane w tym miejscu. Joanna Zabagło, Maria Podleśna, Anna Jakończyk – Stepaniuk, Anna Paprocka, Maria Magdalena Dylewska, Swietłana Juchymiuk, Urszula Żakowska, Michał Piekarski, Przemysław Juszczak, Andrzej Dudek oraz Małgorzata Dawidiuk – to artyści, których prace podziwiać można na prezentowanej wystawie.

- Czas płynie nieubłaganie, mody przemijają, a ikony chronią i opiekują się tym, co najważniejsze: naszymi rodzinami, domami i nami samymi – mówi Olga Grabska. – Na wystawie pokazujemy Państwu nie tylko ikony, ale przede wszystkim ukryte w ich treści wieki tradycji.

W jaki sposób ikony są tworzone? Jak odczytać symbolikę przedstawień? Jak wyjaśniają twórcy, praca jest długotrwała i wymagająca poświęcenia.

- Otwieramy pismo święte, by je czytać – mówi Olga Grabska. – Tak samo ikonografista otwiera ikonę i zaczyna ją pisać. Ikona pisana w sposób kanoniczny wymaga od ikonografisty bardzo dużego poświęcenia. Pisze się ją od trzech miesięcy do pół roku. Oczywiście jednocześnie twórcy piszą kilka ikon, gdyby było inaczej, nie daliby rady się z tej pracy utrzymać.

Na wernisaż mimo mocno zimowej aury przybyło wielu miłośników ikon. Jednak spora część zapowiedzianych wcześniej gości nie dotarła. Organizatorzy wystawy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, postanowili dać każdemu szansę na udział w wernisażu wystawy ikon i przygotowali niespodziankę. Otóż już za tydzień w sobotę 24 marca o godzinie 14.00 odbędzie się drugie otwarcie wystawy. Może tym razem pogoda dopisze?

 

Skomentuj


Mapa

Galerie

Galeria Grabskich


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę