"O miłosnym serc przymierzu..." na scenie

Skomentuj (6)

zobacz więcej (9)

„O miłosnym serc przymierzu” Bożeny Gałuszewskiej i Agnieszki Świderskiej po premierze książkowej i płytowej doczekało się przedstawienia scenicznego. W sobotę 28 stycznia br. w kazimierskim przedszkolu im. Marii Konopnickiej mali i duzi widzowie obejrzeli spektakl „O królu Kazimierzu” w wykonaniu przedszkolaków i – gościnnie – Dariusza Jakubowskiego – w roli narratora.

„O królu Kazimierzu” to sztuka dla dzieci przenosząca na scenę słynną kazimierska legendę o miłości ostatniego Piasta do żydowskiej dziewczyny. W legendarne postacie wcieliły się dzieci z miejscowego przedszkola.

Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia, autorką scenariusza, scenografii i reżyserem spektaklu zarazem jest jedna z autorek książki „O miłosnym serc przymierzu…” Bożena Gałuszewska.
- Uznałam, że nasze dzieci kazimierskie są pozbawione wielu mądrych rozrywek i są skazane na telewizję. Są potencjalnie uboższe od tych dzieci, które mieszkając w dużym mieście potencjalnie mogą być zaprowadzone do teatru. Trochę też za podszeptem mojego syna, z którym często rozmawialiśmy o teatralnych sprawach, pomyślałam, że trzeba coś takiego napisać dla niego i jego kolegów. I stąd to się wzięło. A legenda? Nie mamy innej legendy w Kazimierzu takiej spektakularnej, takiej nośnej. – mówi autorka.
- W takiej opowieści o Esterce, która niby jest oczywista, najważniejsze dla dzieci jest to, że im pokazujesz, skąd one idą. To nie jest globalna wioska, gdzie tu mam Mc Donalda, a tam kino i jestem znikąd. Ja jestem z Kazimierza, idę do przodu, ale wiem skąd idę. Takie przedstawienie buduje dziecięcą tożsamość. – dodaje współautorka scenografii Weronika Kobylińska.

Przedstawienie uświetnił, występując w roli narratora, warszawski aktor, znany choćby z serialu ”Na dobre i na złe” Dariusz Jakubowski.
- Przyjeżdżam od wielu, wielu lat do Kazimierza w każdej wolnej chwili i czuję się tutaj jak u siebie. Kiedy w wakacje usłyszałem od Bożeny, że pisze taka sztukę i zapytała mnie, czy bym nie pomógł jej jako narrator w przedstawieniu, zgodziłem się – ustaliliśmy termin. I teraz doszło do realizacji…- mówi aktor.

Przedstawienie oklaskiwali dorośli i dzieci, które bardzo przeżywały to, co się dzieje na scenie.
- To nie jest pierwsze przedstawienie w przedszkolu, choć po raz pierwszy z udziałem znanego aktora – mówi dyrektor Anna Stępień. - W ubiegłym roku prezentowaliśmy baśń o sierotce Marysi. Wychodzi na to, że mamy przedszkole o profilu teatralnym – dodaje z uśmiechem.

Poniżej prezentujemy wywiad z narratorem w sztuce „O królu Kazimierzu” – Dariuszem Jakubowskim

A.S. - Co Pana zafascynowało Kazimierzu nad Wisłą, że przyjeżdża Pan tutaj tak często? Kiedy przyjechał Pan tu pierwszy raz?

Dariusz Jakubowski - Pierwszy raz…każdy przez to przechodzi. Tak jak się na Wawel przyjeżdża, tak się z wycieczka prędzej czy później o Kazimierz zahaczy… Jedni wcześniej, inni później. Ja byłem tu i z podstawówką, i ze średnią szkołą. Ale regularnie i intensywnie przyjeżdżam do Kazimierza…od dziesięciu – dwunastu lat.
 
Pyta pani, dlaczego? To jak tłumaczyć komuś, a dlaczego pan maluje, a dlaczego pan wiersze czyta… To się albo czuje, albo się nie czuje; albo się wie, albo się nie wie…Tłumaczyć komuś, że na spacer? - No to na spacer. Że książkę czytasz w takiej okolicy, a nie innej? Że do kościoła sobie pójdziesz, z franciszkanami usiądziesz na ławce i porozmawiasz? To porozmawiasz. To są oczywistości. Tłumaczyć oczywistości komuś, jak ktoś tego nie łapie?
Jest pewna magia miejsca, w którą człowiek się wpisuje. Jak bywamy u rodziny w Londynie, to tam, jak się usiądzie w Hyde Parku na trawie, czuje się, że ziemia jest zmęczona. A jak się przyjeżdża o tej samej porze latem do Kazimierza, ziemia karmi, żywi, można odpocząć, można się skontaktować z własną istotą. Ja tak naprawdę przyjeżdżam tutaj odpocząć i dotrzeć do siebie. To, co się człowiek narozdaje w świecie, tutaj może zewrzeć, zebrać. Jest jeszcze taka pewna teoria na ten temat, dlaczego Kraków jest taki zachowawczy, tak związany z tradycją? On jest cały na wapieniu, a wapień konstruuje kości i człowiek kostnieje w tradycji i się robi zachowawczy mocno, ale z drugiej strony – jeśli chce się skonstytuować swoją rozlataną istotę, to wapień może w tym momencie pomóc. A Kazimierz jest przecież też na wapieniu. Jak to promieniuje od dołu, to łatwiej jest się zebrać w całość…

A.S. - Jakie miejsca są dla Pana magiczne w Kazimierzu?

Dariusz Jakubowski - Sanktuarium. To jest ewidentnie duchowe miejsce. Obraz cudami słynący od 1600 r. To nie jest wyssane z palca. I to jest naprawdę mocne przemodlone miejsce, które karmi, tak samo jak ta ziemia. Wejść sobie na tę klasztorną górę, posiedzieć z franciszkanami w spokoju – to tez odżywia.

Nie chodzę na Górę Trzech Krzyży, a chodzę na górę po przeciwnej stronie, przy cmentarzu, gdzie jest piękny widok na Miasteczko. Lubię rozstaje dróg na Albrechtówce przy krzyżu – o każdej porze roku i dnia…Sporo tu jest takich miejsc… Wystarczy się przejść po Kazimierzu, jak ktoś się otworzy, to znajdzie swoje magiczne miejsca… Ale o miejscach magicznych nie można mówić za wiele, bo one potem przestają być magiczne…

A.S. - Dziękuję za rozmowę.

fot. M. Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • :) (gość)
  Wspaniałe przedstawienie
 • Kamilek (gość)
  Było extra!!!!!!!!
 • rodzic (gość)
  W magicznym Kazimierzu nawet spektakl w przedszkolu może być magiczny! Dzieciaki - super!
 • gość (gość)
  Brawo przedzkole, brawo dzieciaki! Cenna inicjatywa - tak trzymać. Bajkowa scenografia, wspaniałe kostiumy i niepowtarzalna atmosfera. Specjalne podziekowania dla pani Bożeny i gościa - narratora pana Dariusza Jakubowskiego.
 • tadek (gość)
  Bardzo ciekawy wywiad- mówienie o sprawach oczywistych bywa czasami trudne. Bardzo zainteresowała mnie "wapienna" teoria zachowawczości Kazimierza. Tak sobie teraz myślę, co ze mnie wyrosło, bo pode mną miedź, srebro, złoto...
 • AU (gość)
  Siwtnie ze sie udalo - widac radosc na dzicinnych buziach:) ---------- Tak tak to,, sulek,, Darek i rodzice mozecie byc dumni :)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę